PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کار در خانه - اموزش ساخت وسایل تزیینیmarjan62
14th July 2009, 12:10 PM
اجراي تئاتر از جمله سرگرمي هاي مورد علاقه بچه ها به خصوص در روزهاي تعطيلات تابستاني است. در اين نمايشنامه هاي خانگي، خود بچه ها و دوستانشان و همچنين عروسك هاي آنها، نقش شخصيت هاي داستان را ايفا مي كنند .
شما بچه ها مي توانيد به جاي عروسك هاي بزرگ اسباب بازيتان، از عروسك هاي انگشتي دست ساز خود به عنوان بازيگر اين گونه تئاترها استفاده كرده و به اين ترتيب تعداد شخصيت ها را افزايش دهيد. در ضمن مدتي نيز براي درست كردن شخصيت دلخواهتان سرگرم شويد .

مواد و وسائل مورد نياز :

- ۱ مقواي نازك سفيد
2- مقواي ضخيم تر سفيد
- ۳ قيچي كوچك لب گرد (براي ايمني بيشتر )
4- چسب مايع يا چسب حرارتي
- ۵ كاغذهاي زرورقي رنگي
- ۶ كاغذكشي رنگي
- 7 كاغذ معمولي رنگي
- ۸ روان نويس مشكي
- ۹ مداد رنگيطرز ساخت :


۱ - ابتدا يك قطعه مقواي سفيد رنگ به شكل مستطيل با عرض ۴ سانتي متر و يا عرضي متناسب با طول انگشت دست خود ببريد. براي مشخص كردن طول مستطيل، آن را دور انگشت مورد نظر دستتان لوله كرده و سپس اضافه آن را ببريد .

http://ufile.info/up/files/8hrc0otd7vzmt5yfoatv.jpg

البته پيش از برش، مقدار كمي اضافه تر در نظر بگيريد تا مقواي يك طرف بر روي طرف ديگر قرار گيرد. اين محل اتصال را با چسب مايع يا حرارتي بچسبانيد تا يك استوانه مقوايي به رنگ سفيد حاصل شود. اين استوانه مقوايي، بدن و سر عروسك شما را تشكيل مي دهد .


۲ - به اندازه دور استوانه، نوار كاغذي زرورقي رنگي ببريد. تمام سطح استوانه به جز 5/1 يا ۲ سانتي متر در يك لبه آن را با اين زرورق كاغذي و با استفاده از چسب بپوشانيد. اين به منزله لباسي براي عروسك است .
مقدار 5/1 يا ۲ سانتي متر بدون پوشش، سر اين عروسك محسوب مي شود .

http://ufile.info/up/files/evskyeh9e77kxxar76nv.jpg

۳ - از مقواي سفيد رنگ ضخيم تري، نواري به شكل مستطيل و به عرض 5/1 سانتي متر و طول ۶ سانتي متر ببريد. اين مستطيل مقوايي در واقع دستان عروسك به حساب مي آيد .
هر دو سطح دستان عروسك را به جز در نظر گرفتن ۱ سانتي متر در هر لبه آن، با كاغذ زرورقي بدنه و با استفاده از چسب پوشش دهيد .
با روان نويس يا ماژيك مشكي خطوط افقي در راستاي نوار و بر روي دو قسمت بدون پوشش دستان رسم كنيد. اين خطوط در واقع نشان دهنده انگشتان عروسك هستند .


http://ufile.info/up/files/du07umgihxy8ks68o8jq.jpg


قسمت مياني نوار مستطيلي را پيدا كرده و با آغشته كردن آن ناحيه به چسب مايع، آن را به لبه بالايي بدنه و سر عروسك بچسبانيد .

