ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 18
 1. #1
  Hamid
  مدیر بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Oct 2006
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  5,300
  5,793
  10,081

  معرفی انواع تانک

  تانک ذوالفقار و تجهیزات زرهی ایران
  از حدود 10 سال پس از معرفی تانک ذوالفقار، حدس و گمانهای کارشناسان خارجی در مورد این تانک ادامه دارد. اصولن تمامی اطلاعاتی که می توان از رسانه های گوناگون به دست آورد، مبتنی بر حدث و گمان و برداشتهای اطلاعاتی است که از تصاویر و یا فیلمهای گرفته شده بدست آمده است. طراحی و ساخت این تانک، خود نمایانگر احساس نیاز واحدهای نظامی ایران به ادوات جنگی قابل اطمینان و ساخت داخل است؛ اندیشه ای که بر پایه ی تجارب ارزشمند زمان جنگ با عراق شکل گرفته است.

  تانک متوسط T-62 بدنهء اصلی زرهی سپاه پاسداران ایران


  بی شک در ساخت این تانک، از تجارب سایر کشورها نیز استفاده شده است. با این حال جالب است بدانید برخی از سایت های اينترنتی ، تانک ذوالفقار را در رده ی تانکهای بسیار مدرن جهان قرار داده اند و این خود نمایانگر زحمات باارزش مهندسان ایرانی است. ذوالفقار گذشته از شباهتها و همسانی هایی که با برخی تانکهای امریکایی و روسی دارد، طرحی کاملن جدید است که بر پایه تکنولوژی موجود در ایران به نتیجه رسیده و این خود مهمترین نقطه ی قوت ذوالفقار به حساب می آید. ساخت داخل بودن یک تکنولوژی نظامی، دارای ارزشهای فراوانی از جمله داشتن چشم اندازهای پیشرفت و بهسازی های مهندسی در آن وسیله است. مسئله ای که می توان آن را به عینه در روند تکامل تدریجی تانک ذوالفقار دید. از اولین نمونه های آن تا جدیدترین مدلهای ارائه شده، جای پای نوآوری و ابتکار به همراه الگوبرداری از نمونه هایی نظیر M-60 و M-1 و T-72 به خوبی دیده می شود.

  تانک M-60، بدنهء اصلي زرهي نيروي زميني ارتش ايران


  اگر در اولین نمونه ی ارائه شده می شد نشانه های تانک M60 امریکایی را دید، اما در نمونه ذوالفقار3 این همخوانی ها کمتر به چشم می آید. اگر در دو مدل قبلی (ذوالفقار 1 و 2) ، برجک تانک رگه هایی از تانك T-72Z روسی را در خود داشت، اما در ذوالفقار3 مهندسین ایرانی این یکسانی و همخوانی را کاهش داده اند. در اولین نمونه های ذوالفقار احتیاط مهندسین و محافظه کاری را به خوبی می شد مشاهده کرد. زیرا طراحی آن زیبا ولی ساده صورت گرفته بود. در مدل های بعدی، رفته رفته این طراحی شکل بهتری به خود می گیرد و به ویژگی تانکهای معاصر جهان نزدیک تر می شود.  منابع اطلاعاتی غربی بر این باورند که کارشناسان روسی، کره ی شمالی و برخی کشورهای اروپای شرقی از جمله لهستان و یوگوسلاوی، ایران را در تکمیل این تانک یاری داده و تکنولوژی مورد نیاز چنین کاری را فراهم ساخته اند. با توجه به آنکه کشورمان ، تانک T-72S را تحت امتیاز روسیه در ایران تولید کرده است (تانک T-72S مدل ارتقاء یافته ی تانک T-72 محسوب می شود) کارشناسان امور نظامی اعتقاد دارند که در ذوالفقار، از تسلیحات این تانک از جمله سیستم کنترل آتش و توپ پرقدرت 125میلی متری آن استفاده شده است. گرچه مقامات نظامی ایران، این موضوع را رد و اعلام نموده اند در آخرین نمونه ی ذوالفقار، این تانک از جنبه های فنی کاملن بهینه شده و دارای سیستم کنترل آتش پیشرفته رایانه ای و مسافت سنج لیزری مدرن است و تکنولوژی ساخت آن کاملن بومی شده است. با وجود تحریم های ایالات متحده ی امریکا، احتمالن ایران برخی از تکنولوژی های نظامی مورد نیاز خود را از کشورهای بلوک شرق و همچنین کشورهای امریکای جنوبی (ازجمله برزیل) بدست آورده است.  اولین گمانه زنی ها در مورد مشخصات فنی ذوالفقار، مبتی بر این بود که این تانک حاصل مهندسی معکوس تانک های M60/2 و M-48 و T-72 می باشد . تصاویر این تانک نمایانگر این است که بدنه ی ذوالفقار شباهتهایی به تانک M-60 که سالها در نیروی زمینی ارتش شاهنشاهی ایران مورد استفاده قرار می گرفته است دارد. همچنین با توجه به شکل و ساختار برجک تانک، گمان می رفت که ذوالفقار از تجهیزات تانکهای روسی استفاده می کند. در مجموع این تانک را محصول آمیختگی تانکهای امریکایی و روسی می دانند. ایران از کاربران تانکهای روسی T-54 و T-55 و T-72 است.


