PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شرح انواع تیره های گیاهیNazanin jon
16th October 2011, 12:26 AM
لیست تیره های گیاهی موجود در این تاپیک به شرح زیر می باشد


آلاله Rununculaceae
اسفناج Chenopodiaceae
اسفند Zygophyllaceae
انار Punicaceae
انگور فرنگی Ribesiacea
بادام زمینی Combretaceae
بارهنگ آبی Alismataceae
برگ بو Lauraceae
برگ بیدی Commelinaceae
بگونیاسه Begoniaceae
بلوط Faguceae
بنفشه Violaceae

بید Salicaceae

پسته Anacardiaceae

پنیرک Malvaceae

پوزیدونیاسه Posidoniaceae

پیچ اناری Bignoniaceae

پیچک صحرائی Convolvulaceae

ترشک Oxalidaceae

تمیس Dioscoreaceae

توسکا Betulacea

ثعلب Orchidaceae

جعفری Umbelliferae

جگن ( بوریا ) Juncaceae

جوز Myristicaceae

چای Theaceae

چغندر chenopodiaceae

چندل Rhizophoraceae

چوج Salvadoraceae

حشره خواران Droseraceae

حنا Lythraceae

خاراشکن Saxifragaceae

خرزهره Apocynaceae

خرفه Portulacaceae

خرما Palmaceae

خرمالو Ebenaceae

خشخاش Papaveraceae


دارچین Canellaceae
رزه داسه Resedaceae
روناس Rubiaceae


زغال اخته Cornaceae
زنبق Iridaceae
زنجبیل Zingiberaceae
زیتون Oleaceae
ساپنداسه Sapindaceae
سداب Rutaceae
سنجد Elaeagnaceae
سنجد تلخ Meliaceae
سنبل الطیب Valerianaceae
شاتره Fumariaceae
شاه بلوط هندی Hippocastanaceae
شاه پسند Verbenaceae
شاهدانه Cannabinaceae
شب بو Cruciferae
عدسک آبی Lemnaceae
عرعر Simaroubaceae
عشقه Araliaceae
علف چای Hypericaceae
عناب Rhamnaceae
عودالبرق Myricaceae
کاسنی Compositae
کرگل Myrsinaceae
کندر Burseraceae
کتان Linaceae

کنجد Pedaliaceae


گز Tamaricaceae
گل سرخ Rosaceae
گل اختری Cannaceae
گل جالیز Orobanchaceae
گل حنا Balsaminaceae
گل شیپوری Araceae
گل حسرت Colchicaceae
گل صدتومانی Paeoniaceae
گل مغربی Oenotheraceae
گل میمون Scrophulariaceae
گل ساعتی Passifloraceae
گندمیان Graminaceae
لاله ( سوسنیان ) Liliaceae
لوئی (تیفاسه) Typhaceae
مارچوبه Asparagaceae
مو ( انگور ) Vitaceae
موز Musaceae
میوپوراسه Myoporaceae
نرگس Amaryllidaceae
نعناع Labiatae
نولاناسه Nolanaceae
هزارنی Butomaceae
هیدروفیلاسه Hydrophyllaceae

Nazanin jon
16th October 2011, 12:26 AM
مشخصات گیاهان تیره آلاله

مقدمه

تیره آلاله (Rununculaceae) شامل 32 جنس و تقریبا 1200 گونه است که 250 گونه آن فقط به جنس آلاله و 170 گونه به جنس کله‌ماتیس تعلق دارند. تیره آلاله در واقع یکی از تیره‌های بزرگ نهاندانگان است و گیاهان آن بیشتر در نواحی معتدل و سرد و یا در نقاط کوهستانی نیمکره شمالی می‌رویند. تعدادی از گونه‌های این تیره در آسیا ، آسیا- اروپا ، اروپا و آمریکا انتشار دارند. همه آنها کم و بیش گونه‌های مجاور و نزدیک هم هستند و اصالت ساختار گل در گونه‌های قاره‌های ذکر شده حاکی از پیوند و خویشاوندی آنهاست. در ایران نیز تیره آلاله گونه‌های متعددی دارد. (15 جنس و بیش از 127 گونه)

Nazanin jon
16th October 2011, 12:27 AM
اختصاصات عمومی

اختصاصات دستگاه رویشی

آلاله‌ها بطور کلی گیاهانی علفی ،‌ بندرت درختچه‌ای ، بالا رونده و دارای دمبرگهای پیچنده و پیچکی هستند مانند کله‌ماتیس. این گیاهان غالبا مانند تک‌لپه‌ایها به علت دارا بودن اندامهای زیرزمینی متورم ، نظیر سوخ ، غده ، ریزوم و ریشه‌های متورم ، پایا و چندساله‌اند. برگها ، جز در کله‌ماتیس‌ها که برگهای متقابل دارند ، معمولا منفرد و متناوب بوده و غالبا دارای نیام رشد یافته و پهنکهایی به اشکال متفاوت‌اند.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:27 AM
اختصاصات دستگاه زایشی

گلها گاهی منفرد یا انتهایی هستند ویا به صورت گل آذینهای مختلف ، مانند گرزن (خربق) ، خوشه (آکونیتوم) و خوشه گرزن با شاخه های بسیار (تالیکتروم) مجتمع‌اند. تیره آلاله در حالت کلی بی‌گلبرگ است، از این‌رو چگونگی پیدایش جام و تغییرشکل پرچمها به صورت گلبرگ در آنها اهمیت فراوان دارد.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:27 AM
اختصاصات طایفه‌های مختلف

طایفه کله ماتیده

این طایفه شامل دو جنس آتراژن و کله‌ماتیس است. جنس کله‌ماتیس در جهان بیش از 170 گونه دارد. در ایران نیز چند گونه از آن در دامنه‌های البرز و بخش شمالی ایران می‌رویند. کله‌ماتیس‌ها درختچه‌هایی بالارونده‌اند و با پیچش دمبرگها به صورت پیچک به تکیه‌گاه خود می‌چسبند. آرایش برگهای کله‌ماتیس ، برخلاف همه آلالگان ، متقابل و پهنک آن مرکب شانه‌ای است. گلها معمولا مجتمع و به صورت خوشه گرزن‌هایی در محل پیوستگی دمبرگ به ساقه ظاهر می‌شوند و گاهی نیز تک‌جنس و دوپایه‌اند.

طایفه آنمونه

این طایفه شامل گونه‌های علفی است و غالبا به علت داشتن ریزوم پایا هستند. برگها در گیاهان این طایفه یا مانند آنمون‌ها عمیقا پنجه‌ای هستند و یا نظیر تالیکتروم مرکب شانه‌ای و چند بار تقسیم شده‌اند. اساس ساختار گل ، با وجود شباهت به کله‌ماتیس‌ها ، به نحوی است که غالبا قطعات آن نظیر جنس آنمون نظم سه پر دارند و در زیر هر گل گریبانی از برگ وجود دارد که ممکن است فاصله آن از گل زیاد و یا چون کاسبرگ واقعی کاملا در زیر گل قرار داشته باشد. جنسهای اصلی این طایفه عبارت‌اند از آنمون و تالیکتروم.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:27 AM
طایفه آلاله

گل در این طایفه نسبت به دو طایفه قبلی کاملا متفاوت است، زیرا اولا پنج پر است و ثانیا گلپوش مضاعف دارد و جام رنگین آنها به رنگهای زرد ، سرخ یا سفید کاملا از کاسبرگ سبزرنگ متمایز است. نافه شامل پرچمهای فراوانی است که به صورت مارپیچهای متعدد روی نهنج قرار دارند. مادگی نیز متشکل از برچه‌های آزاد و فراوانی است که روی نهنجی برجسته و رشد یافته قرار دارند.

هر برچه به هنگام رسیدن فندقه‌ای را تشکیل می‌دهد. گلبرگها در بخش پایین خود دارای یکچاله نوشجایی واقعی هستند. تعداد قطعات گل و بویژه گلبرگها در این گروه کاملا مشخص نیست و ممکن است بیش از 5 قطعه باشند، ولی همیشه کمتر از تعداد پرچمهای واقع بر یک مارپیچ‌اند.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:27 AM
طایفه خربق

در واقع از مهمترین تقسیمات این تیره است، شامل جنسهای اصلی نظیر: کالتا ، ایزوپیروم ، سیاه دانه ، خربق (هله‌بوروس) ، کوپتیس ، ترولیوس ، دلفینیوم ، کونسولیدا ، آکونیتوم است. همه این جنسها گیاهانی علفی یکساله یا پایا هستند.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:28 AM
طایفه گل صدتومانی

این طایفه ، که شامل جنسهای پئونیا و هیدراستیس است، با طایفه خربق گروه طبیعی مشخصی را تشکیل می‌دهند که مادگی آنها شامل برچه‌های کم با تخمکهای فراوان‌اند.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:28 AM
کاربرد گیاهان تیره آلاله

بسیاری از گیاهان این تیره ، مانند کله‌ماتیس ، آنمون ، آدونیس ، آکونیتوم ، تاج‌الملوک ، زبان در قفا و پئونیا به عنوان گلهای زینتی در باغچه‌ها کاشته می‌شوند و گونه‌ها و واریته‌های زیادی از آنها به صورت پرورش یافته وجود دارند. در این تیره هیچ گونه‌ای دارای مصرف خوراکی یا صنعتی نیست و تقریبا همگی به علت دارا بودن گلوکوزیدها و آلکالوئیدها کم و بیش سعی هستند. از سایر مواد محتوی در آنها اطلاعات کافی دردست نیست.

بعضی از گونه‌ها از نظر پزشکی اهمیت فراوان دارند. مثلا آکونیتوم دارای آکونیتین و هیدراستیس حاوی بربرین و هیدراستین است. البته سایر گونه‌ها نیز الکالوئیدهای گوناگونی دارند که برخی از آنها در پزشکی و همچنین در ساختن حشره‌کشها مورد استفاده قرار می‌گیرند. بعضی از آلالگان مانند کله‌ماتیس ، فیکاریا ، هله‌بوروس (خربق) و پئونیا از گذشته‌های دور در طب سنتی و عطاری شناخته شده‌اند.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:28 AM
خانواده چغندر

خانواده چغندر که نام علمی آن chenopodiaceae است، با حدود 105 جنس و 1400 گونه و دارای پراکندگی وسیع در سطح دنیاست و از نظر تنوع و تعداد گونه‌ها ، دومین مقام را بین خانواده‌های گیاهی دنیا دارد. خانواده chenopodiaceae از خانواده‌های بزرگ در ایران و دارای پراکندگی وسیعی در اکثر نقاط کشور ، بخصوص در مناطق شور ، از خاکهای شورها و بیابانها ، تا سواحل شور دریاها و دریاچه‌های شور (دریای خزر ، خلیج فارس ، دریاچه نمک و ...) می‌باشد. اغلب گیاهان این خانواده ، هالوفیت و پساموفیت هستند و دارای اهمیت اکولوژیکی فراوان و همچنین اهمیت اقتصادی می‌باشند. اغلب گیاهان هالوفیت که پوشش گیاهی کویرهای ایران را تشکیل می‌دهند، به خانواده chenopodiaceae تعلق دارند.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:28 AM
مشخصات گیاه شناسی

گیاهان خانواده Chenopodiaceae عمدتا علفی و یکساله‌اند ولی در میان آنها انواع چند ساله ، درختچه‌ای و بندرت درختی هم مشاهده می‌شود. بسیاری از اعضای این خانواده ، دارای ساقه‌های گوشتی و آبدار ، شبیه کاکتوسها هستند. تعداد معدودی از گیاهان این خانواده ، بالا رونده‌اند. برگهای گیاهان خانواده چغندر ، اغلب ساده و در بسیاری از آنها بسیار ریز و فلس مانند و یا تحلیل رفته هستند. اکثر اعضای این خانواده ، تک پایه و برخی از آنها دو پایه (گیاه نر و ماده جدا از هم) می‌باشند. گل آذین ، گرزنهای مجتمع و کوچک و گاه سنبله دم گربه‌ای است که در مسیر تکامل در این خانواده ، تغییر از گل آذین گرزن دو سویه به گرزن یک سویه و سپس به گل آذینهای کروی و فشرده مشاهده می‌شود.

گلها دو جنسی و یا تک جنسی و دارای 5 کاسبرگ معمولا گوشتی و فاقد گلبرگ هستند. گلهای برهنه (فاقد گلبرگ و کاسبرگ) نیز در این گیاهان دیده می‌شود. گلها عمدتا 5 پرچم دارند که گاه به 2 یا 3 پرچم کاهش یافته است. مادگی معمولا 5 برچه‌ای و گاه 3 - 2 برچه‌ای و تخمدان در همه اعضای خانواده ، تک خانه‌ای و فوقانی و دارای یک تخمک است. میوه در گیاهان خانواده Chenopodiaceae معمولا فندقه است و اغلب باله‌های رنگینی دارند که از رشد کاسبرگها بوجود آمده‌اند. دانه‌ها دارای نشاسته ، دو لپه‌ای و دارای رویان خمیده‌اند و رویش دانه‌ها به صورت رو زمینی است. (لپه‌ها همراه با ساقه‌چه از خاک بیرون می‌آیند.)

Nazanin jon
16th October 2011, 12:29 AM
فیزیولوژی و آناتومی

گیاهان خانواده Chenopodiaceae ، برخلاف سایر گیاهان ، برای رشد و ادامه حیات خود به سدیم نیاز دارند. این گیاهان با انباشته کردن یونهای سدیم و برخی از یونهای نمکی دیگر از جمله یون کلرید در بافتهای خود ، فشار اسمزی درونی خود را بالا می‌برند و بدین ترتیب می‌توانند علیرغم بالا بودن فشار اسمزی محیطشان (به دلیل شوری و کم آبی) ، آب را جذب می‌کنند و در سلولهای خود ذخیره نمایند. برخی از گیاهان این خانواده ، از جمله Atriplex ، دارای کرکهای ترشحی نمک روی برگ های خود هستند که محل ذخیره نمکهای اضاقی گیاه‌اند.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:29 AM
روی سطح برگهای Atriplex ، این حبابهای نمک پس از پر شدن از نمک می‌ترکند و لایه‌ای نقره‌ای رنگ را روی برگ ایجاد می‌کنند که باعث منعکس شدن نور تابیده شده به برگ می‌شود. این مساله علاوه بر این که باعث جلوگیری از بالا رفتن حرارت گیاه می‌شود از جذب پرتو فرابنفش و اثرات زیانبار آن نیز جلوگیری می‌کند. چون اکثر گیاهان این خانواده در شوره‌زارها و شن‌زارها می‌رویند، بسیاری از آنها دارای ساقه‌هایی آبدار و متورم ، برای ذخیره آب ، و برگهایی بسیار کوچک ، برای جلوگیری از تبخیر زیاد آب ، می‌باشند.

اعضای خانواده Chenopodiaceae برای دستیابی به آب در اعماق زیاد زمین ، معمولا ریشه‌هایی گسترده و عمیق دارند و برخی از آنها دارای چترهایی کم ارتفاع و بسیار انبوه هستند که این امر علاوه بر جلوگیری از تبخیر آب ، باعث مقاومت در مقابل بادهای شدید ، که از خصوصیات مناطق کویری است، می‌شود. تقریبا تمام گیاهان خانواده چغندر ، پاییزه‌اند. این گیاهان در اواخر بهار جوانه می‌زنند و در پاییز میوه می‌دهند که این ، سازشی برای زیستن در شرایط خشکی و شوری است و باعث می‌شود که میوه‌ها در فصل پاییز که زمان بارندگی است برسند تا دانه‌ها امکان بقای بیشتری یابند. گیاهان این خانواده حتی در مناطقی که باران سالیانه در آنها کمتر از 10 میلیمتر است نیز می‌توانند به حیات و رویش خود ادامه دهند.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:29 AM
اهمیت اقتصادی و بوم شناسی

گیاهان خانواده چغندر یا Chenopodiaceae بخصوص در شن‌زارها ، چه در ایران و چه در سایر نقاط جهان از اهمیت اکولوژیکی بسیار بالایی برخوردارند. در مناطق بیابانی و شن‌زارها به دلیل سیلابی شدن نزولات جوی ، وزش بادهای شدید ، و کمبود وجود باکتریها ، گیاهان و سایر موجودات زنده ، خاک همواره در معرض فرسایش و نابودی قرار دارند. در این خاکها مهمترین عاملی که می‌تواند از فرسایش خاک جلوگیری کرده، ذرات خاک را در جای خود تثبیت کند، وجود گیاهان خانواده Chenopodiaceae در این مناطق است. این گیاهان با داشتن ریشه‌های بسیار عمیق و گسترده ، و چترهای انبوه و کم ارتفاع ، مانع از روان شدن شنها و فرسایش خاک می‌شوند.

جنس Haloxylon یا تاغ که گونه‌های مختلفی از آن ، از جمله Haloxylon Persicum (سفید تاغ) در ایران وجود دارند، مهمترین گیاه تثبیت کننده شنهای روان است. کاشتن این گیاه در مناطق کویری ، علاوه بر آنکه در ایجاد فضای سبز اهمیت فراوان دارد، مانع گسترش بیابانها و روان شدن شنها که خسارات فراوانی را ببار می‌آورد، می‌شود و در حفظ اکوسیستم و ادامه حیات گونه‌های مختلف ، اهمیت بسزایی دارد. گیاه سگ لیسه (Halocnemum Strobilaceum) که یکی از مهم‌ترین هالوفیتهای ایران است و پراکندگی وسیعی در بسیاری از نقاط کشور دارد، نیز یکی دیگر از اعضای خانواده Chenopodiaceae است.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:29 AM
از دیگر اعضای مهم این خانواده که در اکوسیستمهای شور و شنی ایران می‌رویند می‌توان به این جنس اشاره نمود: Atriplex (بوته شور) ، Haloxylon Salicornia (از جمله گونه Suaeda (سودا) ، Anabasis (رمسی) ، Seidlitzia (از جمله گونه Seidlitzia rosmarinus یا اشنان) ، Kochia (جارو گیاهی) ، Bienetria ، Halostachys ، Halanthium. این گیاهان حتی در کویر مرکزی ایران نیز که نیزآن بارندگی سالیانه در آن بسیار کم است (کمتر از 10 میلیمتر) مشاهده می‌شوند. تعدادی از اعضای خانواده Chenopodiaceae نیز دارای اهمیت تغذیه‌ای برای انسان هستند که از جمله آنها می‌توان به Beta Vulgaris (چغندر قند) Spinacia oleracea (اسفناج) و Chenopodiaum (سلمه تره) اشاره کرد.

بعضی دیگر از اعضای این خانواده از جمله Kachia Scoparia نیز برای تامین سوخت بکار می‌روند. همچنین ، از برخی از اعضای گیاهان این خانواده از جمله Atriplex , Salicornia در کشاورزی با آب شور استفاده می‌شوند. تهیه آلکالوئیدهای مختلف ، بتالائینها و سایر ترکیبات شیمیایی ، از دیگر مصارف اقتصادی گیاهان خانواده چغندر است. خانواده Cheropodiaceae دارای 14 طایفه است که 8 تا از آنها تک جنسی (دارای فقط یک جنس) و برخی از آنها (از جمله Atriplex) دارای گونه‌های بسیار زیاد و متنوعی هستند.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:30 AM
تیره گل میمون Scrophulariaceae

گیاهانی غالباً علفی یا دارای اعضای چوبی و بندرت به صورت درخت هستند. در بین آنها نمونه های بالا رونده نیز یافت می شود. انواع علفی آنها به سهولت تحت اثر شرایط محیط زندگی به صورت چند ساله تغییر شکل حاصل می نماید نوع زندگی در این گیاهان قابل توجه است بطوریکه عده ای از آنها با آنکه سبزینه دارند به وضع نیمه طفیلی به سر می برند و با مکنده های خود شیره گیاهی را ازگیاهان میزبان اخذ می کنند برخی از آنها نیز فاقد کلروفیل و دارای حالت انگلی کامل می باشند.

از اختصاصات این گیاهان آن است که برگهایی متناوب با متقابل و عاری از استیپول دارند گلهای آنها دارای رنگهای متفاوت و وضع منفرد یا مجتمع به صورت گل آذین های مختلف مانند خوشه،سنبله یا کرزن یا غیره است کاسه گل آنها از پنج قطعه پیوسته به هم تشکیل می یابد که وضع پایدار داشته پس از تشکیل میوه نیز متصل به آن باقی می ماند. جام گل در این گیاهان به استثنای معدودی از آنها نامنظم و به اشکال انگشتی ، زنگوله ای مرکب از 2 لب و یا دارای زائد نسبتاً درازی بنام دنباله یا اپرون Eperon و شامل 5 قطعه پیوسته به هم است. به استثنای معدودی از آنها مانند Veronicaها که جام 4 قسمتی و چرخی شکل دارند.

پرچم ها در معدودی از این گیاهان مانند Verbascum ها به تعداد 5 ولی در غالب آنها به تعداد 4 است که معمولاً 2 تای آنها بزرگ و 2 تای دیگر کوچک می باشد. وجود این حالت مجاورت گیاهان این تیره را به تیره را به تیره Labiatae باعث می گردد بعضی از این گیاهان نیز مانند Veronica منحصراً2 پرچم دارند. مادگی آنها همیشه از 2 پرچم تشکیل می یابد که مجموعاً تخمدانی 2 خانه و محتوی تخمکهای فراوان بوجود می آوردند. میوه آنها معمولاً پوشینه گاهی سته و محتوی دانه های آلبومن دار با جنین راست یا کمی خمیده است.

گیاهان این تیره در غالب نواحی کره زمین مخصوصاً نواحی سرد و معتدله پراکنده اند بعضی از آنها به علت دارا بودن مواد موثر و گلوکزیدها یا اسانس و غیره در ردیف انواع دارویی مهم جای دارند عده ای از آنها نیز دارای اثر مسهلی و یا نرم کننده اند.

در این تیره متجاوز از 3000 نوع گیاه در 200 جنس جای دارد که به طور پراکنده در نواحی مختلف کره زمین یافت می شوند از جنس مهم این گیاهان عبارتند از :

Verbascum ( دارای 300 گونه)
Celsia (گونه100 )
Linaria (گونه200 )
Scrophularia (گونه 100 )
Veronica (گونه37 )
Digitalis (گونه30 )
Euphrasia (گونه100 )

Nazanin jon
16th October 2011, 12:30 AM
تیره نعناع Labiatae

در تیره نعناع 4000 گونه گیاه وجوددارد که در 200 جنس جای داده شده اند و در کل کره زمین پراکنده اند بیشترین انتشار در منطقه مدیترانه است.

گیاهان عموماً علفی یکساله یا پایا و دارای ساقه های راست یا خزنده اند بعضی از آنها مانند Thymus ها و Lavandulaها ظاهر بوته مانند و ساقه های متعدد و چوبی شده دارند در بین آنها بندرت نمونه های پیچیده یا درختچه مانند ممکن است یافت شود.