۴ - نواري مستطيل شكل به طول ۲ الي ۳ سانتي متر و عرض 5/1 سانتي متر از كاغذ كشي بريده و يكي از لبه هاي آن را ريش ريش كنيد .

http://ufile.info/up/files/q6u3tkslo6wr2sx7h5mi.jpg

نوار حاصل را با كمك چسب مايع به محل اتصال سر به بدنه بچسبانيد. اين نوار در واقع يقه عروسك محسوب مي شود. چنين نواري را با كاغذ رنگي معمولي و با توجه به دور سر عروسك به اضافه مقدار لازم براي روي هم آمدن، آماده كرده و پس از ريش ريش كردن يك لبه آن توسط قيچي، به لبه بالايي سر عروسك بچسبانيد تا حالت كلاه را تداعي كند . با روش هاي مختلف و كاغذهاي كشي و معمولي مي توانيد براي عروسك مورد نظر خود مو و يا كلاه هاي مختلف درست كنيد .


http://ufile.info/up/files/widenqjomzvci9kqkas7.jpg

۵ - در آخر با روان نويس يا ماژيك نوك باريك، شروع به نقاشي چشم، ابرو، بيني ، دهان و به طور كلي فرم صورت عروسك خود كنيد. سپس با مداد رنگي محل هاي مورد نظر مانند لب و گونه ها را رنگ آميزي كنيد .


http://ufile.info/up/files/fjucn2qit8hll1bquggr.jpg

marjan62
14th July 2009, 12:14 PM
http://ufile.info/up/files/tmn8xc1cszq273p4ac6n.jpg

زیر بشقابی

ساخت‌ این‌ زیربشقابی‌های‌ زیبا ، بسیار آسان‌ و مواد مصرفی‌ آن‌ نیز كم‌ هزینه‌ است. نقوش‌ اصلی‌ كار، داده‌ شده‌ و شما می‌ توانید همین‌ روش‌ را در اندازه‌های‌ بزرگتر برای‌ تهیه ی‌ پادری‌ استفاده‌ كنید.وسایل‌ لازم‌:


-نمد یا موكت‌ در رنگ‌های‌ متنوع‌

-چسب‌ قابل‌ شستشو (مانند چسب‌ موكت)

-نخ‌های‌ رنگی‌ قلابدوزی‌


موكت‌ یا نمدهای‌ رنگی‌ را در ابعاد مناسب‌ ببرید (توجه‌ داشته‌ باشید كه‌ باید یك‌ تكه‌ نمد به‌ اندازه‌ كامل‌ نقشه‌ برای‌ زمینه‌ كار داشته‌ باشید تا نقش‌ را با تكه‌های‌ كوچكتر روی‌ آن‌ بسازید)؛ و تكه‌های‌ بریده‌ شده‌ را با چسب‌ مخصوص‌ به‌ شكلی‌ كه‌ تمایل‌ دارید به‌ یكدیگر بچسبانید. می‌ توانید در پایان‌ كار، لبه‌ها را نیز با نخ‌ قلابدوزی‌ بیارایید.

http://ufile.info/up/files/7qypxw8eanoeknn9qo5m.jpg

برای‌ این‌ كار، بهتر است‌ چسب‌ را با فاصله‌ یك‌ سانتیمتر از نوك‌ لبه‌ قرار دهید، زیرا در غیر این‌ صورت‌ دوختن لبه‌ها دشوار می‌ شود.
برای‌ جفت ‌كردن‌ تكه‌ها نیز می ‌توانید از الگوهای‌ داده ‌شده‌ استفاده‌ كنید. الگوها را در ابتدا به‌ سلیقه‌ خود رنگ ‌آمیزی‌ كنید و سپس‌ براساس‌ فرم‌ الگو و رنگ‌ آن، تكه‌های‌ نمد یا موكت‌ را برش‌ بزنید. سپس‌ آنها را همانند الگو در كنار هم‌ قرار دهید و با چسب‌ از لبه‌ به‌ یكدیگر بچسبانید. در صورت‌ تمایل، می ‌توانید لبه‌های‌ كار را به‌ مدل‌ دندان‌ موشی‌ با نخ‌های‌ قلابدوزی‌ رنگی‌ بخیه‌ بزنید و گره‌ها را هم‌ در بین‌ لایه‌ها با كمی‌ چسب‌ پنهان‌ كنید.

