تالار فرهنگی هنری جی تاک
 
 
پاسخ
قدیمی 29th August 2012   #1

HIDDEN مرد

بازنشسته

 HIDDEN آواتار ها

تاریخ عضویت: Dec 2009
نـــام واقعــی: N!mA
محل سکونت: رو پر قو...Problem?!!!!
نوشته ها: 7,134
تشکر ها: 21,723
از این کاربر 16,291 بار در 6,764 ارسال تشکر شده است.
مایه تیله: 1,216

 

24 پولیپ بینی

پولیپ بینی
پولیپ بینی تودۀ خاکستری و گاهی بی رنگی است که معمولا ازمخاط سینوسها و گاها از خود بینی منشاء میگیرد. در غالب موارد پولیپهای بینی پایه دار و متعدد بوده و در داخل هر دو بینی ظاهر میشوند هر چند که ممکن است فقط در یک بینی و به طور منفرد نیز دیده شود. ظاهر پولیپهای بینی شبیه دانه های انگور است . اگر پزشک با وسیله ای این پولیپها را لمس کند ، متحرک هستند یعنی با لمس میتوان آنها را جابجا کرد و ضمنا لمس آنها دردناک نیست. در مواردي كه پوليپ خيلي بزرگ شود از سوراخ بيني نيز قابل رويت است و گاهي مي تواند از پشت بيني وارد حلق شود و اگر بيمار دهانش را باز كند در داخل حلقش قابل رويت باشد .
علت ایجاد پولیپ بینی کاملا مشخص نیست اما بدون شک التهابات و عفونتهای مزمن داخل بینی از عوامل اصلی پیدایش پولیپ بینی هستند. پوليپ بيني معمولا به دليل آلرژي بيني ايجاد مي شود كه ممكن است با حساسيت هاي ديگري مثل آسم و يا حساسيت هاي پوستي نيز همراه باشد. بدليل حساسيت ، مخاط بيني متورم شده و كم كم به شكل نسج اضافي درمي آيد كه داخل بيني وسينوسها را پرمي كند و به تدريج بر ميزان آن افزوده مي شود . با توجه به نقش انکار ناپذیر حساسیت مزمن بینی در ایجاد پولیپ بینی ،درمان به موقع آلرژی میتواند ازپیدایش پولیپ جلوگیری کرده و یا پیدایش آنرا به تعویق بیندازد.
پولیپ بینی تا هنگامی که کوچک است علامتی ندارد اما با توجه به اینکه وقتی بزرگ شد اصلی ترین علامت آن انسداد بینی است قبل از آنکه سایرعلائم پولیپ بینی را مطرح کنم لازم میدانم دو عملکرد اصلی بینی را مورد تاکید قرار دهم . این دو عملکرد عبارتند از :
الف) انتقال هوا از بینی به ریه و تهویه آن