از مشخصات این گیاهان آن است که ساقه های چهار گوش دارند. از قاعده ساقه آنها نیز غالباً ساقه های فرعی منشأ می گیرد که حالت خزنده در سطح زمین پیدا می کنند و یا درون خاک وارد گردیده به صورت ساقه زیرزمینی در می آیند.

گیاهان تیره نعناع عموماً برگهای متقابل گاهی ساقه آغوش و بندرت فراهم دارند. برگهای آنها عموماً ساده است بطوریکه وجود برگهای مرکب در آنها دیده نشده است گلهای آنها کامل نامنظم ، نر – ماده و مجتمع بصورت دسته هایی واقع در محور ساقه و یا قسمت انتهایی آن است.

گیاهان این تیره از نظر کلی دارای کاسه منتهی به 5 تقسیم و جام منتهی به 5 لوب می باشند 4 پرچم دارند که در حول یک مادگی 2 برچه ای قرار گرفته اند.

میوه گیاهان تیره نعناع 4 فندقه ای و محتوی دانه های بدون آلبومن است و مشخصات آن این است که معمولاً محصور در کاسه گل باقی می ماند بعضی از این گیاهان نیز ندرتاً ممکن است میوه ای به صورت شفت داشته باشد.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:30 AM
گیاهان این تیره از نظر مشخصات تشریحی دارای اختصاصات کلی به قرار زیر می باشند.

1- انواع علفی آنها عموماً دارای دسته های کلانشیم در زوایای ساقه زیر بشره اند وجود این حالت باعث می گردد که ساقه این گیاهان ظاهر چهار گوش پیدا کند.

2- دسته های چوب – آبکش پسین در آنها معمولاً به وضع غیر ممتد و جدا از هم دیده میشود.
3- بشره ساقه و برگ این گیاهان غالباً مستور از تارهای ترشحی و غیر ترشحی به اشکال مختلف است.

4- تارهای ترشحی اسانس در آنها دارای پایه یک یاد و سلولی منتهی به یک برجستگی 4 تا 8 سلولی و حتی بیشتر است اسانس ترشح شده نیز معمولاً خارج از جدار سلولزی در زیر کوتیکول جمع می گردد و این خود باعث می شود که بشره در همان ناحیه کمی متورم جلوه نماید در بین گیاهان تیره نعناع تعدادی جهت مصرف پزشکی، مصرف تغذیه ای (خام یا پخته) جهت تهیه اسانس و بعضی برای زیبایی پرورش داده می شوند.

از جنس مهم تیره نعناع عبارتند از :

Teucrium ( گونه200)
Ajuga ( گونه60)
Scutellaria ( گونه300)
Nepta ( گونه200)
Marrubium ( حدود 50 گونه)
Stachys (حدود 200 گونه)
Thymus ( گونه70)
Mentha (حدود 20 گونه)
Ocimum ( گونه60)
Lavandula ( گونه40-30)
Dracocephalum ( گونه50)
Phlomis ( گونه70)
Lamium ( گونه50)
Coleus ( گونه150)

Nazanin jon
16th October 2011, 12:30 AM
شرح تیره گندم Graminaceaeتیره گندم از بزرگترین تیره های گیاهان گلدار و مرکب از 6000 گونه است که در 450 جنس جای داده شده اند لذا اختصاصات آنها این است که در غالب محیط‌ها به صورت اجتماعات خاص پراکندگی دارند شکل ظاهر آنها به صورتی است که به مجرد مشاهده هر یک از گونه های آن ها می توان فوراً تعلق گیاه را به تیره گندم اظهار نمود.

گیاهان عموماً یکساله یا پایا (بندرت با اعضای چوبی) و از نظر کلی دارای ظاهری شبیه به هم اند انواع یکساله آنها معمولاً ریشه های در افشان انواع چند ساله آنها غالباً ریزوم بر شوش متورم دارند. ساقه هوایی گیاهان تیره گندم دارای ساختمان خاصی است که ماشوره نامیده می شود.

از اختصاصات اینگونه ساقه آن است که شکل استوانه ای و جدار نازک دارند زیرا بر اثر از بین رفتن مغز ساقه قسمت مرکزی آن توخالی می شود مگر در محل گره‌ها که از به هم پیوستن آوندهائی که به برگ می روند پرده ای تشکیل می شود و نتیجه آن می گردد که فضای خالی طول ساقه در محل گره ها پر شود بعضی از آنها نیز مانند ذرت و نیشکر ساقه توپر دارند.
برگ گیاهان این تیره معمولاً از پهنکی دراز منتهی به غلاف مشخص تشکیل می یابد که به استثنای معدودی عاری از دمبرگ اند.

در گیاهان تیره گندم گلها به شکل خاصی مجتمع می باشند که مجموعاً سنبلک (Epillet) نامیده می شوند. هر سنبلک دارای براکته‌هایی کوچک و غیر زایائی بنام پوشینه (Glume) در خارج است در داخل این پوشینه ها براکته‌های کوچک دیگری بر روی محور سنبلک دیده می شود که پوشینک (Glumelle) نام دارد. پوشینک ها چون در کناره گلها جای دارند از این جهت آنها را زایا به حساب می آورند.

گیاهان تیره گندم به استثنای معدودی از آنها مانند ذرت گلهایی با پرچم و مادگی دارند پرچم های آنها به تعداد 3 و واقع در یک ردیف است (بندرت ممکن است تعداد پرچم ها زیادتر یا کمتر باشند)

چون در گیاهان تیره گندم رسیدن دانه گرده معمولاً قبل از مادگی صورت می گیرد از این جهت آمیزش بناچار از طریق گرده افشانی غیر مستقیم و مداخله عواملی مختلف مانند باد بایدانجام گیرد.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:31 AM
تیره مار چوبه Asparagaceae

گیاهانی بالا رونده یا دارای اعضای چوبی و حتی در بعضی انواع به صورت درختچه های کوچک اند برگهایی ساده یا فلس مانند و یا بجای برگ معمولاً دارای صفحه پهنی شبیه به آن و به نام کلادود Caladode می باشند. بعضی از آنها پهنکی با رگبرگ منشعب دارند گلهای آنها به رنگ های سفید یا زرد رنگ نر و ماده ولی اغلب بر دو نوع نر و ماده دو پایه یا پلی گام است و این حالت که در اغلب آنها مشاهده می شود بر اثر عدم رشد و از بین رفتن یکی از اعضای اصلی گل یعنی پرچم مادگی در آنها پیش آمده است پوشش گل آنها زود افت شامل 3 تا 8 تا 6 و حتی 8 قطعه گلبرگ مانند (به رنگ یکدیگر) آزاد یا پیوسته به هم است 3 تا 8 پرچم دارند که به وضع متقابل پوشش گل قرار می گیرند مادگی آنها مرکب از 3 برچه متصل به یکدیگر و میوه آنها بسته است.

وجود صفاتی نظیر ساقه زیرزمینی صفحات یا الیاف باریک و سبز رنگی به نام کلادود وجود گل آذین در محور ساقه داشتن گلهایی بر 2 نوع نر و ماده (2 پایه یا پلی گام) میوه ای به صورت سته و غیره این گیاهان را از گیاهان تیره لاله می تواند به خوبی مجزا سازد.

انواع مفید و دارویی معدودی در این تیره وجود دارند که بعضی از آنها واجد مواد موثر اند ریزوم بعضی از آنها به مصارف تغذیه می رسد معدودی از آنها را نیز در صنعت مورد استفاده قرار می دهند.

از جنس های مهم آنها عبارنتد از :

Asparagus (متجاوز از 400 گونه)
Polygonatum ( گونه30)
Smilax ( گونه350)
Convallria (یک گونه)

Nazanin jon
16th October 2011, 12:31 AM
شرح تیره زیتون Oleaceaeاغلب گیاهان تیره زیتون در مناطق گرم و معتدل زمین مخصوصاً در قاره آسیا پراکندگی دارند عموماً به صورت درخت یا درختچه یعنی فاقد نمونه های علفی ولی دارای انواعی با ساقه بالا رونده مانند برخی Jasminum ها می باشند.

http://www.aracaria.com.au/research/olive/pics/olive_tree_litho.jpg

معمولاً برگهائی متقابل بدون استیپول ، ساده و یا مرکب از برگچه ها دارند. گلهای آنها نر – ماده بندرت بر دو نوع نر و ماده (2 پایه یا پلی گام) منظم و مجتمع به صورت خوشه یا گرزنهایی در محور ساقه است ولی در بین آنها انواعی با گلهای منفرد نیز یافت می شود.
کاسه و جام گل آنها شامل قطعات 4 یا 5 تایی می باشد ولی این تعداد در آنها به وضع متغیر مشاهده می گردد مانند آنکه کاسه گل ممکن است 4 تا 15 و جام گل مرکب از 4 تا 12 قطعه باشد و یا آنکه اصولاً گیاه فاقد کاسه یا جام و یا دارای جام جدا گلبرگ باشد در غالب این گیاهان گلها دارای 2 پرچم است مادگی آنها از 2 برچه محتوی 2 تخمک واژگون (بندرت 1 یا 4 تا 8) به وضع آویخته یا ایستاده تشکیل می یابد.

میوه آنها بصور مختلف پوشینه ، سامار ، سته و شفت مانند با میان بر روغنی و محتوی دانه های آلبومن دار است.

مجموعاً این تیره از 500 گونه گیاه تشکیل می یابند که در 25 جنس جای داده شده اند از جنس های مهم آنها عبارتند از :

Olea (دارای حدود 60 گونه)
Ligustrum ( گونه40)
Fraxinus ( گونه40)
Syringa ( گونه20)
Jasminum ( گونه160)

Nazanin jon
16th October 2011, 12:31 AM
تیره گل ساعتشرح تیره گل ساعت Passifloraceae
تیره گل ساعت ، تیره کوچکی مرکب از حدود 12 جنس و تقریباٌ 600 گونه گیاه است که در نواحی بین استوایی و حدود آن مخصوصاً در امریکا و آفریقا می رویند. تعداد زیادی از گونه های آنها منحصراً به جنس Passiflora (دارای انواع زینتی فراوان) و به Adenia ها تعلق دارند. از اختصاصات این گیاهان آن است که بندرت در بین آنها درختچه و یا نمونه های درخت مانند دیده می شود عموماً علفی یا به صورت بوته های چوبی پیچک دارو و یا دارای ساقه بالا رونده می باشند.
برگهای آنها منفرد، معمولاً با ظاهر پنجه ای و منتهی به دمبرگی است که غالباً به یک برجستگی در قاعده ختم می شود. گلهائی منفرد، نر - ماده و یا بر دو نوع نر و ماده ، یک پایه یا دو پایه دارند. مجموعه ای از برگهای کوچک نیز به صورت انولوکری گلهای آنها را از خارج فرا میگیرد.
اجزای گل آنها 5 تایی است فقط بعضی از آنها ممکن است فاقد گلبرگ و عده ای نیز دارای پرچم هائی به تعداد 2 برابر کاسبرگ ها باشند . تخمدان آنها مرکب از 3 تا 5 برچه ولی غالباً یک خانه و محتوی تخمک های واژگون با تمکن جانبی است . میوه آنها پوشینه و معمولاً محصور در محفظه ای کیسه مانند با ظاهر مشخص است.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:31 AM
تیره کنجد
شرح تیره کنجد Pedaliaceae
تیره کوچکی مرکب از 16 جنس و 50 گونه گیاه است که عموماً در مناطق گرم زمین مخصوصاً در آفریقا و جنوب غربی آسیا پراکندگی دارند. گیاهانی علفی بندرت درختچه مانند و دارای برگهای متقابل ، ساده ، دندانه دار و گاهی لوب دارند. گلهای آنها نر – ماده نامنظم مجتمع به صورت خوشه های انتهایی و یا واقع در محور ساقه و یا در کناره برگهاست. کاسه گل آنها از 5 کاسبرگ نامساوی و جام گل از دو لوب مشخص تشکیل می یابد.
چهار پرچم دی دینام و یک پرچم غیر زایا (استامینود) دارند.مادگی آنها مرکب از 2 تا 4 برچه است که مجموعاً تخمدانی 2 تا 4 خانه و محتوی یک یا تعداد زیادی تخمک بوجود می آورند.این گیاهان میوه ای به صور مختلف پوشینه یا فندقه ، بالدار یا پوشیده از خارهای ساده یا قلاب دار و محتوی دانه های آلبومن دار دارند.
جنس مهم آنها Sesamum است که دارای متجاوز از 20 گونه می باشد.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:31 AM
تیره علف چایشرح تیره علف چای Hypericaceae
تیره علف چای : گیاهان این تیره عموماً علفی یا به صورت بوته هایی با اعضای چوبی و بندرت درختچه مانند هستند برگهایی متقابل کامل و گلهای نر – ماده منظم ، غالباً به رنگ زرد و شامل 5 کاسبرگ آزاد یا متصل به هم در قاعده ، 5 گلبرگ آزاد و تعداد زیادی پرچم دارند.میوه آنها به صورت پوشینه شکوفا و بندرت سته است.
غالب گیاهان این تیره را جنس Hypericum تشکیل می دهد. پراکندگی آنها معمولاً به صورتی است که بیشتر در نواحی حاره می رویند ولی در نواحی دیگر هر دو نیمکره نیز یافت میشوند.
تعدادی از گیاهان این تیره دارای اسانس یا موارد رزینی مختلف هستند که در کیسه های ترشحی شیزون (اسکیزوژن) و یا در مجاری ترشحی مجتمع می گردند.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:32 AM
تیره گزشرح تیره گز Tamaricaceae
تیره گز گیاهانی به صورت درختچه یا بوته مانند و شامل حدود 150 گونه می باشند که بیشتر در شوره زارها، کنار جریانهای آب رودخانه ها، حاشیه کویرها و اماکن نظیر آنها می رویند.
از اختصاصات آنها این است که برگهائی سوزنی شکل یا فلس مانند و فشرده به هم و گلهائی نر –ماده مجتمع به صورت سنبله یا خوشه های متراکم دارند. هر گل آنها 4 یا 5 کاسبرگ ، 4 یا 5 گلبرگ و به همان تعداد یا دو برابر آنها پرچم دارند مادگی آنها معمولاً از سه برچه تشکیل می یابد که مجموعاً تخمدانی یک خانه و محتوی تخمک های فراوان بوجود می آورد.
میوه این گیاهان عموماً پوشینه و شامل دانه های پوشیده از تارهای فراوانی با ظاهر کاملاً مشخص می‌باشد.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:32 AM
تیره کتان

شرح تیره کتان Linaceae
گیاهان این تیره به صور مختلف علفی یا درختچه مانند و دارای برگهائی معمولاً متناوب ساده و استیپول دار می باشند. گلهای نر و ماده و منظم دارند هر گل آنها شامل 4 یا 5 گلبرگ زود افت و 5 تا 10 پرچم زایا و متصل به هم در قاعده است. مادگی گل آنها از 5 برچه پیوسته به هم (گاهی کمتر) تشکیل می یابد که مجموعاً تخمدانی چند خانه بوجود می آورند.
میوه آنها پوشینه شفت یا فندقه و غالباً بدون آلبومن است. ساقه بعضی از این گیاهان مانند انواع Li دارای دسته های فیبر قابل استفاده در صنعت است. دانه تعدادی از آنها نیز لعاب فراوان دارد.
تیره کتان مجموعاً شامل متجاوز از 200 گونه می باشد که در غالب نواحی کره زمین به استثنای مناطق سرد پراکنده اند .

Nazanin jon
16th October 2011, 12:32 AM
تیره سدابشرح تیره نارنج – تیره سداب – تیره مرکبات Rutaceae

گیاهان تیره نارنج از نظر شکل ظاهری ، تفاوت گلی با یکدیگر دارند. مجموعاً شامل 150 جنس و 2000 گونه می باشند که بیشتر در نواحی معتدله و گرم کره زمین پراکندگی دارند. برگهائی آنها متناوب یا متقابل و گلهای آنها نر - ماده و منظم (گاهی نامنظم) است. کاسه گل آنها از 3 تا 5 تقسیم و جام گل آنها از 5 گلبرگ تشیکل می یابد در داخل پوشش گل آنها 5 تا 10 پرچم دیده می شود. تخمدان آنها چند خانه محتوی یک یا دو تخمک (بندرت زیادتر) و میوه آنها به اشکال مختلف سته ، شفت مانند و یا منقسم به قطعاتی به تعداد برچه ها می باشد.
از اعضای هوائی آنها مانند ساقه و برگ بوی قوی استشمام می شود که مربوط وجود کیسه های ترشحی و یا سلولهای ترشح کننده اولئورزین در آنهاست.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:33 AM
تیره عرعرشرح تیره عرعر Simaroubaceae

گیاهان این تیره به صورت درخت و یا درختچه می باشند برگهائی معمولاً منفرد ، ساده یا مرکب و شامل برگچه های منقسم و یا تغییر شکل یافته به صورت خار (انواعی از آنها که در صحاری خشک می رویند) دارند. گلهای آنها نر - ماده یا بر دو نوع نر و ماده ، دو پایه یا پلی گام ، منفرد و یا مجتمع به صورت خوشه است.
هر گل آنها شامل کاسه ای مرکب از 3 تا 8 کاسبرگ به همان تعداد گلبرگ پرچم هایی به تعداد 2 برابر گلبرگ است. میوه این گیاهان ناشکوفا به اشکال مختلف سته، شفت یاسامار و محتوی دانه های آلبومن دار است. در تیره عرعر 30 جنس و 200 گونه جای دارد که عموماً به استثنای معدودی در مناطق بین استوائی و گرم زمین می رویند.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:33 AM
تیره ساپنداسهشرح تیره ساپنداسه Sapindaceae

گیاهان تیره ساپنداسه به صورت درخت یا درختچه و در بعضی انواع بالا رونده می باشند. مجموعاً از 130 جنس و 1100 گونه تشکیل می یابند که اغلب در نواحی حاره و بین استوایی پراکندگی دارند. برگهای آنها متقابل معمولاً مرکب از برگچه های متعدد و گلهای آنها نر - ماده و یا بر دو نوع نر - ماده ، یک پایه ، پلی گام و بندرت دو پایه است کاسه گل آنها شامل 4 یا 5 تقسیم و جام گل آنها مرکب از 4 یا 5 گلبرگ است. پرچم های آنها به تعداد 2 برابر گلبرگها و تخمدان شامل 2 یا 3 خانه است. میوه آنها به اشکال مختلف شفت ، سته ، پوشینه (کپسول) و در برخی گونه ها بالدار است.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:33 AM
تیره عناب
شرح تیره عناب Rhamnaceae
گیاهان تیره عناب به صورت درخت یا درختچه های غالباً خاردار و بندرت علفی می باشند. در بین آنها انواعی با ساقه بالا رونده یافت می شود. مجموعاً شامل 50 جنس و 600 گونه می باشند. که بیشتر در اروپا و نواحی استوایی می رویند.
از اختصاصات آنها این است که برگهائی ساده ، غالباً متناوب و گلهای منظم نر - ماده یا بر دو نوع نر و ماده ، پلی گام – دو پایه و یا یک پایه دارند. کاسه گل آنها مرکب از 4 تقسیم (زود افت) و جام گل آنها شامل 4 یا 5 گلبرگ (بندرت فاقد گلبرگ) است. پرچم های آنها معمولاً به تعداد قطعات جام گل و تخمدان آنها آزاد یا کم و بیش متصل به کاسه گل و غالباً دارای 3 خانه می باشد. میوه آنها به اشکال مختلف خشک شکوفا یا ناشکوفا و یا گوشتدار و به صورت شفت و محتوی یک یا چند دانه است. تعداد زیادی از این گیاهان به علت دارا بودن گلوکزیدهای آنتراکینوتیک دارای مصارف داروئی مهم می باشند.
اغلب آنها دارای دستگاه ترشحی مولد موسیلاژ و صمغ می باشند که از سلولهای منفرد و عریض یا مجتمع و فراهم و یا کیسه های ترشحی تشکیل می یابند. این سلولها و کیسه ها در پوست و مغز و ساقه در پارانشیم دسته های آوندی اطراف رگبرگها و دمبرگ و همچنین در برون بر میوه ها دیده میشوند.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:33 AM
تیره کندرشرح تیره کندر Burseraceae
گیاهان تیره بورسراسه به صورت درخت یا درختچه های کوچک و شامل 600 گونه می باشند که در 20 جنس جای داده شده اند پراکندگی آنها در کره زمین به نحوی است که اغلب در مناطق گرم یافت می گردند.گیاهانی با برگهای ساده یا مرکب از برگچه ها و دارای گلهائی نر - ماده یا پلی گام و 2 پایه می باشند.کاسه گل آنها شامل 3 تا 5 لوب و جام گل آنها نیز به همان تعداد گلبرگ است. پرچم هایی به تعداد گلبرگها یا دو برابر آنها دارند. میوه آنها شفت و محتوی دانه های بدون آلبومن با بوئی مخصوص است از مشخصات این گیاهان وجود مجاری ترشحی در آنهاست که بطور متناوب در منطقه آبکش و یا در ناحیه اشعه مغزی اعضای مختلف گیاه پراکنده است.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:34 AM
ره گل مغربیشرح گل مغربی Onagraceae-Oenotheraceae
در گیاهان تیره گل آویز گیاهانی عموماً علفی و بندرت دارای اعضای چوبی شده جای دارند. اغلب آنهادر نواحی معتدله کره زمین مخصوصاً در نواحی مختلف امریکا پراکنده می باشند . متجاوز از 21 جنس و 650 گونه در این تیره جای دارند.
برگهای آنها متناوب یا متقابل ، معمولاً ساده، بدون استیپول (استیپول کوچک و زود افت) و گلهای آنها نر – ماده و غالباً دارای قطعات 4 تائی است که به وضع منفرد یا مجتمع به صورت گل آذین های سنبله یا خوشه در محورهای ساقه ظاهر می شوند. پرچم های آنها به تعداد 2 برابر گلبرگها (بندرت کمتر یا زیادتر) و مادگی آنها مرکب از 4 برچه است که مجموعاً تخمدانی تحتانی 4 خانه و محتوی 1-8 تخمک در هر خانه با تمکن محوری بوجود می آورند در قسمت فوقانی تخمدان آنها غالباً لوله باریک و درازی که از هم پیوستن قاعده اجزای گل نتیجه شده است ایجاد می گردد. در انتهای فوقانی این لوله است که اجزای مختلف گل جای دارند. میوه آنها به اشکال مختلف پوشینه ، فندقه و یا سته است.
مهمترین جنس در این تیره از نظر تعداد گونه عبارتند از :
Fuschia ( گونه100)
Oenothera ( گونه100)
Clarkia ( گونه5)
Epilobium ( گونه200)