marjan62
14th July 2009, 12:20 PM
http://ufile.info/up/files/udgsrttuoc318pmom529.jpg

پیراهن مبل و صندلی

دوختن روکش تازه برای یک صندلی کهنه و قدیمی که حتی ممکن است رنگ چوب آن هم ریخته باشد، راه حل بسیار کم هزینه و خوبی است که سیمایی جدید به صندلی می دهد و ما را از خرید صندلی یا کاناپه ی نو بی نیاز می سازد. چنین طرحی برای اتاق نشیمن ، یا گوشه ای از اتاق خواب یک دختر نوجوان، ایده آل است.

چنانچه پیراهن را از جنس نایلون یا پارچه هایی که داخل آن ها پنبه ای و بیرون شان پلاستیکی است تهیه کنید، برای آراستن باغ یا تراس و فضای بیرونی منزل هم کاربردی عالی پیدا می کند. در صورتی که کفی صندلی مورد نظرتان سفت و سخت باشد، یا رویه ای نازک و بدون ابر داشته باشد، قرار دادن یک تکه ابر قالبی و سپس روکش کردن آن، نتیجه ی مطلوبی خواهد داشت.


وسایل مورد نیاز:


کاغذ الگو

پارچه ی نقش دار

پارچه ی متناسب با رنگ متضاد برای دوردوزی

نخ هم رنگ هر دو پارچه

وسایل دوخت و برش

چرخ خیاطی

مراحل اندازه گیری و برش:


http://ufile.info/up/files/s97f91jvahnpdeaeddb0.jpg


کاغذ الگو را باید با توجه به اندازه های صندلی از ابعاد متفاوت، تهیه نمایید. در تصویر، بخش های مختلف صندلی مشخص، و از A تا E نامگذاری شده که لازم است اندازه گیری شوند. به این مقادیر بایستی از هر طرف 3 تا 5/3 سانتی متر به منظور جای درز، بیفزایید.

در تصویر، نحوه ی چیدن قسمت های مختلف الگو بر روی پارچه را مشاهده می کنید. عرض پارچه ی نقش دار 140 سانتی متر و طول آن در حدود یک متر و ده سانتی متر است. 50 سانتی متر پارچه ی جداگانه با رنگ متضاد برای بخش های F و G لازم است. این مقدار پارچه برای روکش یک صندلی با پهنای تقریبی 50 سانتی متر و ارتفاع 90 سانتی متر، کافی و متناسب است.

توجه داشته باشید که بر روی هر بخش الگو همین حروف لاتین را بنویسید تا به هنگام برش و دوخت دچار سردرگمی نشوید. بر روی پارچه ی اصلی هم به وسیله ی صابون خیاطی حروف را قید کنید. بخش F مربوط به گره هاست . از پارچه ای به رنگ متفاوت بریده و تهیه می شود. شما باید 8 تکه پارچه ی باریک و بلند که ابعاد آن 10×45 سانتی متر است، ببرید. بخش G نیز مربوط به تهیه ی نوار اریب است؛ همان طور که در تصویر مشخص شده، از پارچه نوارهایی به عرض 5 سانتی متر به صورت مایل یا اریب می برید که به مصرف مغزی دوزی پیراهن صندلی می رسد.

مراحل دوخت:

قسمت بالایی دو تکه ی A و B را مطابق هلال بالای صندلی خود، با احتساب جای درز برش بزنید. بخش جلو یعنی A را به وسط تکه ی D وصل کنید. سپس تکه ی C را از طرف روی هر دو پارچه، دور تا دور تکه ی A بدوزید و بعد آن را به همین ترتیب به بخش B نیز متصل نمایید.

برای تمیز شدن کار، در بخش هلالی به وسیله ی قیچی برش های کوچکی روی پارچه ایجاد کنید تا به هنگام دوخت پارچه ی روکش چین نخورد.

