تالار فرهنگی هنری جی تاک
 Register
Welcome
آخرین مطالب ارسالی در جی تاک
 
تالار فرهنگی هنری جی تاک > ايران و جهان شناسی > تالارهای شهر ، مناطق و استان های كشور > چهار محال و بختیاری » تجمع جمعي از مردم چهارمحال‌وبختياري در اعتراض به احداث تونلهاي انتقال آب "گلاب"
پاسخ
قدیمی 11th June 2011   #1

farhad30 مرد

مدیر بازنشسته بخش تاریخ،ایران و جهانشناسی و بخش نظامی

 farhad30 آواتار ها

تاریخ عضویت: Jan 2010
نوشته ها: 19,440
تشکر ها: 5,900
از این کاربر 39,823 بار در 15,823 ارسال تشکر شده است.
مایه تیله (مایه دار شماره 32): 46,772

 

تجمع جمعي از مردم چهارمحال‌وبختياري در اعتراض به احداث تونلهاي انتقال آب "گلاب"

خبرگزاري دانشجويان ايران - شهركرد
سرويس: استان‌ها

جمعي از مردم استان چهارمحال ‌و بختياري در اعتراض نسبت به احداث و بهره‌برداري از تونلهاي انتقال آب 1 و 2 "گلاب"، تجمع كردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه چهارمحال‌وبختياري، "نورالله حيدري"، نماينده مردم شهرستانهاي اردل، کيار، کوهرنگ و فارسان در مجلس، در حاشيه تجمع اعتراض‌آميز جمعي از مردم استان نسبت به احداث و بهره‌برداري تونلهاي 1 و 2 "گلاب"، با بيان اينکه احقاق حق مردم، رسالت ذاتي نمايندگان مردم است، گفت: مردم استان چهارمحال و بختياري نه موافق چالش هستند و نه مسبب آن، بلکه تنها حق خويش را مطالبه مي‌کنند.
تصريح کرد: قرآن زماني که خصلت برخي از مومنان را بيان مي‌کند، مي‌فرمايد، ايشان مجاهدتشان براي خدا و در راه خداست و از هيچ گونه سرزنشي باکي نداشته و براي احقاق حق مسلم هستند. اما برخي براي سست کردن روحيه نمايندگان و مردم، به فعاليت نمايندگان شائبه انتخاباتي داده، تلاش مردم براي گرفتن حق خود را چالش محسوب مي‌کنند در حالي که اين طور نيست و مردم استان بايد هوشيار باشند.
وي با بيان اينکه تونل غيرقانوني گلاب 2 هرگز احداث نخواهد شد، اظهار داشت: چنانچه اقدامات متخلفانه در احداث تونل گلاب انجام نگرفته بود آيا حضور چنين جماعت معترضي موضوعيت داشت؟ بنابراين بايد به دنبال مسبب چالش گشت نه اينکه افرادي را که به دنبال حق خود هستند، چالش برانگيز دانست.
به گفته وي، نمايندگان استان در مجلس از ابتدايي‌ترين تا پيچيده‌ترين مسيرها را در فضايي صميمي براي حل مشكل آب استان طي كردند اما گوش شنوايي در وزارت نيرو براي شنيدن و حل اين مشكل يافت نشد.
وي با اشاره به اينكه چرا آب استان به اين وضعيت رسيده است؟ تصريح كرد: همسايه پايين‌دستي استان كه متاسفانه تاكنون در قامت يك نهاد ملي عمل كرده است، با همه قدرت و نفوذش در همه برنامه‌ها و همايشهاي خود، گريزي جفاكارانه به زاينده‌رود زده و نه تنها از تمام ظرفيتها در اين مسير استفاده كرده بلكه مردم را نيز به ميدان آورده و در شرايطي نابرابر نتيجه نيز گرفته است.
حيدري در خصوص اشکالات تمامي طرحهاي انتقال آب در چهارمحال و بختياري، تصريح کرد: دخالت نداشتن مسئولان استان در هيچ کدام از طرحهاي انتقال آب، اصفهاني بودن کارشناسان و برنامه‌ريزان انتقال آب بجاي ملي بودن، غيرکارشناسي بودن همه مطالعات انتقال آب از استان و انجام مطالعات تک‌گزينه‌اي تونل، از مهمترين اشکالات طرحهاي انتقال آب از استان است.
به گزارش ايسنا، نماينده اردل، کيار، کوهرنگ و فارسان در مجلس، اظهار داشت: تغيير مسير رودخانه، واقع شدن چهارمحال و بختياري در پايين‌دست و اصفهان در بالادست با منحرف شدن مسير رودخانه، آثار عظيم زيست‌محيطي، رعايت نشدن حق استان، متوقف شدن توسعه استان، مهاجرت اجباري مردم و از بين رفتن مناطق گردشگري استان، از مهمترين ضررهاي احداث و بهره‌برداري تونل گلاب 1و2 است.
به گفته وي، اختصاص 2درصد منافع حاصل از آب مانند استانهاي نفت‌خيز به استان چهارمحال و بختياري، پس گرفتن مديريت آب، امانتدار بودن مسئولان وزارت نيرو و ملي انديشيدن، تجديدنظر در شيوه‌هاي مصرف آب در استان اصفهان و احساس مسئوليت وزارت نيرو در برابر مردم چهارمحال و بختياري، منتفي شدن حفر تونل گلاب 2 براي هميشه، افزايش تخصيص آب به همه طرحهاي انتقال آب استان و اختصاص اعتبار براي تامين آب موردنياز استان، از مهمترين مطالبات مردم است.
حيدري خاطرنشان کرد: انجام وظايف توسط حفاظت محيط زيست استان و کشور در زمينه آب استان، توجه به گردشگري استان توسط مسئولان استاني، قوي شدن صدا و سيماي استان در حمايت از آب استان، نشان دادن نقش خود در حمايت از استان توسط کساني که در بدنه دولت قرار دارند، از مهمترين وظايف مسئولان براي حل مشکل آب استان است.