Nazanin jon
16th October 2011, 12:39 AM
تیره زغال اختهشرح تیره زغال اخته Cornaceae
تیره زغال اخته تیره کوچکی از گیاهان گلدار جدا گلبرگ و شامل گونه هائی عاری از مجاری ترشحی است. تقریباً 10 جنس و 120 گونه دارد که عموماً در نواحی گرم و متعدله نیمکره شمالی، به وضع دور از یکدیگر پراکندگی دارند.
گیاهانی به صورت درخت یا درختچه و دارای برگهای متقابل ، کامل (بندرت لوبدار) و بدون استیپول می باشند. گلهای آنها 4 یا 5 قسمتی منظم، ، نر - ماده (هر با فردویت) یا منحصراً دارای یکی از اجزاء اصلی گل (پرچم یا مادگی) و مجتمع به صورت گرزن یا خوشه و پانیکول می باشند. پرچم هایی به تعداد گلبرگها و مادگی 2 برچه ای دارند که مجموعاً تخمدانی 2 خانه و به وضع تحتانی بوجود می آورند. میوه آنها سته یا شفت است.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:40 AM
تیره عشقهشرح تیره عشقه Araliaceae
تیره عشقه شامل گیاهانی پراکنده در مناطق استوایی و بین استوائی مخصوصاً هند ، مالزی و نواحی گرم آمریکاست. فقط بعضی از انواع زینتی و معدودی از گونه های دیگر آن در سایر نواحی به غیر از آنچه که ذکر شد پراکندگی دارند. این تیره شامل 65 جنس و 800 گونه است.
گیاهانی به صورت درختچه های راست یا بالا رونده و بندرت علفی میباشند برگهائی با پهنک بزرگ ، ساده یا مرکب از برگچه ها دارند. گلهای آنها کوچک به رنگ سفید یا زرد منظم ، نر - ماده یامنحصراً دارای یکی از اجرا گل ، بندرت دو پایه و مجتمع به صورت چتر یا سنبله است اجزای گل آنها معمولاً 5 تایی است ولی در بین آنها نمونه های فاقد کاسه گل و یا دارای گلبرگ های بیشتر یا کمتر از 5 قطعه نیز دیده می شود. مادگی آنها شامل تخمدانی تحتانی یا فوقانی مرکب از 1 تا 5 خانه و محتوی یک تخمک در هر خانه است.
میوه آنها به اشکال مختلف سته یا شفت و یا مرکب از قطعات جدا شدنی است.
جنسهای مهم این تیره عبارتند از :
Aralia (گونه40)
Hedera (گونه5یا 6 )
Schefflera ( گونه150)

Nazanin jon
16th October 2011, 12:40 AM
تیره عودالبرقشرح تیره تیره عود البرق Myricaceae
در تیره میریکاسه 50 گونه گیاه به صورت درخت یا درختچه جای دارد که عموماً در نواحی معتدله نیمکره شمالی یا مناطق کوهستانی کشورهای حاره مانند کاپ، کالدونی جدید و غیره می رویند ولی هیچ یک از آنها در ایران یافت نمی شوند. از مشخصات آنها این است که برگهائی به وضع متناوب با کناره ساده یا لوبدار بر روی ساقه دارند. گل آذین آنها به صورت شاتونهائی مرکب از گلهای نر و ماده و یا نر یا ماده است. گلهای نر آنها به تفاوت دارای تعداد 2 تا 16 پرچم و اثری از تخمدان تحلیل یافته ولی گلهای ماده دارای مادگی 2 برچه ای منتهی به 2 خامه می باشند میوه آنها به صورت شفت و دارای میان بر سخت و محتوی دانه با آلبومن بسیار تحلیل یافته است.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:40 AM
تیره گل حسرتشرح تیره گل حسرت Colchicaceae
گیاهان تیره گل حسرت عموماً علفی و از نظر مشخصات کلی دارای شباهت فراوان با تیره Liliaceae می باشند. اغلب در دشت های مرطوب مناطق کوهستانی یافت می شوند عموم آنها به استثنای معدودی غده زیرزمینی دارند. در انواع Colchicum غده ها توپرمی باشند و از تورم میان گره قاعده ساقه برگدار نتیجه میشوند و چوم دوام زیاد دارند. از این جهت پس از آنکه اعضای هوائی گیاه از بین رفت غده ها در داخل خاک باقی می مانند و در سال بعد بر اثر نمو جوانه های جانبی که در کنار یکی از برگهای فلس مانند آن ظاهر می شوند ساقه هوائی جدید به وجود می آورند پوشش گل آنها 6 قسمتی است تعداد 6 پرچم و مادگی معمولاً منتهی به 3 خامه و 3 کلاله آزاد دارند. از مشخصات گیاهان این تیره که آنها را از تیره های Asparagaceae , Liliaceae متفاوت می سازد آن است که تیره های اخیر خامه های مادگی به یکدیگر پیوسته اند در حالیکه گیاهان تیره گل حسرت خامه ای آزاد دارند. بعلاوه در آنها هر یک از تقسیمات پوشش گل دارای ناخنک (Onglet) خیلی دراز است. ضمناً ساقه منتهی به گل (Hampe) در آنها به وجود نمی آید.
جنس های مهم آن عبارتند از :
Colchicum (دارای حدود 70 گونه)
Veratrum(متجاوز از 50 گونه)

Nazanin jon
16th October 2011, 12:40 AM
تیره نرگس
شرح تیره نرگس Amaryllidaceae

تیره نرگس از گیاهان تک لپه و دارای حدود 1500 گونه است که در حدود 90 جنس جای داده شده اند.
گیاهانی علفی ، پایا و دارای برگهائی باریک دراز و واقع در قاعده ساقه می باشند. و به صورت پراکنده در اغلب نواحی کره زمین مخصوصاً مناطق گرم یافت می شوند. قسمت متورم و زیر زمینی آنها به صورت پیاز معمولی است یعنی از فلس هائی تشکیل می یابد که یکدیگر را می پوشانند. برگهای آنها در محل اتصال به ساقه معمولاً به صورت غلافی آنرا فرا می گیرند. ساقه هوائی آنها نیز اغلب عاری از برگ است گلهائی نر – ماده، منظم به رنگهای مختلف منفرد یا مجتمع و معمولاً محصور در نوعی اسپات غشائی قبل از شکفتن کامل دارند. پوشش گل آنها مرکب از 6 قطعه گلبرگ مانند و نافه گل آنها شامل 6 پرچم است در بعضی از آنها مانند Narcissus ها پوشش گل در محلی که قطعات آن وضع منتقسم پیدا می کنند دارای زائده تاج مانند به رنگ گلبرگ می گردد. این زائده که در امتداد قسمت لوله ای شکل پوشش گل در داخل آن پدید می آید منظره بسیار زیبا به گل می بخشد. میوه آنها پوشینه و محتوی دانه های متعدد آلبومن دار است.
جنس های مهم آن عبارتند از :
Galanthus (گونه9)
Leuconium( گونه12)
Narcissus ( گونه60)

Nazanin jon
16th October 2011, 12:41 AM
تیره زنبقشرح تیره زنبق Iridaceae
تیره زنبق دارای تقریباً 1500 گونه است که در حدود 60 جنس جای دارند.
گیاهانی علفی و دارای ریزوم یا غده های زیرزمینی به اشکال مختلف و یا بندرت دارای اعضای چوبی هستند برگهائی غالباً عاری از دمبرگ ولی منتهی به غلاف دارند. به نحوی که در غالب موارد غلاف برگهای فوقانی قسمتی از غلاف برگهائی تحتانی خود را می پوشاند . گلهای آنها نر - ماده به رنگهای مختلف منفرد و یا مجتمع به صورت گل آذین‌های گرزن یک سویه سنبله و یا خوشه اند. در برخی از آنها نیز برگهای نارک و غشائی شبیه اسپات، در قاعده هر گل آذین دیده می شود. پوشش آنها شامل 2 ردیف 3 تایی از قطعات گلبرگ مانند است منحصراً 3 پرچم دارند. زیرا پرچم ردیف داخلی آنها از بین رفته است. مادگی آنها 3 برچه ای است و از مجموع آنها تخمدانی تحتانی یا نیمه تحتانی 3 خانه (بندرت یک خانه) و محتوی تخمک های واژگون بوجود می آید کلاله آنها 3 شاخه و غالباً گلبرگ مانند و میوه آنها پوشینه است. پراکندگی آنها به صورتی است که در نواحی مختلف کره زمین مخصوصاً در آفریقای جنوبی و مناطق بین استوائی آمریکا یافت می شوند.
جنس های مهم انها عبارتند از :
Crocus (گونه80)
Iris ( گونه250)
Gladiolus ( گونه300)

Nazanin jon
16th October 2011, 12:41 AM
تیره موز
شرح تیره موز Musaceae
گیاهان تیره موز مخصوص مناطق گرم کره زمین مخصوصاً هند ، مالزی ، جزایر قناری و غیره می باشند. انواع مفید آنها که میوه خوراکی و یا اعضای قابل استفاده دارند، در نواحی مساعد پرورش می یابند.گیاهانی علفی ریزوم دار و دارای ارتفاع نسبتاً زیاد میباشند. برگهای آنها متناوب بزرگ و در بعضی انواع دارای پهنکی به طول 2 متر است گلهائی غالباً بر دو نوع نر و ماده ، بندرت نر - ماده و مجتمع به صورت گل آذین سنبله بزرگ انتهائی دارند. پوشش گل آنها از 6 قطعه به رنگ یکدیگر تشکیل یافته یعنی به صورت کاسه و جام مشخص تغییر شکل حاصل نکرده است.
قطعات پوشش گل در این گیاهان بنحوی است که 5 قطعه آنها وضع به هم پیوسته و حالت ناودان مانند دارند. قطعه ششم آن که پهن و گلبرگ مانند است در قسمت جلوی 5 تایی دیگر جای دارد. نافه گل آنها از 6 پرچم تشکیل می یابد. ولی غالباً یکی از آنها به صورت استامینود یا تحلیل یافته در می آید. تخمدان در آنها 3 خانه و محتوی تخمک های فراوان در هر خانه است و پس از رسیدن به صورت میوه سته در می آید.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:41 AM
تیره گل جالیزشرح تیره گل جالیز Orobanchaceae
گیاهانی علفی با ریشه های انگلی فاقد کلروفیل ، ساقه راست، اغلب در قاعده پیاز (غده) دار. برگها فلس مانند ، اغلب در قاعده ساقه همپوش (بر هم نهاده) گلها منفرد یا در سنبله یا خوشه های انتهایی برگه دار، نر ماده نامنظم زیر تخمدانی (تخمدان زبرین) کاسه گل در پائین استوانه ای یا استکانی 2-5 دندانه ای به ندرت سربریده (Truncate) یا پاره پاره به دونیمه جانبی جام گل استوانه ای دو لبه بندرت کم و بیش 5 لوبه پرچم ها 4 تایی دو به دو مساوی (دو بلند و دو کوتاه) بساک ها پشت چسب (Dorsifixed) تخمدان زبرین (فوقانی)، یک خانه ای با تخمک های متعدد یا معمولاً با چهار تمکن محوری خامه منفرد با کلاله ای کامل یا دو لوبه، میوه کپسول دو دریچه ای. دانه ها بسیار کوچک و متعدد. گیاهان موجود در این تیره همگی انگل بوده و بر روی گیاهان دیگر زندگی می کنند به خصوص گل جالیزها که آفت بزرگی برای کشاورزی محسوب می گردد.
جنسهای اروبانکاسه در ایران شامل جنس Cistanche (این جنس در ایران بیش از 5 گونه دارد که انگل گیاهان وحشی است)و Orobanche (گل جالیز)(این جنس بیش از 30 گونه انگلی در نقاط مختلف ایران دارد.) ، Phelipaea (خون برادر، خون سیاوش)،از این جنس در ایران یک گونه بنام Phelipaea Coccinea در ارتفاعات کندوان آذربایجان و کردستان انتشار دارد.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:41 AM
تیره نولاناسهشرح تیره نولاناسه Nolanaceae
تیره نولاناسه سومین تیره بین راسته ژانسیانال و راسته پله مونیال بوده به تیره سولاناسه بسیار نزدیک است. خاستگاه این تیره که حدود 2 تا 3 جنس دارد شیلی و پرو در آمریکای جنوبی است. این گیاهان علفهایی دارای برگهای ساده و کم و بیش گوشتی هستند.
برگهای آنها منفرد و متناوب و یا متقابل اند و معمولاً در بالای ساقه مجتمع می شوند گلها منفرد محوری، چهار چرخه ای و پنج پر ، دارای جام استکانی شکل ، دیسک هیپوژین ، تخمدان پنج خانه ای است و به وسیله دیواره بندی ثانوی به خانه های متعدد تک تخمکی تقسیم می شود.
میوه عموماً به صورت فندقه هایی مرکب ، گوشتی و محتوی دانه هایی قلوه ای شکل با جنین خمیده است.
از این تیره هیچ نمونه ای در رویشهای ایران وجود ندارد.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:41 AM
تیره هیدروفیلاسهشرح تیره هیدروفیلاسه Hydrophyllaceae
تیره هیدروفیلاسه از تیره های مجاور تیره گاو زبان (بوراژنیاسه) است و بویژه از لحاظ داشتن کرکهای زیر و خشن و گل آذینهای گرزن دم عقربی بسیار نزدیک به آن است و فقط از نظر ساختار مادگی که معمولاً تک خانه ای است و به میوه ای کپسولی تبدیل می شود با این تیره تفاوت دارد. هیدروفیلاسه ها که خاستگاه آنها امریکای شمالی است و عرصه وسیعی از این سرزمین را اشغال می کند گل آذین آنها گرزن دم عقربی و شامل گلهایی منظم و پنج پر است. تخمدان تک خانه ای آنها از پیوستگی دو برچه بوجود می آید و گاهی نیز حفره درونی تخمدان به علت رشد جفتها در ناحیه جدار دو خانه تقسیم می شود.
سفت تخمک در جهت بالا قراردارد. از جنسهای شناخته شده این تیره می توان از جنس Nemophila , phacelia نام برد که هر دو جنس دارای گونه های زینتی هستند و در باغها و پارکها کاشته می شوند. از این تیره هیچ نمونه ای در رویشهای ایران وجود ندارد.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:42 AM
تیره میوپوراسهشرح تیره میوپوراسه Myoporaceae
این تیره کوچک نیز دارای گلهای منفرد یا به صورت دسته ای و غالباً محوری است گلها چهار یا پنج پر، غالباً دارای چهار پرچم ، تخمدان زیرین دو برچه ای و دو خانه ای است که اغلب به علت دیواره بندی داخلی به چند خانه تقسیم می شود. در بیشتر حالات تخمدان به چهار خانه تک تخمکی محتوی تخمکهای اپی تروپ یا اناتروپ آویخته می شوند. میوه معمولاً شفت گوشتی محتوی یک هسته مرکب و دانه دارای آلبومن همراه با جنین راست است. تیره میوپوراسه دارای 4 جنس و نزدیک به 100 گونه است که بیشتر گونه های آن دراسترالیا و جزایر نزدیک آن منتهی الیه شرق، جزیره موریس در آفریقای جنوبی و آمریکای مرکزی می رویند. بیشتر گونه های این تیره درختچه ای و بندرت علفی هستند. برگهای آنها متناوب یا متقابل ساده، غالباً شامل نقاط روشن و فاقد گوشوارک اند بافت پارانشیم پوستی در ساقه و برگ این گیاهان شامل کیسه های ترشح کننده از نوع اسکیزوژن محتوی اسانس است. از این تیره هیچ نمونه ای در رویشهای ایران وجود ندارد.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:42 AM
تیره هزارنیشرح تیره هزار نی Butomaceae
گیاهانی چند ساله ، بدون کرک، آبزی یا رطوبت پسند ، ساقه زیرزمینی ضخیم ، خزنده. ساقه ها راست برگها قاعده ای، در قاعده غلاف دار، متناوب ، خطی، گل آذین چتر مانند ، شامل یک گل انتهایی و سه گرزن یک سویه ، هر یک دارای یک برگه، برگه ها گریبان را بوجود می آورند.
گل ها نر، ماده ، منظم ، کاسبرگها سه تایی ، گلبرگ مانند، گلبرگها سه تایی کمی (به طور ضعیف) از کاسبرگ ها بلندتر، پرچم ها نه تایی ، بساک از سطح درونی شکوفا ، برچه ها 6-9 به طور ضعیفی (کمی) در قاعده پیوسته ، زبرین با غده شهدی دیواره ای و تمکن مرکزی خامه ها دایمی، میوه برگه یا فولیکول، دانه ها بدون اندوسپرم، جنین راست.
تیره هزارنی دارای 9 جنس و 9 گونه در نیمکره شمالی و یک جنس در نیمکره جنوبی است و به طور کلی انواع این تیره بیشتر در نواحی معتدل پراکنده اند از این تیره در ایران فقط یک گونه بنام هزارنی Butomus umbellatus وجود دارد که این گونه در شمال (در کنار آبهای راکد رشت و لاهیجان) ، آذربایجان ، کرمانشاه (در آبهای سرآب نیلوفر) غرب (اراک ، راسوند، درود) جنوب (شیراز و سیستان) انتشار دارد.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:42 AM
تیره گل صدتومانی

شرح تیره گل صد تومانی Paeoniaceae
گیاهانی علفی، چند ساله برگها متناوب ، مرکب ، بدون گوشوارک، گل ها معمولاً منفرد ، نر، ماده ، بزرگ، منظم ، زیر تخمدانی (تخمدان فوقانی) کاسبرگ ها، پنج تایی ، جدا ، ناجور شکل، دائمی در حالت میوه گلبرگ ها جدا، پرچم ها متعدد ، برونگرا ( از مرکز به طرف بیرون گرد) برچه ها جدا روی طبق (صفحه ای مدور و تخت گوشتی) قرار گرفته. میوه گروهی از 2-8 برگه (فولیکول) هر کدام دارای چندین دانه.
این تیره گاهی با تیره Ranunculaceae ادغام می شود و گاهی نیز بصورت جدا مطرح است.
در ایران یک جنس و دو گونه دارد که فراوانترین آن ها گل صدتومانی Paeonia Witmanniana است.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:42 AM
تیره گل اختری


شرح تیره گل اختری Cannaceae

گیاهان این تیره گیاهانی چند ساله و ریزوم دار(دارای ساقه های زیرزمینی).برگ های قاعده ای به هم پیچیده،به شکل ساقه ای راست و کاذب در آمده.برگ ها بیضوی،گل آذین خوشه ای برگه ها کوچک، تخم مرغی،گل ها نر-ماده،نا منظم،معمولاً به صورت پانیکول سنبله مانند ،انتهایی،گلپوش خارجی(کاسه گل)سه تایی و جدا،گلوپش درونی(جام گل)لوله ای و به پرچم ها چسبیده،پرچم ها گلبرگ نما،دارای رنگ روشن و درخشان،پرچم های بارور دارای کیسه گرده ای که نیمی از آن بر روی پرچم دیگر قرار گرفته،پرچم عقیم پائینی به طرف عقب لوله شده (پیچیده) به شکل لب در میآید.
تخمدان زیرین،سه خانه ای ،تمکش محوری،میوه کپسول،دانه ها گرد(دایره ای)با اندوسپرمی محکم.
این تیره فقط دارای یک جنس بنام گل اختری Canna است که تقریباً 50تا 60 گونه دارد که در مناطق گرم و مرطوب و شبه گرم و مرطوب آمریکا و آسیا پراکنده اند.
این تیره در ایران دارای یک گونه بنام گل اختری Canna indica است که به عنوان زینتی در سرا سر ایران بویژه در تهران و پارکها و حاشیه باغچه ها و برخی اماکن کاشته می شود.
این گیاه احتمالاً از اروپا به ایران آورده شده است.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:42 AM
تیره سنجد تلخشرح تیره شال سنجد – تیره سنجد تلخ Meliaceae
گیاهان تیره شال سنجد به صورت درخت یا درختچه ، بندرت علفی و شامل 51 جنس و در حدود 1000 گونه می باشند که بطور اختصاصی در نواحی گرم و بین استوایی می رویند بطوریکه فقط تعداد کمی از آنها در نواحی معتدله یافت می گردند. عموماً برگهائی متناوب بدون استیپول ، ساده یا مرکب و گلهائی نر - ماده ، بندرت بر دو نوع نر و ماده، پلی گام – دو پایه و غالباً مجتمع به صورت خوشه دارند.
کاسه گل آنها شامل 4 یا 5 تقسیم و جام گل آنها مرکب از گلبرگهای آزاد و یا پیوسته به هم در قاعده است. میوه آنها سته ، شفت و یا پوشینه می باشند.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:43 AM
تیره شاترهشرح تیره شاتره Fumariaceae
گیاهان تیره شاتره عموماً علفی، بی کرک و دارای برگهائی متناوب با بریدگیهای بسیار و گلهای آنها نر – ماده ، نامنظم به رنگهای سفید، مایل به قرمز ، قرمز ارغوانی و یا بندرت بنفش است در اغلب آنها مخصوصاً در Fumaria ها گلها به صورت گل آذین های خوشه یا گرزن مجتمع می باشند. در هر گل آنها 2 کاسبرگ زود افت و 4 گلبرگ دید می شود. از مشخصات آنها این است که یکی از گلبرگهای آنها اغلب به صورت دنباله ای در آمده است پرچم های آنها اغلب در قاعده میله ها، طوری به هم پیوستگی دارند که مجموعاً دو دسته مشخص را بوجود می آورند هر یک از دو دسته مذکور شامل یک پرچم کامل و دو نیمه پرچم در طرفین آن است مادگی آنها از دو برچه تشکیل می یابد.
میوه آنها در انواع مختلف به اشکال متفاوت پوشینه فندقه یا شفت ومحتوی یک دانه می باشد. گیاهان این تیره شامل 5 جنس و 170 گونه می باشند که بیشتر در نواحی مختلف کوهستانی و یا در اماکن مرطوب پراکندگی دارند.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:43 AM
تیره شاه بلوط هندیشرح تیره شاه بلوط هندی Hippocastanaceae
گیاه تیره شاه بلوط هندی عموماً درختی و دارای برگهای متقابل مرکب از برگچه های نا مساوی و منتهی به یک نقطه می باشند و شامل 2 جنس و 18 گونه هستند و بنحوی پراکندگی دارند که به فواصل دور از یکدیگر مانند آمریکای شمالی شبه جزیره بالکان، ارتفاعات هیمالیا و آمریکای مرکزی یافت می شوند.
در گذشته این تیره از نظر شباهت گلی گیاهان آن با Sapindaceae ها در تیره اخیر جای داده می شد ولی امروزه با توجه به اختلافات زیادی که گیاهان آن تیره مذکور دارند به صورت تیره جداگانه در آمده است. از اختصاصات گیاهان این تیره آن است که گلهای مجتمع به صورت خوشه های انتهایی دارند و چون گل آذین آنها در زمستان هنگامی که هنوز به صورت جوانه است ترکیب بندی حاصل می کند از این جهت شگفتن گلهای آنها زودتر از غالب گیاهان یعنی در اوایل بهار صورت می گیرد این گیاهان گلهایی نر - ماده یا بر دو نوع نر و ماده، نامنظم ، شامل 4 یا 5 کاسبرگ و به همان تعداد گلبرگ دارند. پرچم های آنها به تعداد 2 برابر گلبرگها (گاهی کمتر) و مادگی آنها مرکب از سه برچه می باشد.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:43 AM
تیره شاه پسند