اکنون تکه ی E را که مربوط به بخش آویزان شده ی پشت روکش صندلی است، به قسمت هلالی بالایی که قبلاً آماده کرده بودید وصل کنید. در انتها، روکش نیمه آماده را روی صندلی بکشید و خیلی ساده جای نوارهای تزیینی را مشخص کرده، علامت بزنید. حالا زمانی است که باید دوخت نهایی را انجام دهید. توجه داشته باشید که در مراحل اولیه توسط کوک زدن به دردسر نیفتید و به راحتی بتوانید مشکل را برطرف کنید. لبه های کار را با دقت تو بگذارید و روی درز لبه ها نوار اریب بدوزید.http://ufile.info/up/files/2m8wc2zrkin6welofi5r.jpg

با گرده زدن نوارهای باریک به شکل پاپیون، پیراهن صندلی شما شکل می گیرد و به همین سادگی آماده می شود.

marjan62
14th July 2009, 12:21 PM
مترسك سفالي
http://img6.picsplace.to/img6/24/2352d509063879341e64539298849cdd.jpg


در فصل بهار كه فصل رونق باغچه است آن را با عروسك‌های سفالی بیارایید. با انواع و اندازه های مختلف گلدان‌های سفالی می‌توانید عروسك های متنوعی بسازید و زینت بخش باغچه‌های كوچك و بزرگ كنید. بنا به اندازه و مساحت باغچه منزلتان اندازه عروسك و گلدان های سازنده آن را انتخاب كنید. از این عروسك‌ها حتی می‌توان برای زینت بخشیدن به گلدان های خانگی نیز استفاده كرد. در این صورت برای ساخت آنها از گلدان های سفالی بسیار كوچك استفاده كنید.

• وسایل موردنیاز:

یك قطعه چوب صاف و بلند به ارتفاع ۶۰ سانتی متر
یك عدد گلدان سفالی با قطر دهانه ۸ سانتی متر
یك عدد گلدان سفالی با قطر دهانه ۱۲ سانتی متر
۱۲عدد گلدان سفالی كوچك با قطر دهانه ۵/۳ سانتی متر
۲عدد گلدان سفالی كوچك با قطر دهانه ۴ سانتی متر
۲عدد مهره چوبی كوچك با قطر ۲ سانتی متر
۲عدد چشم عروسك
یك مهره كوچك یا دكمه برای بینی عروسك
۲عدد دكمه سیاه
یك دستمال گردن كوچك یا یك قطعه پارچه گلدار با رنگ های شاد
یك قطعه پارچه فوتر با مخمل قهوه ای برای كلاه مترسك
۴قطعه سیم ضخیم به طول ۵۰ سانتی متر
رنگ زرد و قرمز آكریلیك
ماژیك سیاه
چسب حرارتی
مقداری نخ رافیا یا پرك یا ریسمان كنفی