ب) بینی بعنوان محلی برای درک بوهای مختلف
هوا در حین عبور از بینی به سمت ریه، گرم و مرطوب شده و ذرات گرد و غبار موجود در آن گرفته شده و تمیز می شود. ضمناً بینی خط مقدم مقابله سیستم ایمنی بدن با ذرات موجود در هوای استنشاقی است.هر بار که از بینی نفس می کشیم هزاران ذره گردو غبار و ذرات مضر دیگر مثل باکتری وارد بینی ما می شود. وجود مو در ابتدای سوراخ بینی ،تعدادی از این ذرات بزرگتر را به دام می اندازد. تعدادی از ذراتی که توانسته اند از این مرحله بگذرند در اثر نحوۀ توربولانس و گردش هوا در درون حفره بینی به ترشحات چسبندۀ مخاط بینی می چسبند. برای روشن شدن اهمیت این توربولانس بر روی جذب و به دام انداختن ذرات باید متذکر شوم که ذرات بزرگتر از 4-6 میکرومتر قادر نخواهند بود به ریه برسند
وقتي ما به طورطبيعي از بيني نفس مي كشيم , بيني هواي وارده را گرم و مرطوب و تميزمي كند . در صورتي كه بيني انسداد داشته باشد تنفس ما دهاني مي شود و در نتيجه هوايي كه به ريه ميرسد ديگر گرم و مرطوب و تميز نخواهد بود واين امر مي تواند باعث وجود مشكلاتي گردد.
اصلی ترین علامت پولیپ ، انسداد تنفسی است . با توجه به نقش فیزیولوژیک بینی معلوم میشود که وقتی پولیپ بینی منجر به انسداد بینی شود ،بیمار با مشکلات دیگری نیز روبرو خواهد شد . تنفس دهانی منجر به خشکی گلو به هنگام خواب خواهد شد . این امر به نوبۀ خود باعث میشود که فرد مبتلا به پولیپ بینی خواب شبانۀ خوبی نداشته باشد و چون بدن وی شب هنگام استراحت مناسبی نداشته است طبیعتا روز بعد نیز سرحال نخواهد بود . ضمنا خشکی گلو باعث تحریک مزمن گلو و احساس ناخوشایندی در این ناحیه خواهد شد.
میدانیم به طور معمول ترشحات سینوسها از طریق مجاری آنها به درون بینی تخلیه شده و از آنجا به طرف ته حلق هدایت میشود. پلیپ بینی ممکن است به گونه ای باشد که باعث انسداد مجاری سینوسها شود .در این صورت ترشحات سینوسها در داخل آنها تجمع یافته و احتمال سینوزیت افزایش میابد . پس پلیپ میتواند عامل مساعد کننده ای برای ایجاد و یا تشدید سینوزیت باشد.
پولیپ ممکن با آبریزش بینی و افزایش ترشحات پشت حلق همراه باشد و میتواند باعث تغییر تون صدای بیمار شود به نحوی که صدای افراد مبتلا به پولیپ "تو دماغی " میشود . پولیپ بینی میتواند علت خرخر ، کاهش حس بویایی و سردرد نیز باشد.اگر پولیپ بزرگ باشد و به هر دلیل تحت درمان قرار نگیرد ، میتواند منجر به پهن شدن و بزرگ شدن پل بینی شده و بر روی چهرۀ فرد تاثیر بگذارد.
تشخیص پولیپ بینی با معاینه بالینی براحتی امکانپذیر است .در موارد زیادی بیماران مراجعه میکنند و اظهار میدارند که مبتلا به پولیپ بینی هستند اما وقتی داخل بینی آنها را معاینه میکنم اثری از پولیپ دیده نمیشود بلکه شاخک های تحتانی بینی آنها متورم شده و به درجاتی انسداد تنقسی برای آنها ایجاد کرده است.در معاینه ،پولیپ از بزرگی شاخک براحتی افتراق داده میشود: پولیپ خاکستری رنگ و یا بیرنگ است اما شاخک قرمز رنگ است ،پولیپ قابل حرکت دادن است اما شاخک ثابت است و نمیتوان آنرا حرکت داد، لمس شاخک دردناک است اما لمس کردن پولیپ دردی را ایجاد نمیکند.
آندوسکوپی و همینطور سیتی اسکن از سینوسها نیز برای مشخص کردن اندازه پولیپها و میزان گرفتاری سینوها مفید هستند.
درمان : چنانچه پوليپ ايجاد شد و اندازه آن به حدي رسيد كه باعث انسداد بيني گرديد لازم است با عمل جراحي برداشته شود . از آنجائیکه معمولا خاستگاه و منشاء پولیپ از داخل سینوسها است ، اگر فقط پولیپ بینی خارج شود احتمال عود آن بیشتر از وقتی است که علاوه بر خارج کردن پولیپ ، با آندوسکوپ داخل سینوسها نیز از وجود پولیپ تخلیه شود. در هر صورت احتمال عود پولیپ بعد از عمل جراحی وجود دارد البته درمان ضدآلرژي براي به تعويق انداختن پيدايش پوليپ و يا كاستن از سرعت رشد آن موثر است .
نوع بيهوشي : با هر دو روش نيمه بيهوشي يا بي هوشي كامل قابل انجام است .
مدت عمل : حدود 20 دقيقه
وضعيت بستري شدن : بيمار همان روزي كه بستري مي شود عمل شده و همان روز نيز مرخص مي شود .
مراقبت هاي بعدازعمل : مصرف آنتي بيوتيك به مدت 10 روز ،مصرف داروهای ضد آلرژی برای به تعویق انداختن عود پولیپ
نكاتي كه بايد بيماربداند :
1 – پوليپ از طريق داخل سوراخهاي بيني برداشته ميشود لذا هيچ گونه برشي روي صورت يا بيني شما داده نمي شود و با اين عمل شكل ظاهري بيني شما فرقي نمي كند.
2 – معمولا پوليپ بيني با سينوزيت همراه است كه مي توان هم زمان جراحي آندوسکوپی سينوس را نيز انجام داد .
3 – در صورت لزوم ، جراحي پلاستيك بيني ، جراحي اصلاح انحراف تيغه بيني و يا كوچك كردن شاخكهاي بيني را نيز مي توان به طور همزمان با برداشتن پوليپ انجام داد .
4 – احتمال عود پوليپ بيني بالاست چرا كه علت پيدايش آن حساسيت بيني است و اين حساسيت با عمل جراحي برطرف نمي شود لذا به همان دليلي كه پوليپ ايجاد شده است احتمال دارد كه چندين ماه و يا چندين سال بعد از عمل مجددا پوليپ تشكيل شود .