به گفته وي، بايد همه طرحهاي انتقال آب چهارمحال و بختياري متوقف شود.
نماينده مردم شهرستانهاي اردل، کيار، کوهرنگ و فارسان در مجلس، با بيان اينکه طرح تونل بهشت‌آباد نيز عملياتي نخواهد شد، خاطرنشان کرد: افتتاح تونل بهشت‌آباد موجب خشک شدن تمام چشمه‌ها مي‌شود و تمام آب منطقه از طريق تونل خارج مي‌شود بنابراين اين طرح نيز نبايد عملياتي شود.
به گزارش ايسنا، نماينده مردم شهرستان شهرکرد در مجلس نيز در اين تجمع اعتراض‌آميز، گفت: بحث آب استان نه تنها يک بحث محلي بلکه ملي است بنابراين بستر رودخانه‌اي که داراي تمدن دو هزار ساله است نبايد بدون کار کارشناسي و علمي با بحران مواجه شود.
"ترابي" خاطرنشان کرد: استان اصفهان بايد براي اقناع افکار عمومي، نمايندگان و مسئولان چهارمحال و بختياري را از احداث چنين تونلي آگاه مي‌کرد اما متاسفانه بدون اطلاع و کار کارشناسي اقدام به احداث تونل کرده است.
وي خاطرنشان کرد: استان چهارمحال و بختياري داراي 11 ميليارد مترمکعب آب است در حالي که نياز آبي استان تنها 300 ميليون مترمکعب است و چنانچه تامين شود استان به مازاد آب نياز نداشته و مي‌توان از راههاي منطقي آن را انتقال داد. بنابراين در حالي که مشکل استان با 300 ميليون مترمکعب آب حل خواهد شد انتقال آب بدون اطلاع مردم بي‌تدبيري است.
ترابي ادامه داد: زايش رودخانه زاينده‌رود و ميزان خروج آن از چهارمحال و بختياري نشانه اين است که استان هيچ‌گونه برداشتي از آن ندارد و اصفهان مي‌توانست با روشي منطقي و علمي مازاد نياز استان را برداشت کند اما با عملي غيرعلمي، نه تنها تمدن هزار ساله، محيط زيست و زندگي مردم استان را تهديد مي‌کند بلکه عواقب اين اقدام بر استان اصفهان نيز تاثيرگذار است.
به گزارش ايسنا، نماينده مردم شهرستان لردگان در مجلس نيز، در اين تجمع اعتراض‌آميز گفت: استعفاي نمايندگان استان بهتر از ضايع شدن حق استان است.
"بابااحمدي" اظهار داشت: اکنون مشکل استان تنها تونل گلاب نيست بلکه تمام آب استان داراي مشکل است اين در حالي است که رييس‌جمهور خود را مدير آب استان معرفي کرد اما تاکنون هيچ‌گونه اقدام عملي در اين زمينه انجام نشده است.
وي با بيان سابقه طرحهاي انتقال آب در منطقه لردگان، با هشدار به مردم استان در خصوص اجراي طرحهاي بدون مطالعه به منظور انتقال آب به استانهاي ديگر و ايجاد وضعيت اسفبار براي مردم چهارمحال و بختياري، افزود: 12 سال قبل نيز در استان با تصميمات پشت‌پرده و حمايت مسئولان، آب "ونك" را كه در 4 كيلومتري لردگان بود به رفسنجان بردند و اكنون دشت "خان‌ميرزا" نيازمند قطره‌اي آب است.
بنا به ادعاي اين نماينده مجلس، هيئت دولت مسئوليت مديريت آب را در اختيار اصفهان قرار داده و گفته شده هر اندازه آب نياز دارند در اختيار آنان قرار بگيرد. اين در حالي است که در چهارمحال و بختياري آب وجود دارد اما امکان استفاده از آن وجود ندارد.
بابااحمدي ادامه داد: هر مسئولي در حل مشکل آب چهارمحال و بختياري کوتاهي کند مديون نسل آينده است.
به گزارش ايسنا، نائب‌رييس شوراي اسلامي بخش "سامان" نيز در اين تجمع گفت: هم اکنون 400 روستا در استان چهارمحال و بختياري با مشکل آب مواجه هستند و با تانکر آبرساني مي‌شوند.
"نوربخش" با بيان اينکه تمام آبهاي سطحي و زيرزميني استان با بحران مواجه شده است، تصريح کرد: در حال حاضر از 840 رشته قنات استان يک سوم آن خشکيده و دو سوم ديگر نيز با کاهش30 تا 70 درصدي مواجه شده است.
وي اظهار داشت: تونل گلاب دو فاز دارد به‌طوري که تونل اول به طول 10 کيلومتر براي انتقال آب آشاميدني به کاشان اجرا شده و فاز دوم تونل گلاب نيز به طول 17 کيلومتر به منظور انتقال آب با هدف تامين آب آشاميدني و فضاي سبز اصفهان نزديک به راه‌اندازي است.
به گفته وي، مردم چهارمحال و بختياري مخالف انتقال آب نيستند و نه تنها کشاورزان استان اصفهان بلکه تمام کشاورزان ايران مي‌توانند با کار کارشناسي شده و علمي از آب اين استان استفاده کنند.
نوربخش با تاکيد بر حل مشکل آب چهارمحال و بختياري اظهار داشت: به گفته رييس‌جمهور حتي يک مترمربع از زمينهاي استان نبايد بدون آب بماند. بنابراين پس از سيراب شدن استان، ديگر استانها نيز از طريق شيوه منطقي مي‌توانند مازاد آب را انتقال دهند.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