برای نصب گلدان ها به صورت و بدن این مترسك ته تمام گلدان ها باید سوراخ باشد در غیر این صورت لازم است پیش از هر كار در مركز كف هر یك از گلدان ها روزنه ای كوچك ایجاد كنید تا بتوان سیم و همچنین در مورد گلدان های بزرگتر چوب را از آنها عبور داد.
گلدان های بزرگتر را به صورتی كه ته هر دو گلدان روی هم و گلدان كوچكتر در بالا باشد قرار دهید. چوب را از حفره ته گلدان ها عبور دهید و با استفاده از چسب حرارتی چوب را به صورتی در جای خود بچسبانید و ثابت كنید كه فاصله كمی میان گلدان ها باقی بماند و بتوان سر سیم های مربوط به بازوهای مترسك را در این نقطه به چوب متصل كرد.
یك سر سیم های مربوط به بازوها را در میان دو گلدان به دور چوب ببندید و سر دیگر سیم را از میان سوراخ ته سه تا از گلدان های كوچك با قطر دهانه ۵/۳سانتی متر عبور دهید. به طوری كه در تصویر ملاحظه می كنید اولین گلدان باید رو به بدنه مترسك باشد و ته گلدان دوم روی ته این گلدان قرار بگیرد. به همین ترتیب دهانه گلدان سوم روی دهانه گلدان قبل قرار خواهد گرفت. در آخر یكی از مهره های چوبی را از سر سیم رد كنید و یك دسته كوچك نخ رافیا را روی انتهای سیم قرار داده آن را به صورت حلقه ای خم كرده و ببندید.
با همین روش بازوی دیگر مترسك را درست كنید، پاهای مترسك را نیز به همین ترتیب بسازید، با این تفاوت كه ترتیب قرارگیری گلدان ها با ترتیب آنها در بازو متفاوت است و در انتها دو گلدان سفالی كمی بزرگتر به جای مهره های چوبی در انتهای سیم قرار می گیرند.
پس از ساخت بدنه مترسك نوبت به تزئینات آن می رسد. چشم ها و بینی را با چسب حرارتی در جای خود روی صورت بچسبانید و سپس دكمه ها را روی تنه نصب كنید.
با استفاده از ماژیك سیاه دهان مترسك و دو وصله روی بدنه رسم كنید. وصله ها را با رنگ های آكریلیك رنگ كنید و با ماژیك سیاه خطوطی به شكل دوخت دور وصله ها و روی آنها رسم كنید.
برای درست كردن موها و نصب كلاه روی سر مترسك بهتر است ابتدا داخل گلدانی كه نقش سر و صورت مترسك را دارد با یك قطعه اسفنج گل آرایی گرد شده پر كنید تا كلاه و موها با فرم دلخواه روی سر مترسك قرارگیرند. نخ های رافیا یا كنف را به صورت موهای مترسك ببرید و با چسب حرارتی دور دهانه گلدان بچسبانید.
با پارچه قهوه ای كلاهی شبیه به آنچه در تصویر ملاحظه می كنید درست كنید و روی موها قرار داده بچسبانید. ممكن است از كلاه های حصیری كوچك آماده نیز به جای این كلاه استفاده كنید. در آخر یك قطعه دستمال پارچه ای را كه می توانید با بریدن مربعی به عرض ۲۸ سانتی متر از پارچه ای گلدار آماده كنید به عنوان دستمال گردن دور محل اتصال گلدان های بزرگتر ببندید.
حالا می‌توانید با فرو بردن انتهای چوب در خاك باغچه مترسك را در باغچه نصب كنید.

marjan62
14th July 2009, 12:22 PM
گلدان هاي سفالي قرمز
http://img6.picsplace.to/img6/24/ab1eec308a7e9f6e6d5c097310633d82.jpgشما می‌‌توانید با مجموعه‌ای از گلدان‌های سفالی قرمز تزئین شده، گیاهان و گل‌های مورد علاقه خود را پرورش دهید. سفال مقداری رنگ را جذب می‌کند و نمای مات و جذابی را به‌وجود می‌آورد. شما می‌توانید برای ایجاد یک سری طرح‌های مختلف از الگوها و رنگ‌های گوناگون استفاده کنید.وسائل لازم:

گلدان سفالی
مداد
متر
قلم‌موی کوچک
رنگ مینای سرامیک در چند رنگ


۱- با مداد، دو خط افقی موازی هم دورتادور بالا و پائین لبه گلدان بکشید. دقت نمائید تا خطوط کاملاً صاف باشند.

۲- محیط لبه گلدان را با متر اندازه بگیرید و به تعداد بخش‌های فرد یکسانی تقسیم کنید و هر یک را با مداد کوچکی علامت بگذارید. جای علائم را با دو خط زیگزاگ موازی به‌هم وصل کنید.

۳- با قلم‌‌موی کوچک زیگزال‌ها را با یک رنگ و محیط اطراف لبه را با سایه متضاد رنگ کنید. زیگزاگ‌های عمودی را با مداد اطراف گلدان رسم و رنگ کنید. نقاطی را بین آنها نقاشی کرده سپس صبر کنید تا خشک شود.

marjan62
14th July 2009, 12:22 PM
زیین شمع با گل خشکگلهای مورد مصرف خود را از قبل لای دفتر یا چیز دیگر خشک نمائید .
سطح شمع را با مایع سفید بوسیله قلم مو روغنی کنید .
گل را روی آن بگذارید سپس با قلم موی آغشته به موم ، روی آن بکشید .