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

الان گرگو میشه هوا

گروگا میشن

روشن شه، میشا گرگا میشن

HIDDEN آفلاين است  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
پاسخ با نقل قول
2 کاربر مقابل از HIDDEN عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند .
قدیمی 29th August 2012   #2

SHADLIN زن

مدیر انجمن آرایش و مد

 SHADLIN آواتار ها

تاریخ عضویت: Jul 2012
نـــام واقعــی: S H A D I
محل سکونت: AnDiShEh NeW
نوشته ها: 10,545
تشکر ها: 20,436
از این کاربر 35,866 بار در 10,851 ارسال تشکر شده است.
مایه تیله (مایه دار شماره 42): 29,899

 

جالب و مفید بود میسی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نفسم گرفت از این شهر...

در این حصار بشکن...
SHADLIN آفلاين است  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
پاسخ با نقل قول
2 کاربر مقابل از SHADLIN عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند .
قدیمی 29th August 2012   #3

mina29 زن

کاربر سایت

 mina29 آواتار ها

تاریخ عضویت: Jan 2011
نـــام واقعــی: ﻣﻴﻨﺎ
محل سکونت: ﺍﯾﺮﺍﻥ
نوشته ها: 551
تشکر ها: 9,912
از این کاربر 1,864 بار در 723 ارسال تشکر شده است.
مایه تیله: 1,036

 

عالییی
ممنونتم

mina29 آفلاين است  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
پاسخ با نقل قول
کاربر مقابل از mina29 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:
 
پاسخ

برچسب ها
پولیپ, بینی


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code is فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال

سیستم بانکی Policy
Posting New Thread: 20 مایه تیله
Posting New Reply: 5 مایه تیله

کیمیا هاست تیبل میت
تبلیغات در جی تاک

 

ثبت هاستینگ و دامنه - هاست ایرانی ، میزبانی ملی - راهنمای سفر و گردشگری ترمینال - -پنل ارسال sms - طالع بینی روزانه - مجله پزشکی- -دانلود رایگان کتاب دانشگاهی- هاست ایران - هاست لینوکس - هاست و دامین - هاستینگ ویندوز - میزبانی سایت پربازدید - لیست هتل های ایران - معرفی هتل های خارجی - تور کیش - تور آنتالیا - تور استانبول - تور تایلند - تور ترکمن صحرا - تور دبی - لیست هتل های آنتالیا - لیست هتل های دبی - تور قشم - تور شیراز - تور اصفهان - تور مشهد - تور چین - تور هند - تور آلانیا - تور بالی - تور مالزی - تور ترکیه - تور کوش آداسی - هتل های استان گلستان - لیست هتل های تهران - لیست هتل های ترکیه - لیست هتلهای استانبول - لیست هتل های تایلند - لیست هتل های اصفهان - لیست هتل های مشهد - مکانهای دیدنی استان گلستان - دیدنی های کیش - دیدنی های قشم - فاصله بین شهرها - دانستنی های سفر - هاست مخصوص جوملا - قیمت بلیط هواپیما - هاست مخصوص وردپرس
خريد کريو