شرح تیره شاه پسند Verbenaceae
تیره شاه پسند مرکب از گیاهایی به اشکال مختلف علفی یا دارای سا قه های چوبی قائم و گاهی بالا رونده ولی فاقد پیچک می باشد. گیاهان آن به استثناء معدودی از آنها عموماً در نواحی گرم کره زمین پراکندگی دارند. بعضی از آنها نیز پرورش می یابند.
از اختصاصات ساقه انواع علفی آنها این است که معمولاً چهار گوش است. برگهای آنها بدون استیپول کامل یا لوب دار و یا دارای بریدگیهای عمیق و واقع به وضع متقابل یا فراهم بر روی ساقه است.
گلهای نر و ماده نا منظم ، منفرد یا مجتمع به صورت گرزن یا خوشه و مرکب از قطعات 4 یا 5 تایی (بندرت 6 تا 8 تایی) دارند. پرچم های آنها معمولاً چهارتایی (2 بزرگ و 2 کوچک) یا دوتایی و بندرت ممکنست 5 تایی باشد. مادگی آنها از 2 بر چه (بندرت 4 یا 5) و گاهی به علت از بین رفتن یکی از آنها از یک بر چه تشکیل می یابد ولی در هر حال از مجموع آنها تخمدانی فوقانی و یک یا چند خانه بوجود می آید.میوه آنها به صور مختلف شفت یا خشک و نا شکوفا و در برخی موارد مرکب از فندقه هایی به تعداد خانه های تخمدان و محتوی دانه های فاقد آلبومن است.از نظر تشریحی برگ غالب آنها پوشیده از تارهای غیر ترشحی یا تارهای ترشح کننده اسانس و مواد معطر است.
بعضی از این گیاهان چوب بسیار سخت و مورد استفاده در صنعت دارند. در بین آنها انواع زمینی نیز یافت می شود.
تعداد کلی انواع آن متجاوز از 2700 است که تقریباً در 100 جنس جای داده شده اند از جنس های مهم این تیره که اغلب آنها در نواحی گرم کره زمین پراکنده اند عبارتند از :
Verbena (دارای 1000 گونه)
Lippia (گونه 100)
Lantana ( گونه50 )
Vitex (گونه 100 )
Clerodendrom (گونه 100)

Nazanin jon
16th October 2011, 12:43 AM
تیره شاهدانهشرح تیره شاهدانه Cannabinaceae
تیره شاهدانه دارای 2 جنس مهم Cannabis , Humulus و شامل گیاهانی با ساقه ای راست یا پیچیده و یا بالا رونده است. برگهای آنها ساده با پهنک پنجه ای و گلهای آنها مرکب از قطعات 5 تایی و بر دو نوع نر و ماده واقع در بر روی 2 پایه می باشد. در گلهای نر آنها 5 پرچم و در گلهای ماده آنها مادگی 2 برچه ای دیده می شود که مجموعاً تخمدانی یک خانه و محتوی یک تخمک بوجود می آورند. میوه آنها خشک و به صورت فندقه است. بشره اعضای هوایی این گیاهان اغلب دارای تارهای ترشح کننده مواد رزینی است و بعلاوه در سلولهای بشره آنها می توان خوشه های آهکی سیستولیت مشاهده کرد. در ساقه بعضی از این گیاهان الیاف فیبر مورد استفاده در صنعت وجود دارد.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:43 AM
تیره اسفند – تیره اسپند Zygophyllaceae

گیاهان تیره اسپند، گیاهانی بندرت علفی و معمولاً دارای اعضای چوبی شده، درختچه و یا به صورت درخت می باشند. در نواحی مختلف کره زمین مخصوصاً مناطق خشک و یا شوره زار نواحی استوائی و گرم می رویند. پراکندگی آنها به صورتی است که بیشتر در هند و آفریقای شمالی یافت می گردند در نواحی معتدله نیز نمونه های متعددی از آنها وجود دارد اغلب آنها برگهائی مرکب از برگچه های زوج یا برگچه های منتهی به یک نقطه و بندرت پهنکی با بریدگیهای عمیق و نا منظم دارند. گلهای آنها نر - ماده شامل 4 یا 5 کاسبرگ ، به همان تعداد گلبرگ و پرچم هائی به تعداد 2 برابر گلبرگ ها (یا مساوی تعداد آنها) است. مادگی مرکب از برچه هائی به تعداد 2 تا 12 (معمولاً 4 یا 5) دارند که مجموعاً تخمدانی چند خانه بوجود می آورند. میوه آنها پوشینه ندرتاً سته و یا منقسم به قطعات جدا شدنی است.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:44 AM
تیره انارشرح تیره انار Punicaceae

تیره انار، تیره کوچکی شامل یک جنس ، مرکب از دو گونه و دارای اختصاصاتی شبیه تیره مورد است . از این جهت در رده بنده های مختلف به تفاوت جزء تیره اخیر و یا بصورت جداگانه ولی مجاور آن گذاشته می شود.
از اختصاصات گیاهان آن اینست که برگهائی ساده، معمولاً متقابل و گلهائی نر – ماده دارند. کاسه گل آنها شامل 4 تا 8 قطعه گوشتدار و پیوسته به تخمدان است. جام گل آنها قرمز یا صورتی و مرکب از قطعات درشتی است که در آغاز حالت چین خورده دارند.ولی پس از شکفتن کامل، صاف می گردند تعداد پرچم های آنها زیاد و میوه آنها نیز نوعی سته مخصوص و محتوی دانه های سخت و محصور در یک بخش آبدار است اختلاف گیاهان این تیره با تیره مورد بیشتر در آنست که اولاً فاقد مجاری ترشحی شیزون و آبکش داخلی می باشند ثانیاً مادگی آنها دارای شکل خاص است و پس از رسیدن نوعی سته مخصوص بوجود می آورد.
منطقه پراکندگی این گیاهان بیشتر در اروپا مخصوصاً منطقه مدیترانه، آسیا، ایران و نواحی دیگر مانند شمال آفریقا است.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:44 AM
تیره برگ بو
شرح تیره برگ بو Lauraceae

گیاهان تیره برگ بو به صور مختلف درخت یا درختچه (بندرت علفی) و مخصوص نواحی حاره کره زمین می باشد. از مشخصات آنها این است که عموماً برگهائی متناوب یا متقابل ، ساده بدون استیپول ، غالباً چرمی و گلهائی منظم نر- ماده یا بر دو نوع نر و ماده (یک یا 2 پایه و یا پلی گام) و مجتمع به صورت خوشه یا گرزن متراکم دارند. پوشش گل آنها شامل دو ردیف 3 تایی و نافه گل آنها مرکب از 4 ردیف 3 تائی از پرچم ها است داخلی ترین ردیف پرچم ها نیز حالت غیر زایا (استامینود) دارد. مادگی گلهای آنها مرکب از یک برچه و میوه آنها شفت و محتوی دانه بدون آلبومن ولی با جنین حجیم و لپه های روغن دار است.
گیاهان این تیره دارای سلولهای اسانس دار (غده تک سلولی) پراکنده در اعضای مختلف و سلولهای موسیلاژدار، مخصوصاً در ناحیه پوست است اسانس سلولهای آنها نیز به تفاوت دارای بوی معطر و یا نامطبوع می باشد از نظر درمانی خواص تعدادی از این گیاهان مربوط بوجود همین اسانسها در اعضای آنها می باشد چوب بعضی از آنها در صنعت حائز اهمیت فراوان است و در نجاری و منبت کاری مورد توجه زیاد قرار می گیرد.
تیره برگ بو دارای 1000 نوع گیاه است که در متجاوز از 400 جنس جای دارند جنس های مهم این تیره عبارتند از :
Cinnamomun (دارای 100 گونه)
Nectandra ( گونه100)
Persea ( گونه10)
Laurus ( گونه2)

Nazanin jon
16th October 2011, 12:44 AM
تیره برگ بیدیشرح تیره برگ بیدی Commelinaceae

تیره برگ بیدی عموماً علفی ، بندرت بالا رونده و مخصوص نواحی بین استوائی می باشند.برگهائی غلاف دار ولی عاری از شکاف و گلهای نر - ماده (بندرت پلی گام) به حالت منفرد یا مجتمع به صورت گرزنهائی به اشکال مختلف دارند. پوشش گل آنها ساده یا مضاعف و مرکب از 6 قطعه در 2 ردیف است به نحوی که ردیف خاجی معمولاً ظاهر گلبرگ مانند پیدا می کنند. تعداد 6 پرچم دارند، ولی بعضی از آن رشد پیدا نمی کند بطوریکه گل دارای پرچم های کمتر می گردد. مادگی انها برحسب نوع گیاه ممکن است دارای 2 پایه و یا چند برچه باشد که مجموعاً تخمدانی فوقانی و محتوی تخمک های راست بوجود می آورند. میوه آنها پوشینه و بندرت گوشتدار است.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:44 AM
تیره بنفشهشرح تیره بنفشه Violaceae

گیاهانی معمولاً علفی و فقط دارای نمونه های معدودی به صورت بوته های چوبی می باشند در بین انواعی از آنها که در نواحی استوایی می رویند نمونه های درختچه مانند و ندرتاً به صورت درخت یافت می گردد. تعداد زیادی از آنها که تقریباً به نصف کلی گونه ها می رسد از Viola ها تشکیل می یابد فراوانی آنها بیشتر در نواحی معتدله کره شمالی است بطوریکه فقط معدودی از آنها در نیمکره جنوبی یافت می گردند.
گیاهان تیره بنفشه برگهایی متناوب و گلهائی نر – ماده ، نامنظم و به وضع منفرد یا مجتمع دارند. هر گل آنها دارای 5 کاسبرگ و 5 پرچم است.از اختصاصات آنها اینست که یکی از گلبرگهای آنها دنباله ای دراز یا کیسه ای شکل دارد.
مادگی آنها شامل تخمدانی فوقانی ، مرکب از 2 تا 5 بر چه (معمولاً سه برچه ) و محتوی تخمکهای متعدد با تمکن جانبی است.میوه آنها پوشینه و بندرت سته است.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:45 AM
تیره بیدشرح تیره بید Salicaceae

تیره بید از دو جنس مهم Populus , Salix تشکیل می یابد که مجموعاً 300 گونه گیاه را شامل هستند. قسمت اعظم آنها امروز در نقاط معتدله نیمکره شمالی مخصوصاً در اروپای مرکزی، نواحی کوهستانی آسیای مرکزی و سواحل شمال غربی آمریکای شمالی محدود به اقیانوس آرام پراکندگی دارند.
گیاهانی به صورت درخت یا درختچه و دارای برگهای ساده و گلهائی بر دو نوع نر و ماده بر روی یک یا دو پایه می باشند در بین آنها انواعی با گلهای نر – ماده نیز دیده می شود چنانچه در بعضی populus ها این حالت وجود دارد اصولاً فاقد پوشش گل می باشند ولی در قاعده هر گل آنها معمولاً براکته‌های پوشیده از کرک دیده می شود گلهای نر آنها دارای 2 تا 30 پرچم (در بعضی Salix ها 2 و در برخی populus ها تا 30 پرچم) و گلهای ماده آنها دارای 2 برچه مجموعاً تخمدانی یک خانه بوجود می آورند. میوه آنها به صورت پوشینه دارای دانه های متعدد بسیار ریز و سبک وزن و پوشیده از تارهای دراز در ناحیه ناف است و این خود سهولت انتشار آنها را توسط باد فراهم می کند. بعضی از گیاهان این تیره بعنوان زینت پرورش می یابند اعضای مختلف تعدادی دیگر به مصارف درمانی می رسد از چوب برخی دیگر در صنعت استفاده به عمل می آورند.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:45 AM
تیره پستهشرح تیره پسته – تیره سماق Anacardiaceae

گیاهان تیره پسته به صورت درخت یا درختچه و دارای مجاری ترشحی شیزلیزیژن Schizolysigene یا اسکیزولیزیژن محتوی اولئورزین در اعضای مختلف خود می باشند. مجموعاً از 75 جنس و 600 گونه گیاه تشکیل یافته اند که بیشتر در مناطق استوائی و معتدله یافت می گردند از اختصاصات آنها این است که برگهائی ساده یا مرکب و گلهائی منظم ، نر - ماده و یا بر دو نوع نر و ماده ، یک پایه و پلی گام دارند. کاسه و جام گل آنها هر یک از 5 قطعه (بندرت 3 یا 4 ) تشکیل می یابد ولی در بین آنها انواع فاقد کاسه یا جام نیز دیده می شود. پرچم های آنها به تعداد برابر گلبرگها (یا مضاعف گلبرگها) است. میوه این گیاهان در انواع مختلف آنها به اشکال خشک ، بالدار و یا شفت مانند (Drupace) و ناشکوفا است.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:45 AM
تیره پیچ اناریشرح تیره پیچ اناری Bignoniaceae

گیاهان تیره پیچ اناری به صورت درخت یا درختچه و دارای انواع متعددی با ساقه های بالا رونده می باشند. عموماً در مناطق گرم کره زمین مخصوصاً در امریکای جنوبی و قسمتی نیز در افریقا و آسیا ناحیه چین و ژاپن می رویند. دارای حدود 750 نوع می باشند که در متجاوز از 100 جنس جای دارند از مشخصات آنها این است که برگهائی ساده یا مرکب از برگچه ها و یا انگشتی شکل ولی عاری از استیپول و گلهای غالباً درشت نر - ماده ، نامنظم ، 5 قسمتی به وضع مجتمع یا به صورت گل آذین های خوشه یا گرزن دارند. در داخل جام گل آنها 4 پرچم دی دینام (گاهی 2 پرچم) و مادگی 2 برچه ای جای دارد.
میوه آنها به صورت پوشینه غالباً دراز است که از راه شکاف های طولی و یا به اشکال دیگر باز می شود و دانه های متعدد فاقد آلبومن به خارج می ریزد.
جنس های مهم این تیره عبارتند از :
Bignonia ( گونه2)
Catalpa ( گونه6)
Tecoma ( گونه80)

Nazanin jon
16th October 2011, 12:45 AM
تیره ترشکشرح تیره ترشک،تیره شبدری Oxalidaceae

در گیاهان تیره ترشک گیاهان عموماً علفی و دارای اعضای زیر زمینی گوشت دار یا غده ای و متورم جای دارند. بندرت نیز انواعی با ساقه چوبی و حتی به صورت درخت و یا نمونه هائی بالا رونده ممکنست در بین آنها وجود داشته باشد.
از مشخصات این گیاهان آن است که برگهائی اغلب واقع در سطح زمین و منتهی به دمبرگ دراز دارند. پهنک برگ آنها معمولاً مرکب ار برگچه هائی به وضع متصل در یک نقطه (مانند Oxalis ها) و یا شانه ای می باشد. برگچه های آنها اغلب یک فرو رفتگی در ناحیه رأس دارد و یا ممکن است اصولاً شکل ظاهری برگچه ها با یکدیگر متفاوت باشد.
گلهای آنها نر و ماده ، 5 قسمتی دارای کاسه پایا گلبرگهای فشرده به هم قبل از شگفتن است که به صورت گل آذین گرزن یا خوشه ، گرد آمده اند ، پرچم های آنها به تعداد قطعات جام گل و یا 2 برابر آن است. مادگی مرکب از 5 برچه متصل به هم دارند که مجموعاً تخمدانی 5 خانه محتوی یک یا تعداد زیادی تخمک و منتهی به 5 خانه آزاد بوجود می آورند.
میوه آنها بصورت پوشینه (بندرت شفت) است. پراکندگی این گیاهان بیشتر در امریکای جنوبی، آفریقا جنوبی و ماداگاسکار میباشد و فقط جنس Oxalis که قسمت اعظم این گیاهان را تشکیل می دهد در مناطق متعدله کره زمین نفوذ پیدا نموده است.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:46 AM
تیره توسکاشرح تیره توسکا Betulacea

تیره توسکا گیاهانی به صورت درختچه یا درخت و دارای برگهای ساده منفرد و زود افت می باشند عموماً یک پایه و دارای گلهائی بر دو نوع نر و ماده مجتمع به صورت نوعی سنبله به نام شاتون می باشند.
گلهای نر آنها معمولاً دارای پوشش و رشد نیافته و مرکب از 2 تا 4 تقسیم و محتوی 2 تا 4 پرچم هستند در حالیکه گلهای ماده اصولاً فاقد پوشش و دارای مادگی 2 برچه ای می باشند میوه آنها به صورت فندقه است.در این تیره 65 جنس و 100 گونه گیاه جای دارد که غالب آنها در نواحی معتدله نیمکره شمالی می روید.
جنس های مهم آن عبارتند از :
Betula (دارای 40 گونه)
Alnus (دارای 30 گونه)

Nazanin jon
16th October 2011, 12:46 AM
تیره جوزشرح تیره جوز Myristicaceae

تیره میریستیکاسه، تیره کوچکی از گیاهان گلدار و شامل انواعی به صورت درخت یا درختچه است به علت دارا بودن اختصاصات توأم گروههای مختلف گیاهی نیز به تفاوت جزء گیاهان گلدار جدا گلبرگ و یا غالباً در ردیف گیاهان گلدار بدون گلبرگ جای داده می شود. از مشخصات این گیاهان آن است که برگهائی متناوب ، کامل بدون استیپول و گلهائی بر دو نوع نر و ماده بر روی یک یا دو پایه جداگانه دارند. پوشش گل آنها ساده یعنی فاقد جام و غالباً مرکب از قطعات 3 تایی است. تعداد 6 تا 12 پرچم ( گاهی کمتر یا زیادتر) و مادگی مرکب از یک برچه دارند.
میوه آنها کروی ، آبدار و محتوی دانه هائی است که معمولاً درون پوشش محصور میباشد.
گیاهان این تیره بیشتر در نواحی گرم قاره آسیا پراکنده اند بطوریکه بندرت ممکن است در نواحی دیگر کره زمین با آنها برخورد گردد.
این تیره دارای 300 نوع گیاه است که تعداد زیادی از آنها در جنس Myristica (100 گونه) جای دارند.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:46 AM
تیره چایشرح تیره چای Theaceae

گیاهان این تیره به صورت درخت یا درختچه و مخصوص مناطق استوایی و حدود آن می باشند از اختصاصات آنها این است که برگهایی ساده غالباً پایا متناوب و گلهائی معمولاً نر – ماده و منظم دارند. غالب آنها 5 کاسبرگ ، 5 گلبرگ 5 یا تعداد زیادی پرچم آزاد و یا متصل به هم در قاعده دارند مادگی آنها شامل 3 تا 5 برچه و تخمدان آنها چند خانه و محتوی تخمکهای متعدد است. میوه آنها پوشینه و در برخی گونه ها به صورت شفت می باشند.
بعضی از آنها مانند برخی انواع Camellia به صورت درختچه های زینتی زیبا هستند و در نواحی مختلف کاشته می شوند برخی دیگر نیز به علت تولید چای در وسعت های پهناوری از کره زمین پرورش می یابند.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:47 AM
تیره حشره خوارانشرح تیره حشره خواران Droseraceae

گیاهان تیره حشره خواران عموماً علفی غالباً گوشتخوار مرکب از 4 جنس و 90 گونه می باشند اغلب آنها نیز به استثنای معدودی به جنس Drasera تعلق دارند.
منطقه پراکندگی آنها به صورتی است که در وسعت پهناوری از امریکا ، آفریقا ، اقیانوسیه ، شمال ، مشرق و جنوب شرقی آسیا یافت می گردند. برگهای آنها غالباً واقع در سطح زمین و در آغاز باز شدن دارای حالت پیچ خورده یا تاخورده به شکل عصا و پوشیده از تارهای غده ای است. گلهای آنها نر – ماده و مرکب از قطعات 4 یا 5 تایی (گاهی بیشتر) و مادگی آنها شامل 2 تا 5 برچه منتهی به 2 تا 5 خامه است. برگ عده ای از این گیاهان نیز در مقابل ضربه با مواد شیمیایی حساسیت نشان می دهد میوه آنها پوشینه شکوفا و محتوی دانه های آلبومن داراست.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:47 AM
تیره حناشرح تیره حنا Lythraceae

گیاهان تیره حنا به اشکال مختلف علفی درختچه یا درخت و شامل 500 گونه در 20 تا 30 جنس می باشند انواع مختلف آنها به تفاوت در نواحی بسیار مرطوب و یا در مناطق استوایی و بعضی نیز اختصاصاً در نواحی گرم آمریکا می رویند . سازش بعضی از گیاهان این تیره با محیط زندگی به پایه ای است که در مناطق گرم به صورت درختچه ولی در نواحی معتدله به صورت علفی در می آیند از اختصاصات این گیاهان آن است که برگهای کامل و متقابل همراه با دو زائده کوچک و گلهائی منظم ، نر – ماده و مجتمع به صورت خوشه یا گرزن با قطعات 4 تا 6 تائی (گاهی بیشتر) دارند. جام گل آنها معمولاً دارای گلبرگهائی به تعداد قطعات کاسه گل است. پرچم های آنها به تعداد گلبرگها یا دو برابر آنهاست. مادگی آنها از 2 تا 6 برچه پیوسته به هم تشکیل می یابد که مجموعاً تخمدانی فوقانی ، آزاد و واقع در کاسه گل بوجود می آورند. میوه آنها پوشینه و محتوی دانه های فاقد آلبومن یا دارای آن ولی به وضع رشد نیافته است.
جنس های مهم این تیره عبارتند از :
Cupana (متجاوز از 200 گونه)
Lagerstroemia ( گونه30)
Lythrum ( گونه30)

Nazanin jon
16th October 2011, 12:47 AM
تیره خرفه
شرح تیره خرفه Portulacaceae

تیره کوچکی مرکب از 19 جنس و 500 گونه گیاه است که در نقاط مختلف کره زمین مخصوصاً در آمریکا پراکندگی دارند.گیاهانی عموماً علفی و ندرتاً دارای اعضای چوبی می باشند برگهای متناوب یا متقابل گوشتدار و گلهائی نر – ماده دارند هر گل آنها از 2 کاسبرگ ، 4 یا 5 گلبرگ (ندرتاً زیادتر) آزاد یا پیوسته به هم در قاعده ، تشکیل می یابد. در واقع دو قطعه ای از پوشش گل که کاسبرگ نامیده می شود همان براکته های گل و قطعات رنگین داخل براکته ها ، کاسبرگهای گلبرگ مانند می باشند پرچم های گل آنها به تعداد 4 یا 5 و تخمدان گل ، مرکب از 2 تا 8 برچه است که در آغاز دارای 2 تا 8 خانه می باشد ولی ندرتاً جدار حد واسط برچه ها از بین رفته تخمدان به صورت یک خانه در می آید میوه آنها عموماً پوشینه است.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:48 AM
شرح تیره خرمالو Ebenaceae