گلها و برگها وقتی خشک شدند جمع آوری نمائید . گلهائی که دارای سطح صاف هستند انتخاب کنید . مانند : مینا ، بنفشه و شمعدانی .بین هر یک از برگها یا گلها کاغذ خشک کن بگذارید و همه را تحت فشار یک وسیله سنگین ، مانند کتاب قطور با آجر قرار دهید .شمع هائی را که در بازار ساخته می شوند ، چندین بار پی در پی در مایعی از موم قوطه ور می سازند . آنها ، لایه به لایه موم را خنک می کنند تا به اندازه مورد نظر برسد .
برای اطمینان از پارافین می توانید آنرا آزمایش کنید .
کسی که با پارافین کار می کند روی دستش لایه ای از آن می بندد که اگر تجزیه شیمیائی شود بصورت پودر پراکنده در می آید . موم زنبور عسل که از انتهای معده زنبورهای عسل به دست می آید را ، از سلولهای کوچک شانه عسل می گیرند . در بازار می توانید موم زرد را که نرم است و بوی معطر دارد از مومی بیرنگ و تقریبا سفید شده ، تشخیص دهید .

marjan62
14th July 2009, 12:23 PM
زئین شمع به روش استنسیل

http://img11.picsplace.to/img10/22/Untitled_1_003.jpgوسایل لازم :


الگو ، قلم استنسیل , رنگآکریلیکس
الگور ا روی شع بگذارید .


بااستفاده از قلم ا رنگ آکریلیک راروی آن بمالید .


درزبان انگلیسی کلمه استنسیل به معنای الگوئی است از جنس اسید که آنرا بریدهو روی سطح شیئی استفاده می کنند .


بعداز اینکه قلم را به رنگ آغشته کردید ، بخشهای خالی الگو را از خارج بهداخل پر کنید . فقط دقت کنید که قلم حالت عمودی داشته باشد.

marjan62
14th July 2009, 12:26 PM
جعبه جواهرات بدلي
http://img11.picsplace.to/img10/22/b1ac42fa239deae3bce14c941d6f3a59.jpg


این جعبه جذاب را می‌‌توان برای موارد بسیاری از جمله نگهداری سکه، کلیدها و دکه‌های اضافی استفاده نمود.
روش قدیمی و سنتی استنسیل کردن این امکان را در اختیار شما قرار می‌‌دهد تا طرح مورد نظر را خیلی سریع و راحت کپی کنید.وسائل لازم


جعبه گرد
رنگ روغن سفید مات
قلم‌موی کوچک
مداد
کاغذ ساده
متر
استات شفاف
ماژیک مشکی نوک نمدی
تیغ موکت بری یا چاقوی حکاکی
نوار چسب
رنگ آکریلیک آبی
قلم‌موی مخصوص نقطه‌گذاری
روغن جلای شفاف

۱.جعبه را یک آستر رنگ روغن سفید مات بزنید. اطراف سرپوش جعبه را روی یک ورق کاغذ ساده رسم کنید تا اندازه صحیح و مناسب برای طرح خود را به‌دست آورید. محیط و ارتفاع جعبه را اندازه گرفته و این اندازه‌ها را روی کاغذ منتقل کنید. طرح را مطابق اندازه‌ها بزرگ کنید. سرپوش جعبه را روی استات قرار داده و اطراف آن را با ماژیک بکشید سپس شکل را ببرید. استات را روی طرح سرپوش قرار داده و با نوار چسب بچسبانید. الگو را با تیغ یا چاقوی حکاکی ببرید. این مرحله را تکرار کنید تا الگوی استنسیل را برای طرح کناری آماده سازید.

۲. الگو را به‌دقت بردارید و روی سرپوش جعبه با نوار چسب بچسبانید. آن‌را با رنگ آکریلیک آبی غلیظ و قلم‌موی خشک مخصوص نقطه‌گذاری نقاشی کنید و صبر کنید تا خشک شود.