من به تنهائی چشمان خود عادت دارم .
حتی تو ندانی


ویرایش توسط farhad30 : 11th June 2011 در ساعت 05:16 PM.
farhad30 آفلاين است  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
پاسخ با نقل قول
2 کاربر مقابل از farhad30 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند .
 
پاسخ

برچسب ها
مردم, گلاب, آب, انتقال, احداث, از, اعتراض, به, تونلهاي, تجمع, جمعي, در


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code is فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال

سیستم بانکی Policy
Posting New Thread: 20 مایه تیله
Posting New Reply: 5 مایه تیله


تبلیغات در جی تاک

 
***معرفی سایت های مفید***
ثبت هاستینگ و دامنه - هاست ایرانی ، میزبانی ملی - -پنل ارسال sms -دانلود رایگان مقاله -دانلود رایگان کتاب دانشگاهی- هاست ایران
هاست ارزان - هاست لینوکس - هاست و دامین - هاستینگ ویندوز - ریسلر هاست - میزبانی سایت پربازدید - طراحی سایت - پنل ارسال اس ام اس SMS - قیمت بلیط هواپیما - راهنمای سفر و گردشگری ترمینال - لیست هتل های ایران - معرفی هتل های خارجی - تورهای داخل ایران - تورهای خارج از ایران