گیاهان تیره خرمالو گیاهانی عموماً به صورت درخت یا درختچه می باشند و در نواحی حاره مخصوصاً هند و مالزی پراکندگی دارند گلهای آنها بر دو نوع نر و ماده و واقع بر روی یک پایه یا دو پایه است بندرت ممکن است نر - ماده یا پلی گام باشند. پوشش گل آنها از 7-3 قطعه پیوسته به هم تشکیل می یابد. پرچم های آنها به تعداد قطعات جام گل یا دو برابر آن و گاهی بیشتر است. میوه گوشتدار سته و غالباً همراه با کاسه دارند. معدودی از آنها دارای میوه های خوراکی می باشند.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:48 AM
تیره خاراشکن

شرح خارا شکن Saxifragaceae

تیره انگورک دارای گیاهان متنوعی با ظاهر متفاوت مرکب از 30 جنس و در حدود 580 گونه است. غالب
گیاهان آن یعنی تعداد 370 گونه آنها در جنس Saxifraga جای دارند ((G.E Trease عموماً در نواحی معتدله بعضی از آنها به صورت گیاهانی علفی و برخی دیگر به صورت درختچه می باشند در بین آنها انواع درختی و یا گیاهانی با ساقه بالا رونده نیز دیده می شود. برگهای آنها ساده غالباً متناوب و گلهای آنها منظم نر – ماده (بندرت یک پایه یا دو پایه) و معمولاً مرکب از قطعات 5 تایی است. کاسه ، جام و نافه گل آنها غالباً در قاعده کم و بیش پیوستگی حاصل کرده نوعی حفره پیاله مانند بوجود می آورند که مادگی در آن جای دارد. پرچم های آنها به تعداد 2 برابر گلبرگها و یا معادل تعداد آنهاست.مادگی آنها شامل برچه هائی به تعداد متغیر و میوه به اشکال مختلف پوشینه ، فولیکول و حتی سته مانند است.
جنسهای مختلف این تیره در بعضی رده بندی ها در تیره های Grossulariaceae و Vahliaceae جای داده شده است.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:48 AM
تیره دارچینشرح تیره دارچین Canellaceae

تیره کوچکی از گیاهان گلدار جدا گلبرگ و شامل 5 جنس و گونه های معدود است.
پراکندگی گیاهان آن به صورتی است که منحصراً در آمریکا جنوبی و برخی از نواحی شرقی آفریقا و ماداگاسکار می رویند.
گیاهان این تیره به صورت درخت یا درختچه و دارای برگهائی متناوب می باشند گلهای آنها نر - ماده ، دارای حالت منفرد یا مجتمع به صورت گل آذین خوشه و یا گرزن است سه کاسبرگ و 4 تا 12 گلبرگ آزاد یا کم و بیش پیوسته به هم و تعداد زیادی پرچم دارند. قطعات واقع در داخل کاسبرگهای گل آنها‏ غالباً جام گل بحساب آورده می شوند زیرا هنوز هم درباره قطعات کاسه و جام از اینکه خارجی ترین آنها انولوکر و یا کاسه گل بحساب آید، توافق کامل حاصل نشده است.
میوه آنها عموماً به صورت سته و محتوی دانه های روغن داری است که درون هر یک جنین بسیار کوچک جای دارد.
از اختصاصات این گیاهان آن است که اولاً: دارای غده ترشحی یک سلولی می باشند و ثانیاً : میله پرچم های آنها، از راه قاعده به یکدیگر اتصال دارد.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:48 AM
تیره رزه داسهشرح تیره رزه داسه Resedaceae

تیره رزه داسه تیره کوچکی از گیاهان گلدار جدا گلبرگ و دارای مجموعاً 90 گونه است.
که قسمت اعظم آنرا Reseda ها تشکیل می دهند. عموماً گیاهانی علفی و بندرت به صورت بوته های چوبی می باشند. پراکندگی آنها به صورتی است که بیشتر در نواحی معتدله و گرم کره زمین مخصوصاً در منطقه مدیترانه و آسیای مرکزی یافت می شوند. برگهای آنها متناوب ساده یا لوب دار و یا مرکب از برچه ها می باشند. گلهائی منظم و مجتمع به صورت سنبله یا خوشه دارند. در هر گل آنها 4 تا 8 کاسبرگ آزاد یا کم و بیش پیوسته به هم و 2 تا 8 گلبرگ کامل یا بریدگی دار دیده می شود بعضی از این گیاهان نیز فاقد گلبرگ می باشند. تعداد پرچم های آنها زیاد و مادگی آنها مرکب از 2 تا 6 برچه آزاد یا پیوسته به هم است که مجموعاً تخمدانی یک خانه با تمکن جانبی بوجود می آروند. میوه آنها پوشینه است.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:48 AM
شرح تیره پوزید ونیاسه Posidoniaceae


تیره پوزید ونیاسه تیره کوچکی است که فقط دارای یک جنس posidonia با 2 گونه است. یکی از آنها در سراسر نواحی مدیترانه ای و سواحل آتلانتیک اروپایی انتشار دارد و درسی سال اخیر در آمریای شمالی نیز یافت شده است و دیگری در استرالیا می روید. هر دو گونه علفهای دریایی شناور در سطح آب اند. ریزوم آنها پوشیده از رشته های فیبری باقیمانده از برگهای قدیمی است. برگها دو ردیفی، بانیام زبانکی و پهنک خطی، نواری هستند. گل آذین دو ردیفی و به صورت خوشه مرکب است هر خوشه گل به وسیله یک گک محافظ بزرگ در برگرفته می شود گلها چند مایه (پلی گام) بدون برگگ، بدون پیشبرگ و بی پوشش اند. نافه دارای 3 تا 4 پرچم بودن میله است و یا بساکهای آنها بالدار و به شکل گلبرگ زایده دارند. دانه های گرده میله ای شکل اند تخمدان دارای یک برچه و محتوی 1 تا 2 تخمک است. گرده افشانی توسط آب انجام می گیرد. و میوه سته و به اندازه میوه زیتون است. رشته های باقیمانده از برگها معمولاً به صورت توده ای در اطراف اجسام کنار گیاه می پیچند و بویژه گیاه بر اثر امواج آب حالت کروی به خود می گیرد. در آبهای سواحل جنوبی ایران تا کنون هیچ نمونه ای از این گیاه گزارش نشده است.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:48 AM
تیره چوجشرح تیره چوج Salvadoraceae

تیره چوج تیره کوچکی از گیاهان گلدار پیوسته برگ و شامل انواعی به صورت درخت، درختچه و یا بوته مانند است. برگهای متقابل کامل بدون خار و یا همراه با استیپولهای کوچک خار مانند دارند. گلهای نر – ماده و یا بر دو نوع متفاوت نر و ماده ، پلی گام، یک پایه یا دو پایه مرکب از قطعات 4 یا 5 تائی و 4 یا 5 پرچم منطبق بر کاسبرگها است. مادگی دو برچه ای و میوه ای به دو صورت سته یا شفت دارند.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:49 AM
تیره تمیس

شرح تیره تمیس – تیره زیور آبان Dioscoreaceae-Dioscoreae

گیاهان تیره تمیس مخصوص مناطق استوایی و بین استوایی و دارای انواع معدود در نواحی معتدله می باشند. به اشکال مختلف علفی یا دارای اعضای چوبی و غالباً بالا رونده و دارای غده هایی با ظاهر مختلف در داخل خاک یا در قشر سطحی آن و حتی خارج از زمین می باشند.
برگهائی معمولاً متناوب و پهنکی قلبی شکل یا تیرکمانی، گاهی لوبدار یا به اشکال دیگر با رگبرگهای مشبک دارند و این حالتی است که کمتر در گیاهان تک لپه مشاهده می گردد گلهای آنها بر 2 نوع متفاوت نر و ماده واقع بر روی 2 پایه و مجتمع به صورت خوشه یا سنبله و یا گرزن است. بندرت ممکن است در بین آنها انواعی یک پایه و یا دارای گلهای نر – ماده دیده ‌شود. اجزای گل آنها روی طرح سه تائی بنا شده است. گلهای نر آنها 6 پرچم در 2 ردیف حلقوی و یا 3 پرچم دارند. که در حالت اخیر ردیف داخلی به حالت رشد نیافته می باشند و از مشخصات آنها این است که میله پرچم های آنها غالباً به پوشش گل پیوستگی دارد. گلهای ماده آنها از 3 برچه منتهی به یک تا 3 خامه تشکیل مییابد. میوه آنها پوشینه یا سته و محتوی دانه هائی که در برخی از آنها بالدار و دارای آلبومن شاخی است.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:49 AM
تیره گل سرخ
تیره گل سرخ تیره مهمی است که دارای 90 تا 100 جنس و بیش از 2000 تا 3000 گو.نه است. این تیره از یک سو به علت داشتن اختصاصات بسیار کهن مستقیما به تیره آلاله مربوط می‌شود و از سوی دیگر با دارا بودن تعدادی از گیاهان بسیار تکامل یافته، بویژه گلهایی با تخمدان زیرین ، بسیار پیشرفته است و همچنین گیاهان آن از نظر شکل ظاهری با یکدیگر تفاوت فاحش دارند.

غالب گونه‌های تیره گل‌سرخ در نواحی معتدل نیمکره شمالی پراکنده‌اند و در عین حال بعضی از طایفه‌های آن ، مانند طایفه کیلاژه ، تقریبا همگی در نواحی گرمسیری می‌رویند وعده ای دیگر ، مانند بیشتر گونه‌های طایفه سانگوئی سوریه ، در افریقای غربی انتشار دارند و کمتر همچون گیاهان تیره غلات و یا مخروطیان پوشش گیاهی خالصی را در محیطی نسبتا وسیع بوجود می‌آورند و غالبا به صورت پایه‌ها و یا توده‌های کوچک و گسسته انتشار دارند.

مشخصات

گیاهانی علفی یا چوبی ، با برگهایی منفرد و دارای گوشوارک‌اند. گلها عموما منظم ، 5 پر ، 5 چرخه‌ای و نیمه زیرین یا زبرین هستند. پرچمها غالبا در 3 چرخه تشکیل می‌شوند که در عین حال برخی تغییرات و تفاوتهایی نیز در آنها دیده می‌شود. مادگی شامل تعدادی برچه‌های مجزا از هم است. میوه در گونه‌های مختلف آن بسیار متفاوت ، گاهی برهنه و گاهی محصور در پیاله‌ای حاصل از پوشش گل و پرچمهاست و همین ویژگی میوه سبب تمایز طایفه‌های مختلف آن می‌شود. دانه در این تیره فاقد آلبومن است.

اهمیت اقتصادی

تعداد زیادی از گیاهان این تیره به علت داشتن مصارف گوناگون اهمیت اقتصادی فراوان دارند. عده‌ای نظیر توت فرنگی ، تمشک ، گوجه ، آلو ، گیلاس ، هلو ، زردآلو ، گلابی ، سیب ، به ، ازگیل دارای میوه خوراکی هستند. دانه بادام اهمیت تجاری خاص دارد و علاوه بر مصارف تغذیه‌ای تقریبا از همه انواع آنها ، چه تلخ و چه شیرین ، روغنی به همین نام با مصارف گوناگون بدست می‌آورند. نه تنها از بادام خوراکی ، یعنی آمیگدالوس کومونیس واریته دولسیس و دیگر بادامها بلکه از دانه تمام رزاسه‌های هسته‌دار روغن گرفته می‌شود.

از میوه برخی رزاسه‌ها در تهیه شربتها و نوشابه‌ها و کمپوتها استفاده می‌کنند. از انواع گل سرخها اسانس ، گلاب و عرق می‌گیرند مانند عرق نسترن. علاوه بر گل سرخها و نسترنها ، که دارای واریته‌های زینتی بسیار زیادی هستند، درختان و درختچه‌های زینتی نیز در تیره گل‌سرخ بسیار وجود دارند. امروزه پرورش گلهای زینتی و درختان میوه تیره گل سرخ ، بویژه به روشهای قلمه زدن ، پیوند زدن ، کشت بافت ، از مسائل مهم اقتصادی در امور باغبانی به شمار می‌رود. به علاوه گل و برگ و ساقه‌های جوان و حتی پوست ریشه درختان میوه در این تیره به علت داشتن بعضی هتروزیدها و هیدروکینون اهمیت دارویی دارند.

مثلا از پوست درخت سیب ، فلوریدوزید و از پوست گیلاس و گلابی ساپونوزید گرفته می‌شود. از مغز بادام تلخ و مغز هسته عده دیگری از گیاهان این تیره ، آمیگدالوزید که تقریبا سمی است و مقدار زیادی اسید سیانیدریک دارد بدست می‌آورند که برای تهیه داروها مورد استفاده است. از برگ برخی رزاسه‌ها مانند ازگیل به علت دارا بودن مقدار زیادی تانن در داروسازی و نیز به مقدار زیاد در دباغی استفاده می‌شود. ریشه و اندامهای زیرزمینی توت فرنگی همچنین اسپیره‌آ به علت داشتن مقدار زیادی تانن به عنوان داروهای سنتی از قدیم مورد استفاده بوده‌اند.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:49 AM
جنسهای تیره گل سرخ

جنس هلو

درختانی دارای برگهای کم و بیش لوله شده و میوه‌ای شفت با میان‌بر آبدار ، شیرین و خوراکی هستند. سطح میوه پوشیده از کرکهای مخملی و سطح هسته دارای فرورفتگی و برجستگیهایی نامنظم است. از این جنس گونه هلو Persica vulgaris با واریته‌های مختلف در ایران کاشته می‌شود.

جنس توت فرنگی

گیاهانی علفی ، پایا ، واجد استولون ، با برگهای سه برگچه‌ای و گلهای سفید و نر و ماده‌اند. این جنس در ایران تنها دارای یک گونه به نام فراگاریا وسکا است که در کف جنگلهای شمال ایران بویژه جنگلهای کوهستانی کناره دریای خزر بطور فراوان به صورت فرش چمنی در زیر جنگل می‌روید و واریته‌های پرورش یافته آن تقریبا در سراسر ایران کاشته می‌شوند.

جنس بادام

درختچه یا درختانی با برگهای کامل و کم و بیش لوله شده‌ند. میوه آن دارای میان بر کم رشد و چرمی و پایه یا دم کوتاه و ضخیم است. این جنس در نقاط مختلف بویژه در ارتفاعات و کوهستانهای ایران دارای 19 گونه به نامهای مختلف بادام ، بادامچه و بادامک است و بادام اهلی یا تجارتی واریته‌ای از گونه آمیگدالوس کومونیس است.

جنس گیلاس

درختانی کوچک یا درختچه‌هایی با برگهای معمولا تا شده ، تخم مرغی ، ساده و حاشیه دندانه‌دار هستند. جام گل دارای پرآذین تا شده با چین خوردگی طولی است. میوه شفت کروی ، گوشتی و آبدار است. این جنس 13 گونه دارد که در تبریز و دیگر نواحی آذربایجان ، مازندران ، گیلان و جنگلهای شمال کشور یافت می‌شود. گیلاس اهلی و پرورشی به احتمال زیاد از گونه سرازوس اویوم است.

جنس زردآلو

این جنس دارای جامی با پرآذین تاشده و واجد چین طولی است و از آن فقط گونه زردآلو Armeniaca vulgaris در نواحی اراک ، تبریز و بلوچستان نام برده شده است و چند واریته پرورش یافته در نقاط مختلف دارد.

جنس گلابی

پیروس درختانی دارای برگهای ساده ، گلهایی با کاسه 5 لبه ، گلبرگهای سفید ، بساکهای صورتی یا بنفش ، تخمدان 5 خانه‌ای منتهی به 5 خامه هستند. این جنس بیش از 7 گونه در جنگلهای شمال ، دامنه‌های البرز ، ارتفاعات کرج ، چالوس ، آذربایجان و بویژه اطراف ارومیه دارد. گونه خوراکی آن پیروس کومونیس است.

جنسهای دیگر

از دیگر جنسهای این تیره می‌توان به جنسهای سیب ، به ، گوجه وحشی ، سوربوس ،‌ شیر خشت ، ازگیل ،‌ زالزالک ، نسترن ، اسپیره ،‌ تمشک و توت‌فرنگی اشاره کرد.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:49 AM
تیره اسفناج Chenopodiaceae

تیره بزرگی مرکب از 1400 گونه گیاه در 103 جنس است گیاهان فراوان آن دارای وضع پراکنده در غالب نقاط کره زمین بخصوص در مناطق خشک و بایر می باشند.

گیاهانی به صور مختلف علفی یکساله دو ساله یا پایا و یا به صورت بوته هایی با اعضای چوبی (بندرت درختچه) می باشند بعضی از آنها مانند Salicornia ها اعضای هوائی گوشتدار و بند بند دارند.

برگهای آنها ساده ، متناوب (گاهی گوشتدار) بدون استیپول و گاهی کاملاً رشد نیافته است.
گلهایی نر – ماده یا بر دو نوع نر و ماده بر روی یک یا دو پایه و مجتمع به صورت گرزن های متراکم دارند کاسه گل آنها مرکب از 2 تا 5 (بندرت یک) قطعه است.

برخی از آنها نیز ممکن است اصولاً فاقد هر گونه پوشش گل باشند مادگی گلهای آنها از 2 (بندرت 3 تا 5) برچه تشکیل می یابد که مجموعاً تخمدانی یک خانه و محتوی یک تخمک خمیده با غشای مضاعف بوجود می آورند.میوه آنها فندقه با پوشینه و غالباً محصور در پوشش گل است.

اختصاصات تشریحی : در انواع یکساله این گیاهان ریشه و ساقه دارای ساختمان تشریحی طبیعی مانند سایر گیاهان دیگر است ولی در انواع دو ساله و پایای آنها دسته های چوب آبکش بر روی حلقه های متعدد و متحد المرکز و یا به وضع غیر طبیعی دیگر به صورت زیر دیده می شود :

در Noaea ها که بطور عموم ساقه های سخت و چوبی شده دارند دسته های کوچک و متعدد چوب آبکش به وضع معکوس در ناحیه پوست ساقه دیده می شود در بعضی دیگر از این گیاهان نیز آبکش داخلی (آبکش در داخل منطقه چوب و حتی نزدیک مغز) مشاهده می گردد.
و یا صفات غیر طبیعی دیگر به چشم می خورد.

در سطح برگ آنها به تفاوت تارهای مخروطی و پایه‌دارو منتهی به سلول مدور دیده می شود این سلولها معمولاً عمل ذخیره آب را به عهده دارند.

از خشک شدن این تارها گرد آرد مانندی که بقایای آنها است بر روی سطح برگها باقی می‌ماند که در عده زیادی از گیاهان این تیره با آن برخورد می شود.

جنسهای مهم این تیره عبارتند از :

Chenopodium(دارای متجاوز از 100 گونه)

Atriplex ( گونه150)

Suaeda (متجاوز از 100 گونه)

Salsola (متجاوز از 100 گونه)

Salicornia (دارای حدود 50 گونه)

Anabasis ( گونه15)

Beta ( گونه12)

Nazanin jon
16th October 2011, 12:50 AM
تیره انگور فرنگی Ribesiacea

در شرح این تیره به طور خیلی ساده باید گفت که ریسیاسه ها همان ساکسیفراگاسه های چوبی هستند و به همین علت در اغلب رده بندیهای گیاهی جنسی از تیره ها ساکسفیراگاسه به شمار آمده اند.

به هر حال تیره ریبسیاسه به تیره ساگسیفراگاسه بسیار نزدیک است و با داشتن تخمدان زیرین، تمکن جداری و میوه های سته مشخص است. این تیره فقط یک جنس بنام انگورک فرنگی (Ribes) دارد که تقریباً دارای 50 گونه است غالب مولفان آنرا طایفه ساده ای از ساکسیفراگاسه دانسته اند و تنها تفاوت آن با تیره مذکور در داشتن تخمدان منظم زیرین و پیوسته بودن آن و همچنین میوه سته مانند است.


انواع ریسپس ها درختچه هایی با برگهای متناوب کم و بیش پنجه ای فاقد گوشوارک روی هر برگ غالباً دارای سه خار حاصل از تغییرات زواید اپیدرمی هستند.

گلها مجتمع در گل آذین خوشه ای منظم پنج و در واقع تیپ کاملی از گل ساگیسفراگاسه با تخمدان زیرین اند دارای 5 پرچم متکی بر کاسبرگها هستند که با جام گل 2 چرخه تشکیل می دهنده و به تخمدان می پیوندند.

تخمدان زیرین حاصل از دو برچه دارای لبه های به هم پیوسته به صورت حفره ای یک خانه با تمکن کناری و دو جفت (پلا سانتا) جانبی یا خلفی و قدامی ، حاصل تعداد زیادی تخمک و خامه ای آزاد است. میوه نوعی سته محتوی دانه های متعدد و در رأس حامل دندانه های باقیمانده از کاسه گل است. دانه ها دارای پوسته ای ضخیم و گوشت دارند و برای انتشار که وسیله پرندگان سازش کامل یافته اند.

این تیره تک جنس در ایران دارای 4 گونه شناخته شده است که به نامهای انگورک فرنگی طلایی، انگورک فرنگی، گالش انکوری ، دیوانگوری ، انگورک فرنگی سرخ و فره غات معروف اند و قره غات درختچه ای بدون خار است که در جنگلهای ارسباران می روید.

و در ارتفاعات شمالی البرز نیز از آن نام برده اند. گالش انگوری (Ribes grossularia) درختچه ای است با خارهای سرخانه که در ارتفاعات بالای البرز میروید و از گونه های بومی ایران است. اما دو گونه دیگر با خاستگاه امریکا و شمال آسیا بیشتر جنبه زینتی دارند و از چند دهه پیش وارد رویشهای ایران شده اند.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:50 AM
تیره بادام هندی Combretaceae

گیاهان تیره بادام هندی به صورت درخت یا درختچه و دارای ساقه راست یا بالا رونده می باشند. پراکندگی آنها به صورتی است که اختصاصاً در نواحی گرم دو نیمکره شمالی و جنوبی یافت می گردند بطوریکه در سایر مناطق کمتر ممکن است نمونه هائی از آنها وجود داشته باشد.

نمونه های نادری از آنها هم در نواحی گرم جنوب ایران یافت می گردند مجموعاً شامل حدود 20 جنس و 600 گونه می باشند.

این گیاهان برگهای استیپول دار، زود افت و دائمی دارند. و کاسه گل آنها غالباً لوله ای شکل و منتهی به 5 لوب ولی جام گل آنها دارای 5 گلبرگ جدا از هم (گاهی فاقد گلبرگ) می باشد.


گلبرگهای آنها وضع متناوب با لوبهای کاسه گل داشته در داخل آنها پرچم هائی به تعداد قطعات جام گل و یا دو برابر آنها جای دارد. میوه آنها چرمی یا گوشتدار و محتوی دانه‌های نسبتاً سخت و زاویه دار و غالباً دارای یک قسمت برجسته و یا بالدار است.

از اختصاصات تشریحی این گیاهان آن است که دسته های آبکش در فاصله بین مغز و ناحیه چوب ساقه آنها به وضع غیر طبیعی دیده می شود.