۳. این مرحله را برای طرح کناری تکرار کنید و به‌خاطر بسپارید که استنسیل را با نوار بچسبانید و در صورت نیاز اطراف جعبه حرکت دهید.

۴. لبه سرپوش جعبه را با آکریلیک آبی رنگ کنید و بگذارید خشک شود سپس یک لایه آستر روغن جلای شفاف روی آن بریزید تا از جعبه محافظت نماید.

marjan62
14th July 2009, 12:26 PM
روشهاي خشك كردن گل
http://img6.picsplace.to/img6/24/1235174_68937378bbb4c305.jpgروش پرس كردن گلها

دستگاه پرس از دو صفحه نئوپان كه دارای سوراخهایی در ۴ طرف بوده تشكیل شده است كه بوسیله پیچ و مهره روی هم بسته می شوند. در روش پرس كردن ابتدا گل ها را در لای روزنامه قرار می دهیم. سپس آن‌ها را بین دو صفحه دستگاه پرس می گذاریم و با پیچ محكم كرده تا گل ها كاملاً تحت فشار باشند و خشك شوند. گل‌ها را طوری بین روزنامه قرار دهید كه فرم آن بهم نخورد و قسمت روی گل به طرف پایین باشد.
گل های جعفری و داودی را بهتر است با روش پرس كردن خشك نكنند بلكه آن‌ها را در روی جعبه در هوای آزاد طوری كه سر آن‌ها بالا باشد خشك كنند.
گل هایی از قبیل ژربرا، بنفشه، داودی مینیاتوری، مارگیرت، و هم‌چنین گل ها و برگ هایی كه ارتفاع و عمق كمتری دارند، را می‌توان با روش پرس كردن، خشك كرد.
در موقع چیدن گل، وسط آن را با دست فشار دهید تا برای پرس شدن آماده شود. اگر دستگاه پرس در دسترس نباشد می توان از تعدادی كتاب سنگین برای این كار استفاده كرد.
بسیاری از گیاهان را می توان با مواد شیمیایی جاذب‌الرطوبه خشك كرد. مخصوصاً گیاهان حساس مانند اركیده و لیلیوم در مواد شیمیایی بهتر خشك می شوند.
موادی را كه برای خشك كردن گل ها بكار می برند عبارت است از سیلیكا ژل، بُراز، نمك، اسید بوریك، زاج، آرد ذرت و شن. سبك ترین و مناسب ترین ماده شیمیایی براز است كه برای كارهای هنری و خشك كردن گل ها مورد استفاده قرار می گیرد كه در داروخانه‌ها موجود است. البته سیلیكا ژل را هم می‌توان از داروخانه خریداری كرد.
برای خشك كردن گل توسط براز، ابتدا مقداری از ماده را داخل ظرفی می ریزیم و گل را به آرامی در روی آن قرار می دهیم. سپس مقداری براز را روی گل می پاشیم و هر از چند گاهی ظرف را تكان می دهیم تا براز كاملاً روی تمام گلبرگ ها را بپوشاند.
اگر براز حالت چسبندگی داشت كمی آرد ذرت را با آن مخلوط می كنیم تا از چسبندگی مواد به گل جلوگیری شود.روش خشك كردن گل‌ها بوسیله شن

برای این منظور می‌توان از شن‌های ساحل دریا استفاده كرد. ابتدا شنها را شسته تا كاملاً تمیز شوند و بر روی میز یا سینی خشك می‌كنیم. سپس گلها را در داخل شن می‌خوابانیم. باید دقت داشته باشیم كه سنگریزههای درشت در میان شنها نباشد تا آسیبی به گلبرگ‌های گل وارد نشود.
خشك كردن با مواد شیمیایی نظیر سیلیكا ژل