این آبکش هاممکن است به صورت ممتد در این ناحیه در آیند بطوریکه قسمت چوبی ساقه در برش عرضی محصور بین دو نوار آبکش از خارج و داخل (آبکش غیر طبیعی) دیده می شود.

بعضی از این گیاهان نیز کیسه های محتوی مواد موسیلاژی، در پارانشیم قسمتهای مختلف خود دارند.

جنس های مهم این تیره عبارتند از :

Terminalia ( گونه250)

Combretum( گونه300)

Quisqualis ( گونه4)

Anogeissus ( گونه11

Nazanin jon
16th October 2011, 12:50 AM
بارهنگ آبی Alismataceae

گیاهان این تیره عموماً آبزی یا مردابی بوده دارای ساقه و دمبرگ توخالی (سوراخ دار) یا پر از بافت اسفنجی هستند.

برگها معمولاً بن رست ، دارای و دمبرگی بلندو پهنکی با دو یاسه شکل متفاوت اند. گلها واجد سه کاسبرگ سبز رنگ و سه گلبرگ سفید و یا آبی متمایل به صورتی بوده تک جنس یا نر ماده هستند و به طور چرخه ای در محل بندهای ساقه هوایی جمع می شوند و گل آذینی را به صورت چرخه های مطبق تشکیل می دهند.


نافه شامل 9 یا 6 و یا 3 پرچم ولی مادگی دارای 6 برچه است که هر سه تا از آنها روی یک حلقه قرار می گیرند به طور کلی استقرار قطعات گل این تیره حالتی نیمه حلقوی و نیمه مارپیچی دارد و از این نظر این تیره در راسته هلو بیال دارای اهمیت خاصی است.

زیرا وضع نیمه حلقوی و نیمه مارپیچی قطعات گل در تیره بارهنگ آبی این راسته را به راسته آلاله از دو لپه های بسیار نزدیک می کند و احتمالاً می باید با آن ارتباط و پیوند اجدادی داشته باشد.

این تیره در جهان دارای 14 جنس و تقریباً 60 گونه است که عموماً در مناطق معتدل نیمکره شمالی انتشار دارند و تقریباً همه آنها آبزی کامل و یا دوزیست هستند. گرده افشانی در گیاهان این تیره غالباً به وسیله حشرات انجام می گیرد و در گونه هایی که گلهایشان در سطح آب و یا خارج از آن باز نمی شود گرده افشانی درونی وخودی است.

این تیره در ایران دارای 3 جنس است که در شمال ، شمال شرقی و شرق و غرب انتشار دارند.

- جنس بارهنگ آبی Alisma که پهنک برگ آن قطبی شکل یا قاشق مانند (چمچه ای) است به همین علت این گیاه را در شمال بنام قاشقک آبی می نامند این گیاه در نواحی شمال ایران در مردابها و آبگیرهای سواحل دریای خزر (بندر انزلی ، رشت ، لاهیجان) در شرق (هامون) در غرب (کرمانشاه) می روید. در آبهای راکد اطراف تهران دو گونه از آن بنام Alisma Plantago aquatica و AlismaLanceolatum می رویند که در گونه دوم برگها دارای پهنک باریک نیزه ای شکل اند.

- جنس تیر کمان آبی که در ایران فقط یک گونه بنام Sagittaria Trifolia است‌ که در شمال ایران کنار جوبیارهای مجاور مزارع برنج در گیلان (رشت، بندر انزلی ، لاهیجان) و تنکابن و مازندران می رویند.

تذکر : بعضی مولفین جنس تیرکمان آبی را بعنوان تیره کمان آبی ذکر کرده اند .

و جنس داماسونیوم که این جنس دارای یک گونه بنام Damasonium alisma است که در آبهای شمال شرقی ایران و در شمال غربی ( در آبهای راکد بین مراغه و میاندوآب) و در جنوب (آبشور حوالی شوش) می روید.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:51 AM
تیره بگونیاسه Begoniaceae

بگونیاسه ها گیاهانی علفی با برگهائی ساده منفرد و گوشوارک دار و گلهایی تک جنس منظم و یا نامنظم هستند گلهای نر دارای تعدادی پرچم و گلهای ماده واجد تخمدان زیرین ، تک خانه ای با تمکن جداری و یا سه خانه ای با تمکن محوری هستند.

میوه آنها کپسول میان برچه گشا و محتوی دانه هایی فاقد آلبومن است. گیاه تیره بگونیاسه در بسیاری از مناطق گرمسیری انتشار دارند ولی تجمع آنها بیشتر در مناطق شمالی آمریکای شمالی است این گیاهان غالباً علفی ،دارای ساقه و برگ گوشتی و آبدارند.


برگها ساده دارای پهنکی با لوب ها و رگبرگهای پنجه ای با تقارن دو طرفی در قاعده هستند و به طور منفرد ولی دردو ردیف قرار می گیرند و گوشوارک هایی بی دوام و زود افت دارند گلها تک جنس، تک پایه، مجتمع در گرزنهای دو سویه ، منظم و یا نامنظم اند.

گلهای نر دارای پوشش 2 تا 4 قطعه ای گلبرگ مانند و پرچم های متعدد هستند که گاهی در قاعده به هم پیوسته اند گلهای ماده دارای پوشش 2 تا 5 قطعه ای گلبرگ مانند و تخمدانی زیرین اند.

تخمدان این گیاهان همیشه دارای 2 تا 6 برجستگی تیغه ای و بال مانند در اطراف بوده، یک خانه با تمکن جداری و یا سه خانه با تمکن محوری است. تخمکها متعدد واژگون دو پوششی و میوه از نوع کپسول میان برچه گشا با دانه هایی غالباً کوچک و بدن آلبومن است.

این تیره هیچ نمونه و گونه ای در رویشهای طبیعی ایران ندارد بعضی از انواع زینتی آن سالها پیش از طریق اروپا وارد ایران شد و در سالهای اخیر نیز واریته های پرورش یافته و گونه های زینتی آن توسط موسسات پرورش و فروش گل به ایران وارد گردید.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:51 AM
تیره بلوط Faguceae

گیاهانی به صورت درخت یا درختچه و دارای انواع پراکنده در جنگلهای مناطق معتدله نیمکره شمالی می باشند عموماً برگهائی کامل یا لوب دار و گلهائی یک پایه بندرت 2 پایه، نر – ماده یا پلی گام) و مجتمع به صورت شاتون دارند.

شاتون نر آنها شامل گلهائی است که هر یک کاسه ای مرکب از 5 تا 7 تقسیم نا مساوی و فلس مانند دارند ولی این حالت در همه آنها عمومیت ندارد زیرا در بین آنها گیاهان با گلهای کاملاً برهنه و عاری از هر گونه پوشش نیز دیده می شوند گلهای ماده این گیاهان معمولاً به صورت شاتونهای کم گل مجتمع می باشند در هر گل ماده آنها کاسه ای رشد نیافته و متصل به مادگی 3 تا 6 برچه ای مشاهده میشود.


از مشخصات این گیاهان آن است که گلهای ماده آنها در کنار براکته‌های محور گل آذین، در نوعی پوشش پیاله مانند بنام Cupule محصور می باشد و از این جهت است که این تیره را cupuliferae نیز می نامند این پوشش از نمو قسمتی از محور گل آذین و یا از مجموعه براکته‌هائی که معمولاً در کناره هر گل ماده دیده میشود حاصل می گردد.

میوه آنها فندقه است و علت آن نیز این است که فقط یکی از 3 تا 6 خانه تخمدان زایا می ماند و در آن خانه نیز فقط یکی از تخمک ها به صورت دانه تغییر شکل حاصل می کند پوشش پیاله مانند مذکور در طی دوران نمو میوه رشد حاصل می کند و تمام یا قسمتی از میوه را نیز فرا میگیرد.

از جنس مهم این تیره Fagus (دارای 10 گونه) Castanea و Quercus را می توان نام برد.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:51 AM
جگن یا بوریا Juncaceae

گیاهان این تیره دارای ریزوم پایا و خزنده ای هستند که به کمک آن معمولاً اجتماعاتی همراه با سیپراسه ها را تشکیل می دهند و از فرسایش خاک بویژه در کنار آبها (در مقابل جریان آب) جلوگیری می کنند و از شستشوی خاک و شدت عمل آب می کاهند.

این گیاهان معمولاً علفی، بندرت چوبی، دارای برگهای متناوب عموماً خطی و تماماً بن رست و با بندرت دو ردیفی یا بن دربرگیرنده ساقه و دارای زبانک متفاوت اند. گوشوارک های برگها در شناسایی گونه های جنس ژونکوس اهمیت بسیار دارند.

گلها منفرد و یا مجتمع در گل آذینهای مختلف و غالباً بصورت گرزنهای بسیار پیچیده و در هم اند.


گلها در اصل فاقد پیشبرگ ولی محصور در گریبانی از برگها هستند. گل آذینها غالباً بسیار کاهش یافته و دارای یک گل نر، ماده اند و یا بندرت تک جنس بوده و دو پایه می شوند .

گلها همیشه سه پر، دارای گلپوش کم و بیش فلسی و یا بندرت گلبرگی هستند که در اینصورت همه قطعات گل یک رنگ بوده و کاسه از جام آنها متمایز نیست.

پرچم ها 6 عدد (2×3) و بندرت 3 عددند که در این صورت فقط حلقه درونی آنها باقی می ماند تخمدان زیرین مرکب از سه برچه دارای 1 تا 3 خانه و منتهی به خامه و با کلاله سه بخشی و یا 3 خامه نازک و نخی و تابیده و پیچ خورده است.

تخمک یک عدد یا متعدد و زیاد، خمیده ، دارای تمکن محوری یا جداری است. گرده افشانی به وسیله باد و بندرت توسط حشرات انجام می گیرد.

میوه کپسول برچه گشا، دانه ها گاهی دو شکل دارای پوسته نرم و شل و گاهی دارای زایده اند، آلیومن نشاسته ای و جنین تقریباً حاشیه ای است.

این تیره دارای حدود 17 جنس و شامل تقریباً 500 گونه است که در مناطق معتدل و سرد کره زمین پراکنده اند.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:51 AM
تیره پنیرک Malvaceae


گیاهان تیره پنیرک از نظر شکل ظاهری تفاوت کلی با یکدیگر دارند مانند آنکه در بین آنها به تفاوت نمونه های علفی (مانند انواع پنیرک) درختچه ( انواع Hibiscus ها) و درختان عظیم مانند بائوباب (Adansonia) یافت می شود.

درخت اخیر دارای تنه ای است که محیط آن به 40 متر بالغ می گردد گیاهان این تیره مجموعاً شامل 80 جنس و 1500 گونه می باشد و در اغلب نواحی کره زمین به استثناء مناطقی قطبی پراکندگی دارند.


گیاهان این تیره عموماً برگهایی متناوب ، ساده، منقسم به لوبهای مشخص ، غالباً پوشیده از کرک و گلهای نر – ماده و منظم دارند.

از مشخصات آن این است که در خارج کاسه گل آنها کاسبرگهای کوچک و فرعی به نام کالیکول Calicule مرکب از 3 تا 12 تقسیم آزاد و با متصل به هم در قاعده قرار دارد که در واقع بیرونی ترین پوشش گل آنها به حساب می آید هر گل آنها 5 کاسبرگ ، 5 گلبرگ و تعداد زیادی پرچم دارد.

مادگی آنها از اتحاد 3 یا تعداد زیادتری بر چه تشکیل می یابد که مجموعاً تخمدانی چند خانه با تمکن محوری بوجود می اورند.

پرچم های آنها مرکب از 2 ردیف حلقوی 5 تایی است که با این تفاوت که حلقه خارجی پرچم ها غالباً رشد پیدا نمی کند در حالیکه پرچم های حلقه داخلی بر اثر انشعاب تکثیر می یابند و از اتصال میله آنها به یکدیگر لوله ای به وجود می آید که تخمدان و خامه مادگی را کاملاً فرا می گیرد.در رأس لوله مذکور و یا در قسمتهای فوقانی طول آن، بساک پرچم ها به وضع مجتمع دیده می شود.

میوه آنها خشک ، مرکب از چند فندقه یا پوشینه و محتوی دانه هایی است که گاهی پوشیده از کرکهای پنبه ای می گردد. پوست ساقه تعدادی از گیاهان این تیره دارای الیاف فیبر قابل استفاده در نساجی است.
دانه بعضی از آنها مانند دانه پنبه، روغن فراوان دارد و از آنها در تغذیه و صنعت استفاده به عمل می آید اعضای برخی از این گیاهان نیز به مصارف تغذیه می رسد نمونه های زینتی فراوان متعلق به جنسهای مختلف مانند Althaea و Hibiscus و همچنین برخی از انواع درختی در بین آنها بافت می شود.

گیاهان این تیره از نظر داروئی اهمیت فوق العاده ندارند ولی در بین آنها انواع وجود دارد که در صنعت به مصارف بسیار ارزنده می رسند.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:52 AM
تیره پیچک صحرائی Convolvulaceae


در تیره پیچک صحرائی گیاهان فراوانی متجاوز از 1200 گونه در 50 تا 55 جنس جای دارند که غالب آنها در مناطق حاره و بین استوائی می رویند و فقط معدودی از آنها در نواحی معتدله پراکندگی دارند دارای اشکال مختلف علفی با ساقه راست یا بالا رونده ، درختچه و یابندرت درخت می باشند.

در بین آنها نمونه های متعدد طفیلی و عاری از کلروفیل با برگهای بسیار کوچک یا نخی شکل یافت می شود.

از اختصاصات آنها این است که برگهائی متناوب ، ساده و قلبی شکل دارند. در قاعده پهنک آنها غالباً دو زائده دیده می شود که ممکن است در بعضی انواع بسیار کوچک و فلس مانند باشد.

گلهای آنها منظم ، نر - ماده کامل، مرکب از قطعات 5 تایی (در Cuscuta ها 4 تایی) ، منفرد یا مجتمع با اشکال مختلف ، خوشه، گرزنهای یک سویه یا دو سویه و یا به وضع در هم است .

جام گل آنها معمولاً قبل از شکفتن حالت چین خورده دارد ولی بعد از باز شدن از این حالت خارج شده به تناسب نوع گیاه به اشکال مختلف لوله ای قیفی شکل و یا دارای لوله کوتاه منتهی به پهنک مسطح جلوه می کند.

پرچم های آنها همیشه به تعداد قطعات جام گل و پیوسته به هم در قسمت قاعده است. مادگی آنها از 2 برچه تشکیل می یابد.

که مجموعاً تخمدانی 2 خانه ( گاهی یک خانه یا بیشتر) و محتوی معمولاً 2 تخمک یک غشائی در هر خانه بوجود می آورد. در رأس تخمدان خامه منتهی به کلاله دو قسمتی دیده می شود.

میوه آنها به صورت پوشینه هائی به اشکال مختلف ولی معمولاً شکوفا و محتوی دانه های با جنین خمیده یا پیچ خورده و یا چین خورده است.

اختصاصات تشریحی :ساقه و برگ این گیاهان غالباً پوشیده ازتارهای منشعب است در عده زیادی از آنها آبکش های حول مغزی (آبکش غیر طبیعی) دیده می شود و این حالت در بعضی نمونه ها به وضعی است که دسته های چوب از دو سمت خارج و داخل به آبکش محدود می گردد.

در تعدادی از این گیاهان ریشه تورم حاصل می کند و این عمل نیز به علت آن است که بافت پارانشیمی به وضع غیر طبیعی در ریشه بوجود می آید و یا آنکه لایه زائیده ای ایجاد می شود که منجر به پیدایش دسته های چوب – آبکش به وضع غیر طبیعی در ریشه می گردد.

لایه زاینده مذکور معمولاً در منطقه دایره محیطیه ریشه بوجود می آید و پس از آنکه از فعالیت افتاد لایه دیگری در قسمت خارج آن ظاهر می شود که بر اثر فعالیت ایجاد بافتهای جدید می کند ادامه این عمل موجب می گردد که تعداد دسته های چوب – آبکش غیر طبیعی در ریشه افزایش یابد و موجبات تورم آن فراهم شود.

در بعضی انواع داروئی این گیاهان مانند Convolvulus Scammonia تورم ریشه مربوط به فعالیت لایه زاینده ای است که در پارانشیم چوبی پسین در سلولهائی که هنوز حالت سلولزی خود را حفظ نموده پیش می آید از فعالیت این لایه دسته های چوب – آبکش ، به وضع غیر طبیعی و نامنظم در ناحیه مذکور بوجود می آید.

بعضی از گیاهان تیره پیچک صحرائی دارای سلولهای ترشحی لاتکس (شیرابه) به اشکال منفرد یا به دنبال هم می باشند که در پوست اولیه مخصوصاً در پارانشیم ریشه تاریزوم غده ای آنها به طور وضوح دیده می شود در اعضای مختلف این گیاهان بلورهای اکسالات کلسیم به حالت ماکل یا بلورهای سوزنی شکل بافت می گردد.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:52 AM
تیره ثعلب Orchidaceae

تیره ثعلب از تیره های بزرگ گیاهان تک لپه و متجاوز از 000/20 گونه است که در متجاوز از 500 جنس جای دارند. در اغلب نواحی کره زمین مخصوصاً مناطق گرم نیز پراکندگی دارند. عموماً گیاهانی علفی و گاهی پرپشت و دارای اعضای کم و بیش چوبی هستند. در بین آنها انواع بالا رونده مخصوصاً اپی فیت (Epiphyte ) زیاد دیده می شود.

بعضی از آنها نیز زندگی ساپروفیت دارند و به علت دارا بودن کلروفیل کم یا فاقد بودن آن از بقایای گیاهی مانند خاکبرگ جنگلها و غیره برای ادامه زندگی خود استفاده می کنند. گیاهان تیره ثعلب به تفاوت ریشه های افشان یا غده ای و یا ریزوم های خزنده دارند.

انواعی از آنها نیز که به حالت اپی فیت بر روی درختان بسر می برند، دارای ریشه های هوائی می باشند. در این حالت با مداخله نوعی از قارچها نیز ممکن است زندگی همزیستی با درختان فوق پیدا می کند گلهای آنها عموماً نامنظم ، نر - ماده بندرت بر دو نوع نر و ماده پلی گام و مجتمع به صورت گل آذینهای خوشه سنبله و یا پانیکول می باشند.


در بین آنها انواعی با گلهاتی منفرد نیز دیده می شود پوشش گل آنها از 6 قطعه گلبرگ مانند تشکیل می شود که3 تای آنها کاسبرگ و 3 تای دیگر گلبرگ است.

از 3 قطعه جام گل معمولاً 2 تای جانبی آنها شباهت به قطعات کاسه گل دارند که به استثنای مواردی که رأس آنها به یکدیگر نزدیک گردیده مجموعاً ظاهری کاسک مانند پیدا می کنند و یا آنکه حالت گسترده یا پهن و یا نخی شکل و غیره حاصل می نمایند.

گلبرگ خلفی آنها که معمولاً نمو زیاد پیدا می کند و در جلب حشرات به منظور گرده افشانی مداخله می نماید لابل (Labelle) نام دارد که ممکن است دارای 3 لوب باشد و در انتهای غیر آزاد خود به یک برجستگی یا نوعی دنباله مولد نوش ختم می شود.

ثعلبی ها اغلب بیش از یک 7 یا 2 پرچم زایا ندارند به استثنای موارد نادری که پرچم ها ممکن اسست به تعداد 3 یا 4 یا 5 باشد.

در عده ای از آنها (Cypripedieae) از 3 پرچم حلقه داخلی فقط 2 تای آنها زایا است. در بقیه ثعلبی‌ها به استثنای موارد نادر فقط یک پرچم قدامی از 3 پرچم حلقه خارجی زایا باقی می ماند که آن نیز معمولاً با دو استامینود که مربوط به 2 پرچم حلقه داخلی است همراه می باشد دانه گرده ثعلبی ها ممکن است وضع آزاد در داخل بساک داشته و یا به صورت تتراد (Tetrade) در آمده باشد یعنی هر 4 دانه گرده که از یک سلول مادر گرده نتیجه می شود به هم پیوسته باقی بماند و یا آنکه دانه های گرده به صورت پولینی (Pollinie) باشند.

یعنی کلیه دانه های گرده موجود در یک خانه بساک به هم پیوسته به صورت خاصی در آمده باشند. مادگی این گیاهان از 6 برچه تشکیل می یابد.

ولی از بین آنها فقط 3 برچه زایا هستند. با ارتباطی که برچه ها از راه کناره های خود به هم پیدا می کنند مجموعاً تخمدانی یک خانه و محتوی تخمک هائی با تمکن جانبی بوجود می آید.

میوه گیاهان تیره ثعلب به صورت پوشینه هائی به اشکال بیضوی کشیده و یا استوانه ای است و معمولاً از راه 6 شکاف طولی باز می شود.

از مشخصات دیگر میوه این گیاهان آن است که دوره رسیدن آنها طولانی است و گاهی به چند ماه می رسد دانه های ریز و فراوان درون آنها نیز به سهولت به وسیله باد نقل مکان پیدا می کند.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:52 AM
تیره جعفری Umbelliferae

تیره بزرگی ازگیاهان گلدار جداگلبرگ شامل 150 جنس ودرحدود 3000گونه گیاه است که عمدتا در مناطق معتدله در نیمکره مخصوصا نیمکره شمالی می رویند .

وجود گل آذین چتری وبرگهای غالباً مرکب ازبریدگیهای باریک ونازک آنها ازسایر گیاهان بخوبی متمایز می سازد. به علت وجود گل آذین چتری است که این تیره، تیره چتربان نیز نامیده می شود .

گیاهان عموماً علفی یک یا چند ساله دارای ساقه غالبا راست یا خزنده ومعمولا شیار دارمی باشد. برگهای آنها متناوب ساده ویا دارای پهنک منقسم به برید گیهای بسیار ومعمولا منتهی به دمبرگ غلاف داری است که ساقه رادرمحل اتصال به آن فرا می گیرد .

غالب انها گلهای نر – ماده دارند ولی دربین آنها گیاهان پلی گام، یک پایه یا دو پایه نیز یافت می شود .

درپایه اشعه گل اذین چتری آنها غالبا برگه های ( براکته) بوضع فراهم مشاهده می شود که مجموعا انولوکر( Involucre نام دارد.

درانواعی ازاین گیاهان نیز که گل آذین چترمرکب دارند هریک ازشعاع های چتراصلی به جای آنکه به یک گل ختم شود به یک چتر کوچک منتهی می گردد.

درپایه هریک ازچترهای کوچک اخیر نیز غالباً انولوکری مرکب از براکته های کوچکتر بنام انو لو سل (Involucelle دیده می شود.

گل های انها کوچک به رنگ های سفید یا زرد و مرکب ازقطعات 5 تائی است بطوریکه درهر گل آنها 5 کاسبرگ ، 5 گلبرگ، 5 پرچم و 2 برچه مشاهده می گردد. ازاختصاصات دیگر گیاهان این تیره آن است که گل های کناری گل اذین آنها ، غالبا گلبرگ های درشت تراز گیاهان دیگر دارند واین خود در جلب حشرات به سمت گل و مداخله آنها درانجام عمل آمیزش تاثیر فراوان دارد .