سیلیكا ژل یك ماده شیمیایی است كه نوع مرغوب آن به رنگ آبی آسمانی است. این ماده وقتی كه رطوبت به خود میگیرد به رنگ صورتی میشود. ولی می‌توان دوباره از آن استفاده كرد. برای این منظور آن را در فر گاز قرار میدهیم تا خشك شود و دوباره به رنگ آبی در آید. به وسیله‌ی فرو بردن كاغذ تورنسل در سیلیكا ژل می‌فهمیم كه سیلیكا رطوبت دارد یا خیر. اگر مرطوب باشد رنگ كاغذ تورنسل تغییر می‌كند.
توجه داشته باشید كه هر یك از مواد شیمیایی خشك كننده بعد از هر بار مصرف دوباره قابل استفاده هستند.
سیلیكا ژل كاملاً رطوبت را از گل می گیرد و باعث می شود كه بعد از آن هم گل رطوبت به خود نگیرد. دانه های سیلیكا ژل كمی درشت هستند و باید آن‌ها را بوسیله آسیاب و یا وسایل دیگر خُرد كنیم و بوسیله چای صاف كن آن را روی گل بپاشیم تا دانه های درشت سیلیكا ژل لای گلبرگ ها فرو نرود. معمولاً ارتفاع شاخه گلی را كه در مواد شیمیایی خشك می كنیم باید ۲ تا ۵/۲سانتی متر باشد. هر طوری كه گل را در مواد بگذاریم به همان شكل خشك خواهند شد. معمولاً برای خشك كردن گل‌های حساسی چون لیلیوم، آنتریوم و ... از مواد شیمیایی استفاده می‌كنیم تا شكل ظاهری گل تغییر نكند.طریقه پرس كردن گل ها بوسیله كتاب

هرگاه دستگاه خاص پرس در دسترس ما نبود از كتابهای سنگین برای خشك كردن گل استفاده میكنیم. بدین طریق كه گلها را لای كاغذ یا روزنامه قرار داده و در بین صفحات كتاب پایینی قرار می‌دهیم. سپس یك آجر، اتو یا هر وسیله‌ی سنگین را روی كتاب‌ها می‌گذاریم. البته توجه داشته باشید كه از روزنامه با چاپ مشكی استفاده می‌كنیم و روزنامه با چاپ رنگی برای این كار مناسب نیست و رطوبت به خود نمی‌گیرد. سعی می كنیم وسط گلهایی را كه كمی برجستگی دارند با انگشت فشار دهیم تا كاملاً خوابیده شوند. در روزهای اول هر ۱۲ ساعت یك بار به گل‌ها سر می‌زنیم و اگر ممكن باشد روزنامه های آن‌ها را عوض می كنیم تا سریع‌تر خشك شوند. مدت خشك شدن گل ها در این روش ۱۰ الی۱۲روز می باشد. برای خشك كردن انواع برگ‌ها، گل بنفشه، ژربرا و داودی مینیاتوری این روش مناسب است.
خشك كردن گل ها در محلول گلیسیرین و آب داغ

برای میوهه ای خوشهای (مثل انگور) و شاخه های اُكالیپتوس از این روش استفاده می‌شود. بدین صورت كه یك قسمت گلیسیرین را با دو قسمت آب مخلوط میكنیم (ابتدا مقداری نمك را در آب داغ حل می كنیم ) و شاخه ها را در آن فرو می كنیم.
زمانی كه برگ ها مقداری رطوبت داشته باشند متوجه می شویم كه به اندازه كافی گلیسیرین به آن‌ها رسیده و خشك شده‌اند. با استفاده از این روش برگ ها نرمی و لطافت خود را حفظ می‌كنند.
برگ های اُكالیتوس، گل رز، كاملیا و میوه های خوشه ای را با این روش خشك می كنند.
برای سریع‌تر خشك كردن گل ها می توانیم از روش اتو كردن استفاده كنیم. گل را در بین دستمال كاغذی قرار می دهیم و چند روزنامه در زیر و روی آن قرار می دهیم سپس آن را با اتو خشك می كنیم. اما این روش‌ خیلی برای خشك كردن گل مناسب نیست زیرا رنگ گل در این روش مقداری تغییر می‌كند.