مادگی این گیاهان شامل دوبرجه است که به یکدیگر و به نهنج گل پیوستگی داشته مجموعا تخمدانی 2 خانه ومشخص به دو برجستگی غده مانند(stylopode بوجود می آورند. قسمت آزاد برجستگی های مذکوربه 2 خامه منتهی می شود.

درداخل تخمدان آنها معمولا 2 تخمک درهر خانه بوجود می اید ولی فقط یکی ازآنها به رشد خود ادامه می دهد تخمکها دراین گیاهان عموما یک غشایی ودارای خورش کم است .

میوه آنها دو فندقه ای است ولی این دو فندقه قبلا به هم اتصال داشته وبعدا درطی دوران نمو ازهم جدا می گردند وهریک به صورت یک فندقه مستقل درمی آیند. درقسمت فوقانی میوه این گیاهان معمولا اثر خامه دیده می شود.

هریک ازدو فند قه مذکور مریکارپ (mericarpe) نامیده می شود وبرروی پایه ای به نام کلومل ( Columelle) واقع می باشد. این پایه برخلاف آنچه که تصور می رود ادامه محور گل نیست بلکه ازبافتهای مریکارپ نتیجه می گردد.

هرمریکارپ دارای یک قسمت مسطح ( محلی که این دو نیمه به یکدیگر اتصال داشته اند) ویک قسمت محدب است .ناحیه محدب آنها دارای 5 کناره یا لبه برجسته ( cote ) می باشد .

که یکی پشتی، 2 تا جانبی و 2تای دیگری کناری است. ازهرلبه مذکور یک دسته آوندی بنحوی عبور می کند که آوندهای چوبی آن درداخل وآبکشها درخارج واقع است. درناحیه سطح هریک ارمریکارپ ها نیز دودسته آوندی به وضع طولی وجود دارد.

درفاصله هردولبه برجسته یک فرو رفتگی بنام ( vallecule) است که در آن مجاری کوتاه ترشحی به صورتی که ذکر می شود قراردارند .

میوه دوفندقه ای گیاهان مختلف این تیره تدریجاً درطی دوران متحمل تغییراتی می شود که منجر به پیدایش لبه های کوچک ثانوی درشیارهای میوه می گردد. برجستگیهای اخیر نیز گاهی دارای تارها ویا زوائد قلاب مانند می شوند وپیدا یش آنها درمیوه بیشتر موجب تسهیل انتشار و پراکندگی میوه می گردد.

میوه گیاهان این تیره به صور مختلف استوانه ای، نیمه مسطح یا مسطح وگاهی پوشیده ازتارهای خشن ویا خار مانند است. هریک از این صفات نیز به نوبه خود در تشخیص این گیاهان کمک موثری می نماید.

دانه آنها دارای آلبومن فراوان وگاهی گوشتدار است . دستگاه ترشحی این گیاهان شامل مجاری شیزوژن ( اسکیزوژن ) است که درتمام اندامهای گیاه مانند دایره محیطیه ریشه اولیه مقابل دسته های چوبی، پارانشیم آبکشی ، پوست و مغز ساقه ،دمبرگ و رگبرگها و همچنین درمیوه به صورت کیسه ها یا مجاری کوتاه ودراز، پراکندگی دارد.

دراین مجاری موادی بابوی مطبوع و گاهی نامطبوع شیری رنگ یا به رنگ مایل به زرد جریان دارد. دربین گیاهان تیره جعفری گونه های فراوان دارویی وجود دارد که اغلب آنها مورد شناسایی مردم بوده درطبابت مورد استفاده قرار می گیرند.

بعضی ازآنها مانند جعفری ، شوید ، کرفس ، رازبانه ، کشنیز ،زیره و غیره ریشه یا برگ یا میوه قابل استفاده درتغذیه دارند دربین آـنها انواع سمی وکشنده نیز یافت می شود .

از بین جنس های مهم این تیره از نظر تعداد عبارتند از:

Hydrocotyle (گونه78)
Sanicula ( گونه30)
Bupleurum ( گونه100)
Carum ( گونه30)
Ferula ( گونه60)
Pimpinella ( گونه200)
Peucedanum( گونه200)
Heracleum (گونه80)
Daucus ( گونه30)

Nazanin jon
16th October 2011, 12:54 AM
تیره چندل Rhizophoraceae

گیاهان این تیره درخت یا درختچه هایی هستند که در کناره یا حاشیه آب دریا می رویند و درون آب این بخش از سواحل در مناطق بین گرمسیری نوعی رویش خاص بنام جنگل مانگروو (Mangrove) را تشکیل می دهند.

تیره جندل تیره کوچکی مجاور کومبرتاسه است که غالباً از لحاظ داشتن تخمدان چند خانه ای (2 تا 6 خانه) و 2 تخمک در هر خانه با تیره کومبرتاسه تفاوت دارد.

این گیاهان که در نوار پر پیچ و خم سواحل دریاهای گرم تیپ رویشی خاص مانگروو را تشکیل می دهند بخوبی می توانند هجوم امواج را تحمل کنند و با محیط کاملاً سازگار شوند.


جنگلهای انبوه و متراکمی را که این درختان در ساحل بوجود می آورند بتدریج تا آخرین حد ممکن در دریا پیشروی می کنند تا بالاخره به حد ثابت و پایداری برسد. در بعضی سواحل جبهه جلو این جنگلها حتی زمان جزر دریا نیز از آب خارج نمی شوند.

تمام گیاهان این تیره چوبی دارای برگهای ساده چرمی معمولاً متقابل و گوشوارک دار و واجد گلهایی با تخمدان نیمه زیرین یا کاملاً زیرین هستند.

معمولاً کاسه گل در این گیاهان شامل 4 تا 8 کاسبرگ جام دارای 4 تا 8 گلبرگ و پرچم ها 2 تا 4 برابر تعداد گلبرگها و گاهی بیشتر هستند مادگی شامل 2 تا 4 برچه است که تخمدانی غالباً 4 خانه ای با تمکن محوری تشکیل می دهند هر خانه تخمدان در اصل محتوی دو تخمک آویخته است و میوه اشکال متفاوتی دارد.

گیاهان این تیره فاقد آبکش درونی و همچنین دستگاه ترشح کننده اسانس هستند و در عوض در تمام بافتها به طور فراوان سلولهایی محتوی تانن دارند.

این تیره 16 جنس و 120 گونه دارد که در مناطق گرم و مرطوب پراکنده اند و اغلب به شکل رویش های حاشیه دریایی با ساحل گلی Mangrove دیده می شوند.


در ایران یک جنس و گونه از این تیره بنام Mucronata Rhizophora به نام فارسی چندل در لا به لای درختان حرا (Avicenia marina) در بندر سیریک (بیابان) می روید چوب این درخت در صنعت لنج و کشتی سازی ارزش زیادی دارد.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:54 AM
تیره کاسنی Compositae

تیره مهمی از گیاهان گلدار پیوسته گلبرگ و شامل تقریباً 9000 جنس و متجاوز از 20000 گونه است که در تمام نقاط کره زمین و حتی در مناطق مختلف یک ناحیه بافت می شود.

گیاهان این تیره عموماً علفی، یکساله یا پایا و بندرت به صورت درختچه های کوچک یا درخت های کوچک می باشند برگهای آنها دارای شکل و ظاهر بسیار متنوع در گونه های مختلف است بطوریکه کلیه حالات ممکن است سازش برگ با محیط زندگی در آنها قابل تشخیص می باشد و فقط تنها صفتی که در همه آنها عمومیت دارد فقدان زائده زیر برگ یعنی استیپول در آنهاست .

در بین آنها به تفاوت انواعی با برگهای ساده به وضع متناوب یا متقابل بندرت مرکب از برگچه های شانه ای و یا پنجه ای با پهنک منقسم به قطعات متحدالشکل مشاهده میگردد.

از اختصاصات این گیاهان آن است که عموماً گلهایی مجتمع به صورت گل آذین کاپیتول دارند و این خود باعث می گردد که در همان نظر اول پی به تشخیص تیره این گیاهان برده شود.

در قاعده کاپیتولهای این گیاهان نیز تعدادی براکته مختلف الشکل در یک چند ردیف دیده می شود که مجموعاً انولوکر نام دارند علاوه بر براکته های مذکور که براکته خارجی نامیده می شوند براکته های داخلی نیز در کاپیتولها به تفاوت وجود دارد که در قاعده گلها بر روی نهنج قرار دارند اینگونه براکته‌ها به علت فشردگی زیاد به صورت زبانه نازک و ظریف و تار مانند و غیره در آمده اند براکتر های داخلی ممکن است اصولاً در کاپیتول بعضی این تیره دیده نشود.

گلهای هر کاپیتول ممکن است لوله ای زبانه ای یا به هر دو صورت و یا آنکه مرکب از دو لوب متمایز باشد تعداد گلهای کاپیتولها نیز ممکن است کم و یا آنکه خیلی زیاد باشد مانند آنکه در گل آفتاب گردان تعداد گلها به 1000 می رسد در حالیکه در برخی Xanthum ها هر کاپیتول دارای بیش از یک گل نیست گیاهان تیره کاسنی را با توجه به نوع گلهای واقع بر نهنج به چهار تیره فرعی زیر تقسیم می کنند.

Tubuliflorae : دارای گلهای لوله ای

Liguliflorae : دارای گلهای زبانه ای

Radiae : دارای گلهای لوله ای و زبانه ای

Labiatiflorae : دارای گلهای مرکب از دو لب

گیاهان تیره کاسنی دارای صفات تشریحی غیر یکسان اند بنحوی که انتخاب یک صفت که لااقل بتواند در دسته بزرگی از آنها عمومیت داشته باشد کم است.

خلاصه مشخصات تشریحی گیاهان این تیره بقرار زیر است :

1- وجود آبکش داخلی در Liguliflorae ها

2- وجود تارهای غیر ترشحی به اشکال مختلف

3- وجود تارهای ترشحی که معمولاً شامل یک پایه کوتاه و منتهی به چند سلول در قسمت آزاد خود می باشد.

4- وجود مجاری ترشحی شیزون و مجاری شیرابه و یا سلولهای ترشحی

5- وجود دسته های فیبر بر روی حلقه ای در خارج آبکش گیاهان علفی

Nazanin jon
16th October 2011, 12:54 AM
تیره خرزهره Apocynaceae


گیاهان تیره خرزهره از نظر شکل ظاهری اختلاف بسیار با یکدیگر دارند مانند آنکه ع ده ای از آنها به صورت علفی با بوته هایی با ساقه راست یا بالا رونده و بعضی دیگر به صورت درخت یا درختچه می باشند.

انواع بالا رونده آنها بوسیله پیچک با قلابهائی که دارند از گیاهان و تکیه گاههای مجاور خود بالا می روند.

از اختصاصات آنها این است که برگهائی ساده ، کامل ، متقابل ، فراهم و بندرت متناوب ولی فاقد استپیول دارند. گلهای آنها 4 یا 5 قسمتی ، نر - ماده منظم ، به رنگهای متفاوت و مجتمع به صورت خوشه یا گرزن دو سویه اند که بعداً به صورت یکسویه یا مار پیچی شکل و یا به صورت دیگر در می آیند.

بعضی از این گیاهان نیز گلهائی به وضع منفرد بر روی ساقه دارند. کاسه گل آنها در قسمت داخل، دارای زوائدی است که مجموعاً کاسه فرعی کوچکی را بوجود می آورد جام گل آنها به اشکال مختلف لوله ای و یا منحصراً شامل پهنکی مرکب از 4 یا 5 لوب است ضمناً زوائدی تاج مانند با بریدگیهای متعدد غالباً در سطح داخلی آن دیده میشود و این صفت یکی از مشخصات گیاهان این تیره به شمار می آید.

پرچم های این گیاهان دارای میله پیوسته به جام است.بساک آنها معمولاً به علت کوتاه بودن میله پرچم پائین تر از سطح پهنک جام قرار می گیرد. از اختصاصات دیگر بساک پرچم ها این است که معمولاً در بالای کلاله بنحوی به هم نزدیک می گردند که مجموعاً قسمت مخروط مانندی بوجود می آید.

مادگی آنها 2 برچه ای و غالباً محتوی تخمک های فراوان است. میوه آنها به اشکال مختلف فولیکول ، پوشینه ، سته و شفت است. در انواعی از این گیاهان نیز که میوه خشک دارند دانه ها دارای تارهای ظریف فراوان است که خود باعث سهولت انتشار آنها در محیط های اطراف می گردد.

گیاهان این تیره دارای اختصاصات تشریحی به شرح زیر می باشند :

1- ساقه آنها غالباً دارای آبکش حول مغزی است.

2- دسته های پریسیکلیک در ناحیه ریشه زا دارند.

3- دارای مجاری ترشحی لاتکس به وضع منشعب ولی فاقد جدار عرضی می باشند. این مجاری معمولاً در آبکش و یا در حدود اطراف آن دیده می شود.

در مجاری ترشحی این گیاهان شیرا به سفید رنگی جریان دارد که شامل مقداری کائوچوک است. بطوریکه به علت زیاد بودن این ماده از بعضی از آنها مانند Landolphia ها و Funtumia ها می توان استخراج کائوچوک نمود.

تیره خرزهره دارای حدود 1300 نوع گیاه است که در 300 جنس جای داده شده اند.

از جنس های مهم این تیره عبارتند از :

Strophanthus (دارای حدود 50 گونه)

Thevetia (گونه10)

Vinca ( گونه5)

Landolphia ( گونه40)

Aspidosperma ( گونه40)

Apocynum ( گونه5)

Nazanin jon
16th October 2011, 12:54 AM
تیره خرما Palmaceae

تیره خرما از نظر دارا بودن درختان مفید در ردیف پر اهمیت ترین تیره ها جای دارد گیاهان آن از نظر کلی شباهت بسیاری به یکدیگر دارند و اختلاف گونه های مختلف آنها بیشتر مربوط به شکل ظاهری ساقه ، نوع برگ و مخصوصاً مادگی و میوه آنهاست.

گیاهان تیره خرما ساقه غیر منشعب و کم و بیش استوانه ای دارند غالب آنها دارای اثر برگهای از بین رفته و یا بقایای آنها بر روی تنه خود هستند ولی در بین آنها انواع معدودی با ساقه های متفاوت نیز دیده می شوند برگهای آنها معمولاً در قسمت انتهائی ساقه پدید می آید که ممکن است ظاهر باد بزنی ، نوک تیز و یا کم و بیش مدور داشته باشند گلهای آنها نیز در صورت نر و ماده (بندرت – نر – ماده) واقع بر روی یک یا دو پایه و مجتمع در درون محفظه ای بنام اسپات است در گلهای نر آنها 2 ردیف 3 تائی از پرچم 1 (گاهی بیشتر از 6 پرچم و یا کمتر از آن) و در گلهای ماده آنها مادگی مرکب از سه برچه آزاد یا پیوسته به هم مشاهده می گردد.


مجموعه برچه های پیوسته به هم آنها نیز تخمدانی فوقانی ، 3 خانه و محتوی یک تخمک در هر خانه بوجود می آورد ولی از 3 خانه تخمدان به همیشه 2 تای آنها نمو حاصل نمی کند بطوریکه پس از تبدیل تخمدان به میوه منحصراً یک دانه در آن تشکیل می شود .

میوه آنها به صورت شفت یا سته و دارای شکل ظاهری متفاوت است بعضی از آنها مانند درخت نارگیل میوه بزرگ به صورت شفت یا ساختمانی خاص بعضی دارند.

در این تیره 4000 گونه گیاه در متجاوز از 200 جنس جای دارد.

از جنس های مهم آن Sabal (دارای 30 گونه)

Copernicia ( گونه20)

Ceroxylon ( گونه20)

Areca ( گونه50)

Elaeis ( گونه2)

Raphia ( گونه30)

Nazanin jon
16th October 2011, 12:54 AM
تیره خشخاش Papaveraceae

گیاهانی عموماً علفی بندرت دارای اعضای چوبی و یا به صورت درختچه اند شامل 700 گونه می باشند که تعداد فراوانی از آنها تعلق به papaver ها دارند .

وسعت انتشار آنها در کره زمین زیاد می باشد بطوریکه در غالب نواحی معتدله نیمکره شمالی و حتی در مناطق سرد یافت می شوند ولی در نیمکره جنوبی بندرت ممکن است نمونه هایی از آنها مشاهده گردند .

این گیاهان برگهایی به وضع منفرد بر روی ساقه دارند پهنک برگ آنها نیز غالباً منقسم به قطعات باریک فراوان است گلهای آنها نر – ماده شامل 2 کاسبرگ زود افت 4 گلبرک (در 2 ردیف) تعداد زیادی پرچم و مادگی مرکب از تخمدانی چند خانه است. در بعضی از آنها 3 کاسبرگ و 6 گلبرگ دیده میشود.

از اختصاصات آنها این است که گلبرگ های آنها در حالت غنچه وضع چین خورده دارند ولی پس از شگفتن گل صاف می گردند.

میوه آنها پوشینه یا خورچین مانند و محتوی دانه های ریز بسیار است.

غالب گیاهان این تیره مانند papaver ها ، Glaucium ها ، Chelidonium ها و غیره مجاری ترشحی لاتکس مرکب از سلولهای منفرد با پشت سر هم با جدار عرضی سوراخ دار و یا بصورت مشبک دارند این سلولها و مجاری در پارانشیم ها مخصوصاً دربافت آبکش دیده می شوند.

شیرابه آنها ممکن است شیری رنگ(papaver) ها یا زرد رنگ (Chelidonium) ها و یا قرمز رنگ در (Sanguinaria ها) باشد.

گیاهان داروئی مهمی در این تیره وجود دارند که ارزش درمانی ارزنده آنها سبب گردیده که در بسیاری از مداواها با اثر قاطع بکار روند از بعضی از آنها مواد موثر بسیار مهمی استخراج می گردد که در پزشکی اهمیت فراوان دارد.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:55 AM
تیره روناس Rubiaceae

تیره روناس دارای گیاهانی با ظاهر متفاوت از یکدیگر می باشد بطوریکه در بین آنها انواع علفی با ساقه چهار گوش مانند Galium ها و Rubia ها و نمونه های درختچه مانند نظیر Coffea ها و یا انواعی به صورت درخت مانند Cinchona ها وجود دارد.

بعضی از آنها مانند Galium ها دارای زوائد قلاب مانند در زوایای ساقه خود می باشند، که باعث می گردد گیاه به سهولت بتواند با تکیه گاه ارتباط حاصل کند و از آن بالا رود. تیره روناس دارای حدود 500 جنس و 6000 نوع گیاه است.

از مشخصات گیاهان این تیره آن است که برگهائی متقابل ، ساده ، کامل و نوک تیز دارند. زائده های زیر برگ آنها (استیپولها) ، دارای اختصاصاتی است که آنها را از گیاهان دیگر متمایز می سازد زیرا غالباً بر اثر نمو خارج از حد ظاهری شبیه برگهای معمولی را پیدا می کنند بطوریکه در گیاه به جای 2 برگ متقابل 4 یا 6 برگ به وضع فراهم دیده می شود که مازاد آن استیپولهای برگ مانند است. بعضی از این گیاهان مانند Coffea ها و Cinchona ها نیز استپیول نازک و غشائی دارند، گلهای آنها منظم ، نر - ماده یا بر دو نوع نر و ماده ، یک پایه یا دو پایه مرکب از قطعات 4 یا 5 تایی و مجتمع به اشکال مختلف خوشه یا گرزنهایی به اشکال متفاوت و یا با ظاهر کاپیتول مانند است.

عموماً پرچم هائی به تعداد تقسیمات جام گل ، معمولاً پیوسته به لوله و در گونه های مختلف به دو صورت کوتاهتر یا بلندتر از طول جام گل دارند.

مادگی آنها غالباً مرکب از 2 برچه است که مجموعاً تخمدانی 2 خانه (یا بیشتر) و محتوی یک تخمک (یا بیشتر) در هر خانه به وجود می آورند.

میوه آنها در انواعی که تخمدان 2 خانه و محتوی یک تخمک در هر خانه دارند به صورت 2 فندقه ای است ولی در مواردی که تخمدان محتوی تخمک های فراوان است از نمو آن میوه ای به صورت پوشینه نتیجه می شود.

بعضی از این گیاهان نیز میوه هایی به صورت سته (Rubia) یا شفت و محتوی 2 دانه (مانند Coffea ها) دارند.

گیاهان تیره روناس از نظر تشریحی هیچ گونه اختصاصات معین ندارند ساقه بعضی از آنها دارای دسته های فیبر در ناحیه آبکش است.

در عده ای از آنها نیز بلورهای ستونی شکل رافید و یا ذرات ماسه ای شکل و عاری از تزئینات دیده می شود. عموماً فاقد بافت ترشحی می باشند به تفاوت در بعضی از آنها آوندهای ناقص شبیه بازدانکان مشاهده می گردد.

در تیره روناس گیاهان متنوعی از نظر شکل ظاهر و تعداد نوع جای دارند که بطور متفرق در نواحی مختلف کره زمین پراکنده اند و چون حداکثر انتشار آنها در مناطق گرم کره زمین می باشد از این جهت باید آنها را گیاهان مخصوص این نواحی به حساب آورد.

جنس های مهم تیره روناس عبارتند از :

Oldenlandia (دارای 300 گونه)

Cinchona ( گونه40)

Gardenia ( گونه100)

Cfooea ( گونه60)

Ixora ( گونه400)

Psychotria ( گونه700)

Asperula ( گونه100)

Galium ( گونه400)

Nazanin jon
16th October 2011, 12:55 AM
تیره زنجبیل Zingiberaceae

در تیره زنجبیل گیاهانی جای دارند که بیشتر در نواحی گرم قاره های آسیا، اروپا و افریقا پراکنده اند بطوریکه فقط تعداد کمی از آنها در آمریکا یافت می شود. هند و مالزی بیش از نقاط دیگر دارای این گیاهان است.

معمولاً گیاهانی علفی و چند ساله اند. ساقه هوایی آنها از غده های زیرزمینی و یا ریزوم ضخیم و گوشتدار که اندوخته فراوان مواد نشاسته ای و یا مواد معطر در بردارند منشأ می گیرد.

از مشخصات آنها این است که برگهائی با پهنک نسبتاً بزرگ و منتهی به غلاف دارند بطوریکه این غلاف ها معمولاً طول ساقه ها را مانند گیاهان تیره موز بطور کامل فرا می گیرد.

گلهای آنها غالباً بسیار زیبا، نر - ماده و بندرت بر 2 نوع نر و ماده واقع در کنار براکته ای معمولاً رنگین و مجتمع به صورت سنبله یا بندرت خوشه اند.


پوشش گل آنها معمولاً به شکل کاسه و جام مشخص و مرکب از قطعات 3 تائی است. فقط یک پرچم زایا دارند زیرا پرچم های دیگر یا تحلیل یافته و یا به صورت استامینود با ظاهر گلبرگ مانند (Labelle) در آمده است.


مادگی آنها از 3 برچه تشکیل مییابد که مجموعاً تخمدانی تحتانی 3 خانه و محتوی تخمک های فراوان (با تمکن محوری بندرت با تمکن جانبی) در هر خانه بوجود می آورند.

میوه آنها به تفاوت ممکن است پوشینه و محتوی دانه های زائده دار و یا سته و یا به اشکال دیگر باشد.

جنس های مهم این تیره عبارتند از :

Globa (متجاوز از 100 گونه)

Alpinia ( گونه250)

Zingiber ( گونه100)

Amomum ( گونه100)

Curcuma (متجاوز از 50 گونه)

Nazanin jon
16th October 2011, 12:55 AM
تیره سیب زمینی Solanaceae

در این تیره 2500 گونه در 90 جنس جای دارند که در نواحی گرم کره زمین مخصوصاً آمریکای مرکزی و جنوبی و یا در نواحی معتدله پراکنده اند.

گیاهان این تیره غالباً گیاهان علفی یکساله یا پایا و یا بندرت بالا رونده یا دارای اعضاء کاملاً چوبی و یا درخت مانند می باشند برگهای آنها متناوب معمولاً بدون استیپول ساده یا لوب دار و با مرکب از برگچه مساوی است گلهای نر – ماده یا بندرت شامل یکی از اجزای گل (پرچم یا مادگی) منفرد یا مجتمع بصورت گرزنهای دوسویه و یا به وضع در هم دارند.

اجزای گل آنها 5 تایی است ولی در بین آنها انواعی با پرچم های کمتر نیز دیده می شود مادگی آنها اصولاً 2 برچه‌ای و محتوی تخمکهای فراوانی است در بعضی از این گیاهان کاسه گل در طی دوران نمو میوه به صورتی در می آید که آنرا مانند غشاء نازک و قرمز رنگ که فقط در انتها کمی باز است فرا می گیرد.


جام گل در انواع مختلف این گیاهان به صورت قیفی شکل استکانی و یا دارای ظاهر چرخ مانند است با آنکه در غالب این گیاهان تخمدان دارای بیش از دو خانه نیست با این وجود در بعضی از آنها مانند داتوره ها (Datura) حفره تخمدان بر اثر بوجود آمدن جدارهای داخلی به 4 خانه است.

تبدیل می شود در بعضی از آنها نیز مانند گوجه فرنگی تخمدان دارای بیش از 10 خانه است. میوه آنها به صور مختلف گوشتدار سته یا پوشینه (کپسول) و محتوی دانه های فراوان آلبومن دار می باشد


اختصاصات تشریحی گیاهان این تیره به تفاوت به قرار زیر است :1- تعداد زیادی از آنها دارای آبکش حول محور مغزی و یا دسته های متفرق آبکش در داخل منطقه چوب هستند.

2- در اعضاء مختلف این گیاهان بلورهای اکسالات کلیسم به صورت ماکل یا به شکل ذراتی با سطح صاف و عاری از هر گونه تزئینات دیده می شود.

3- فقدان هر گونه بافت تشریحی داخلی

4- روزنه های بشره در آنها معمولاً فاقد سلولهای همراه است.


جنس های مهم این تیره به قرار زیر می باشد:

Solanum (دارای حدود 2000 گونه)

Datura ( گونه10)

Hyoscyamus( گونه11)

Lyciun ( گونه100)

Capsicum ( گونه30)

Atropa ( گونه2)

Nicotiana ( گونه75)

Cestrum ( گونه150)

Nazanin jon
16th October 2011, 12:55 AM
تیره شب بو Cruciferae

تیره شب بو تیره بزرگی از گیاهان گلدار جدا گلبرگ و دارای نمونه های فراوانی در ایران است و دارای 350 جنس و 4000 گونه می باشد که بیشتر در مناطق سرد معتدله نیمکره شمالی فراوانی دارند.

بعضی از این گیاهان در هر آب و هوائی یافت می شوند و به همین علت نیز آن چنان پراکندگی حاصل کرده اند که حتی در دور افتاده ترین نقاط کره زمین می توان آنها را یافت.

بر عکس تعدادی از آنها بر اثر سازش با محیط های خاص همیشه در شرایط آب و هوایی مشخص بسر می برند.بیشترین انتشار آنها در آسیا و منطقه مدیترانه است.

از اختصاصات گیاهان این تیره آن است که عموماً علفی می باشند بندرت بین آنها نمونه هایی با اعضای چوبی شده می توان یافت. برگهای آنها غالباً ساده و گلهای آنها نر – ماده و شامل 4 کاسبرگ ، 4 گلبرگ و 6 پرچم است دو تا از پرچم های آنها کوچک و 4 تای دیگری بزرگ می باشند.

هر دو نوع پرچم این گیاهان در معدودی از آنها تغییرات نسبتاً محسوس بطوری که به علت عدم رشد 2 پرچم کوچک ممکن است گل دارای پرچم بزرگ بنظر برسد و یا آنکه پرچم های بزرگ اصولاً تغییرات مختصری حاصل نمایند مادگی آنهاشامل 2 برچه پیوسته به هم است و از اتحاد آنها تخمدانی فوقانی و یک خانه بوجود می آید.

میوه آنها به دو صورت خورجین (Silique) و یا خورجینک (silicule) است که در غالب آنها با 4 شکاف طولی باز می شود.

در میوه های خورجینی طول میوه از 3 برابر عرض آن بیشتر است مانند شب بو ولی در میوه های به شکل خورجینک طول میوه از 3 برابر عرض آن کمتر می باشد مثل قدومه.

در بافت های مختلف بعضی از گیاهان تیره شب بو، گلوکزیدهایی بوجود می آید بر اثر هیدرولیز اسانس گوگرد دار آنها نتیجه می شود عمل هیدرولیز نیز بر اثر مداخله فرمان مخصوصی بنام میروزین (Myrosine) و مجاورت با آب در آنها صورت می گیرد.

مطالعات بسیاری نشان می دهدکه اغلب گیاهان تیره شب بو دارای این فرمان در اندامهای خود می باشند ولی گلوکزید مذکور فقط در معدودی از آنها یافت میشود.

محل پیدایش میروزین در اندامهای این گیاهان بشرح زیر است :

در ریشه : معمولاً میروزین در پارانشیم پوستی و پارانشیم آبکشی بوجود می آید.
در ساقه : اختصاصاً در ناحیه ریشه زا (Pericycle) تشکیل می شود.
در برگ : اطراف دسته های آوندهای یافت می گردد.
در دانه : بوضع پراکنده در پارانشیم دانه و یا در اطراف دسته های چوب – آبکش لپه ها وجود دارد.

مصرف تعداد زیادی ازگیاهان این تیره به علت وجود گلوکزید اسانس های گوگرد دار در آنها است بر اثر وجود همین مواد است که در تغذیه نیز بکار می روند و یا به مصرف درمانی میرسند.

بعضی از این گیاهان دانه های روغن دار دارند و از آنها روغن‌های مختلف برای مصارف تغذیه درمانی و یا صنعتی تهیه می گردد.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:56 AM
عدسک آبی Lemnaceae

تیره کوچکی است که همه گیاهان آن آبزی هستند و بازندگی در آب کاملاً سازش یافته اند. گاهی این تیره را وابسته به تیره گل پیشوری و جزئی از آن ذکر کرده اند گیاهان این تیره که در سراسر جهان پراکنده اند و سطح آبهای شیرین و راکد را می پوشانند.

بخش رویشی گیاهان کوچک و به برگهایی با محیط بیضوی تا خطی، با تقریباً دایره ای متقارن یا نا متقارن، تخت یا ورم کرده (متورم) کاهش یافته، تبدیل شده برگهای حامل اندامهای رویشی چند تایی (بعضی از آنها) چسبیده با یا بدون رگبرگ.

در حالت جوان دارای 1 یا 2 چین کیسه مانند سبز رنگ یا گاهی در سطح شکمی دارای رنگدانه های قرمز یا قهوه ای .

ریشه یا منفرد یا مجتمع چند تایی (معدودی) در قاعده اغلب دارای غلاف، غلاف در حالت جوان متصل به کلاهکی انتهایی.

گل آذین در شکاف (حفره) برگها، اغلب اسپات (چمچمه) مانند. گل های منفرد. گل های نر
1-2 تایی بدون گلپوش گلهای نر دارای یک پرچم، گل های ماده بالای نر ، دارای تخمدان بدون پا یک ، یک خانه ای، 1-4 تخمکی دارای خامه ای کوتاه میوه انبانی (کیسه مانند Utriclosus) دانه ها 1-4 عدد، صاف یا دارای رگه های برجسته، گیاه بسیار کوچک ، شناور یا بندرت در زمان گل دهی تقریباً غوطه ور یک پایه یا بندرت دو پایه.

این تیره در ایران دارای سه جنس Wolffia , Spirodela , Lemna است که همه آنها را بنام عدسک آبی می شناسند.

جنس Lemna در ایران دارای 3 گونه بنام های Lemna trisulca , Lemnagibba , Lemna Minor است که همه آنها در آبهای شیرین و راکد نواحی شمالی، غربی و جنوبی و دیگر نقاط کشور پراکنده اند.

از جنس Spirodela گونه منحصر به فرد این جنس در ایران Spirodela polyrrhiza است که همراه لمناها در آبهای شمالی کشور دیده می شود.

جنس Wolffia که گونه منحصر بفرد آن در ایران و جهان Wolffiaarrhiza است.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:56 AM
تیره کرگل Myrsinaceae

تیره میرسیناسه دارای 177 جنس و تقریباً 1000 گونه است که بیشتر آنها در مناطق گرم کره زمین انتشار دارند.

گیاهان این این تیره درختان یا درختچه هایی بلند و یا کوتاه با برگهای متناوب ، کامل یا غالباً دندانه دار و کنگره ای هستند گل آذین آنها اغلب متراکم محوری و یا مستقر روی ساقه های دو ساله به صورت چتر مانند و یا به حالت خوشه گرزن است گلها کوچک و دارای دمگل اند و بر اثر عدم رشد و از بین رفتن یکی از اندامهای جنسی ، تک جنس می شوند.

حلقه های گل پنج پر یا چهار پر ، کاسبرگها آزاد و یا کمی در قاعده به هم چسبیده بالبه های مژک دار و منقوط هستند پر آذین گل در غنچه همپوش و یا باز است.

گلبرگها کم و بیش در قاعده به هم پیوسته در حاشیه مژک دار و در سطح منقوط اند و پرآذین آنها همپوش است.

پرچم ها دارای میله ای چسبیده به قاعده گلبرگها دراز تر یا بسیار کوتاهتر از آنها هستند و یک حلقه غده دار. و بخشی کم و بیش دراز را تشکیل می دهند.

بساکها پشت چسب و آزادند و به وسیله دو شکاف طولی باز می شوند تخمدان بدون کرک ، تخم مرغی دارای یک خانه محتوی یک ردیف تخمکهای معدود است.

خامه دراز یا کوتاه با کلاله ای بسیار بزرگ و دیسک مانند است که در حاشیه سبز و برگ مانند و دارای دندانه های اره ای است.

میوه گویچه ای، شفت یا سته مانند ، دارای درون بر سخت محتوی یک دانه است دانه محصور در باقیمانده جفت کروی دارای آلبومن گوشت دار و شاخی و جنینی با مقطع استوانه ای است.

این تیره در ایران فقط دارای یک جنس بنام Myrisine با دو گونه است. که درختچه یا درختانی پوشیده از کرک و یا بکلی فاقد کرک اند. دارای بساکهای بسیار دراز تر از میله اند میوه شفت و دارای جداری سخت است.

هر دو گونه این جنس در بلوچستان انتشار دارند و یکی از آنها بنام Myrisine buxifolia به زبان محلی «گورگورا» نامیده می شود.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:56 AM
گل بی صبر یا گل حنا Balsaminaceae

گیاهانی یک ساله یا چند ساله ، گاهی غده دار یا دارای ساقه های زیر زمینی غالباً در مناطق کم و بیش مرطوب رشد می کنند هیچگاه در مناطق خشک رشد نمی کنند ساقه ها گوشتی ، بندرت در قاعده چوبی راست یا گسترده روی زمین کره (بند)های پایینی (زیرین) اغلب ریشه زا (ریشه دار) برگها ساده ، دمبرگ دار یا گاهی بدون دمبرگ ، مارپیچی قرار گرفته یا متقابل یا فراهم (چرخه ای) بارگبرگ های شانه ای ، بدون کرک یا کرک دار در حاشیه کنگره ای یا دندانه ای یا دندانه اره ای دانه ها غالباً انتهایی (انتهای پهنک برگ دندانه دار) ، پایین پهنک برگ در حاشیه غده دار.

دمبرگ ها گاهی دارای کرک های غده ای سرشان کوتاه یا شرابه ای فاقد کوکشوارک یا زایده ای (ترکیبی) گوشوارک مانند ساده یا شاخه شاخه وجود دارد . گل ها نر ماده ، نامنظم ، 180 درجه به پشت خمیده به صورت خوشه ای ساده یا شبه چتری ، محوری به ندرت شبه انتهایی یا بدون دمگل به صورت دسته ای (خوشه ای) یا منفرد قرار گرفته. برگه ها کامل ، بندرت دندانه دار، کاسبرگ ها سه تایی ، بندرت پنج تایی ، جانبی(کناری) ها کوچک، کامل یا دندانه دار، خمیده به پشت پائینی ها بزرگ ، ناوی شکل یا قیفی شکل یا کیسه دار، منتهی به مهمیزی حاوی غدد شهدی یا ناگهان به هم آمده، متورم کوتاه یا طویل یا نخی شکل ، راست یا خمیده یا به صورت دم عقربی به درون پیچیده، در انتها متروم یا نوک تیز بندرت دو لوبه، اغلب رنگی، گلبرگ ها پنج تایی ، غالباً رنگی ، گاهی سفید رنگ، نازک یا گوشتی ، گلبرگ پشتی خمیده، جدا ، کوچک یا بزرگ ، تخت با کلاهخودی غالباً در سطح پشتی چروکیده ، گلبرگ پائینی جدا یا در نیمه زیرین در قسمتی به گلبرگ های جانبی چسبیده گلبرگ فوقانی اغلب تا حدودی از گلبرگ پائینی کوچکتر گاهی تماماً وجود ندارد (فاقد گلیرگ فوقانی) گلبرگ زیرین بندرت تحلیل رفته غالباً بزرگ و آشکارا دو لوبه یا نوک چال دار یا کامل ، پرچم ها پنج تایی ، متناوب با گلبرگ ها، به دایره تخمدان و کلاله پیوسته یا تقریباً پیوسته غالباً قبل از رسیدن کلاله می ریزند تخمدان فوقانی (زیرین) پنج خانه ای ، تمکن محوری ، تخمک سه تایی تا بسیار زیاد ، خامه منفرد ، بسیار کوتاه یا اصولاً وجود ندارد کلاله 1-5 تایی میوه سته یا کپسول پنج دریچه ای گوشتی، شکوفای شیاری، منفجر شونده (در اثر تماس دست می ترکد و دانه ها بیرون می ریزند) دانه ها فاقد آندوسپرم با پوسته ای صاف یا زگیل دار یا پوشیده از کرک های ساده یک یا چند سلولی.

تنها نمونه خود روی این تیره Impatiens Noli - Tangere است که در نواحی بین اسالم و خلخال می روید و نمونه ای که به عنوان زینتی در باغچه ها کاشته می شود گل حنا Impatiens balsaminea نام دارد که از دیر باز در ایران کاشته شده است.

Nazanin jon
16th October 2011, 12:56 AM
گل شیپوری Araceae

گیاهان تیره گل شیپوری، گیاهانی علفی و دارای متجاوز از 1500 گونه می باشند که به تفاوت در خشکی یا در نواحی مرطوب مردابی و یا به حالت شناور در آب بسر می برند. ساقه آنها به اشکال مختلف راست یا بالا رونده است.


بعضی از آنها نیز بر روی گیاهان دیگر بسر می برند.(Epiphyte) شکل ظاهری برگ در آنها متفاوت است بطوریکه ممکن است دارای پهنک دراز با رگبرگهای موازی یا دارای پهنکی تیر کمانی شکل با رگبرگهای پنجه ای و یا پهنک بزرگ و سوراخ دار باشند گلهای آنها عاری از دمگل و مجتمع به صورت نوعی سنبله است که در براکته بزرگی به نام اسپات (Spath) جای داشته مجموعاً اسپادیس Spadice نامیده می شود.

گلهای متعدد اسپادیس به اشکال مختلف نر – ماده یا نر و ماده و واقع بر روی یک پایه (بندرت 2 پایه) می باشند. پوشش گل آنها در صورت موجود بودن مرکب از قطعاتی از2 ردیف 3 تایی میباشند. تعداد پرچم در آنها متفاوت است بطوریکه گل ها ممکن است دارای یک و یا تعداد زیادی پرچم باشند.

مادگی آنها در گلهای ماده غالباً از یک برچه ولی در گلهای نر - ماده معمولاً از 2 یا 3 برچه محتوی تخمک های فراوان تشکیل می یابد. میوه آنها بجز موارد معدود به صورت سته مرکب و هر یک از سته ها محتوی دانه آلبومن دار فراوان واقع در یک قسمت گوشتدار است.

جنس های مهم این تیره عبارتند از :

Acorus (دارای 2 گونه)
Monstera( گونه20)
Philodendron (متجاز از 100 گونه)
Arum (متجاوز از 15 گونه)
Colocasia ( گونه10)

Nazanin jon
16th October 2011, 12:57 AM
تیره لاله ، سوسنیان Liliaceae

گیاهان تیره لاله ، علفی ، یکساله یا پایا ، دارای پیاز یا ریزوم و یا ریشه های به صورت افشان یا به اشکال دیگر هستند بعضی از آنها نیز ریشه های متورم دارند برگهای آنها ساده غالباً کامل ، دارای وضع متناوب متقابل با فراهم و یا واقع در قاعده ساقه اند.

پهنک برگ آنها معمولاً باریک و دراز و دارای رگیرگهای موازی است. در عده ای از آنها مانند Aloe ها برگها ضخیم و گوشتدار می باشند.

گلهای آنها نر - ماده (بندرت به اشکال دیگر) منظم به رنگ های مختلف ، منفرد یا مجتمع به صورت خوشه ، پانیکول ، سنبله و یا گل آذین های دیگرند. هر گل آنها دارای 3 کاسبرگ 3 گلبرگ ، 6 پرچم در 2 ردیف و 3 برچه می باشد.

در بعضی از آنها نیز ممکن است بندرت تعداد قطعات هر حلقه تفاوت داشته باشد. پوشش گل آنها گرچه از 2 حلقه 3 تایی تشکیل مییابد. با این وجود قطعات آن به رنگ یکدیگر و دارای وضع متناوب نسبت به هم هستند .

تخمدان آنها 3 خانه و میوه آنها پوشینه است. با آنکه گیاهان تیره لاله در هر محیطی یافت می شوند.معهذا پراکندگی عده زیادی از آنها به نحوی نیست که در هر آب و هوایی از کره زمین مشاهده گردند.

در بین این گیاهان Allium ها که شامل 350 گونه اند بیشتر از سایر انواع در نقاط مختلف کره زمین وسعت انتشار دارند. پراکندگی عده ای از آنها به صورتی است که نه تنها گونه های مختلف یک جنس بلکه جنسهای متعلق به یک گروه بزرگتر نیز در وسعت خاصی از کره زمین یافت می شود بطوریکه هیچگاه خارج از آن حد مشاهده نمی گردد.

انواعی از این گیاهان مانند Aloe ها و Yucca ها اختصاص به مناطق استوائی دارند و فقط نمونه های زینتی آنها ممکن است در سایر مناطق دیده شوند. بعضی از گیاهان تیره لاله نیز بندرت در نواحی بایر و خشک دیده می شود و به زندگی در این نواحی سازش حاصل کرده اند.

جنس های فراوان این تیره عبارتند از :

Allium ( گونه350)

Fritillaria ( گونه60)

Vrginea (متجاوز از 50 گونه)

Muscari (متجاوز از 50 گونه)

Scilla ( گونه120)

Nazanin jon
16th October 2011, 12:57 AM
تیره لوئی (تیفاسه) Typhaceae

گیاهان این تیره همگی علفهای محیطهای تالابی و حاشیه آبهای راکد هستند که همراه با انواع نی می رویند. این تیره از نظر گل آذین به تیره گل شیپوری شباهت بسیار دارد ولی از لحاظ وضع گلهای نر - ماده که در سنبله های دراز و یا به صورت کپه ای و کروی مجتمع می شوند با هم فرق دارند.

گیاهان این تیره آبزی یا نیمه آبزی (نیمه خشکی روی) دایمی (چند ساله) ، یک پایه که معمولاً در کناره آبگیرها رشد می کنند و ساقه زیرزمینی رونده دارند.


ساقه راست در قاعده بنه مانند (دارای غده) برگها اکثراً قاعده ای دو ردیفی (Distichous) راست با غلافی که تقریباً ساقه را در بر می گیرد.

پهنک برگ خطی، با بافتی دارای حفرات هوایی در میان آن. گل ها در دو گل آذین سنبله مانند استوانه ای متراکم، به هم متصل یا از هم جدا، سنبله بالایی نر و پائینی ماده، گل های نر دارای پرچم های دسته ای 3-1 (8) تایی محور سنبله نر دارای کرک های فلس مانند دو شاخه یا ساده یا لخت (عاری از کرک) یساک ها دارای ربط دهنده ای (رابطی) متورم دانه های گرده منفرد یا چهار تایی گل های ماده روی پا یک های شاخه دار، پایک ها دارای فلس های کرکی یا بدون فلس، هر گل دارای اندام ماده ای (pistil) با پا یک زیر تخمدانی (Gynophore) و کرک دایمی که در قاعده پا یک را احاطه می کند.

گلهای عقیم ماده (Pistillodes) وجود دارند. تخمدان یک تخمکی، فوقانی (زیرین) خامه نخی شکل، پایا، کلاله خطی یا پهن و قاشقی ، بلندتر از کرک های اطراف میوه کوچک دوکی شکل ناشکوفا یا به طریق شکوفا با برون بر غشایی این تیره کوچک شامل 2 جنس و حدود 35 گونه در جهان است.ولی در ایران شامل 2 جنس و حدود 8 گونه می باشد.

جنس Typha که در رویشهای ایران 6 گونه از آن وجود دارد که یکی از این گونه ها Typha Latifolia است که آنرا کرفو،لوئی گرزمال نیز می گویند در شمال شرقی (گنبد کاووس) همدان، بروجرد و آذربایجان می روید.

جنس Sparganium در ایران دارای 2 گونه است که بیشتر همراه، با تیفاها در شمال ایران و بویژه در حاشیه تالاب انزلی می رویند.