  نیروی زمینی ایران از کاربران قدیمی تانکهای سری M و به ویژه M60 محسوب می شود. تمامی تانک های مدل T روسی از موتور دیزلی استفاده می کنند که اگزوز آن، بالای بدنه و سمت چپ تانک قرار دارد. احتمالن ذوالفقار نیز از یک موتور دیزلV شکل با توانایی تقریبی 1000 اسب بخار استفاده می كند. این میزان قدرت با توجه به وزن تانک که آن را در حدود 40 تن تخمین می زنند، سرعت قابل توجهی معادل 70 تا 80 کیلومتر بر ساعت به ذوالفقار می دهد. برجک تانک دارای زاویه های هندسی مناسبی است که به خاطر نوع طراحی آن، برخی از صاحب نظران نظامی را بر آن داشته تا ادعا کنند که تانک ذوالفقار، تقلیدی ساده از تانک آبرامز (M-1) امريكايي است.  همانند سایر تانکها، راننده ی تانک ذوالفقار نیز در سمت چپ بدنه قرار می گیرد. راننده ی تانک می تواند با باز کردن دریچه دید بالای سر خود، به سمت راست به هدایت چشمی تانک بپردازد و یا اینکه از پریسکوپ استفاده نمايد. تانک ذوالفقار مجهز به سیستم دید در شب و سیستم تهویه هوا برای خارج کردن گاز ناشی از شلیک توپ است. صنایع نظامی ایران، کار مقاوم سازی تانک های نیروی زمینی ارتش را در برابر حملات میکروبی و شیمیایی آغاز کرده كه این تغییرات و بهسازی ها، شامل حال مدل های جدید ذوالفقار نیز شده است. توپ پرقدرت 125 میلی متری ذوالفقار همانند تانک T-72، به صورت خودکار مسلح می شود. همچنين تانک ذولفقار، مجهز به مسافت یاب لیزری است و برجک آن نیز دارای سیستم برقی می باشد.

  ذوالفقار1


  در ذوالفقار 1 ، می توان سیستم هشدار دهنده و پدافند لیزری ساخت سازمان صنایع دفاع ایران را نیز دید. این سیستم می تواند کاربران خود را با تابش پرتوهای لیزر هدایت کننده، از جنگ افزارهای هدایت شونده ی ضدتانک آگاه کند. این سیستم توانایی تشخیص پرتوهای مستقیم و یا غیرمستقیم مسافت یاب های لیزری را از نشانه گذارهای لیزری دارد. این سیستم قدرت واکنش پرسنل تانک را در برابر تهدیدها افزایش داده و حتی امکان فعال شدن خودکار و به موقع واحدهای پدافندی را در سمت زاویه تهدید فراهم می سازد. پدافند مورد استفاده این سیستم به صورت انتخابی، می تواند ترکیبی از پرتاب کننده های نارنجک دودزا باشد. این کار باعث شکستن قفل لیزری پرتابگرهای دشمن می شود. پوشش این سیستم هشدار دهنده 360 درجه در افق و 60 درجه در ارتفاع است.


  عمده تغییرات مدلهای ذوالفقار، بیشتر در قسمت برجک تانک بوده است. آنچه که از تصاویر ذوالفقار3 به دست می آید آن است که بدنه ی ذوالفقار3 ، با اسکلت بندی پیشینیان خود تفاوت دارد. بدنه ی تانک ذوالفقار1 ، شباهت زیادی به تانک M-60 امریکایی داشت و شنی های آن نیز مشابه همان تانک بود. اما در ذوالفقار3 ، بدنه ی تانک دچار تغییرات زیادی شد. این تغییرات شامل افزایش قطر زره بدنه عقبی و همچنین تغییراتی در زره برجک تانک می شود. زره بخش جلویی تانک نیز برخلاف شباهت های قبلیش به زره M-60، این بار بخش بالایی آن با زاویه دید راننده تانک برابر شده و صاف به نظر می آید. این تغییرات به چند دلیل صورت گرفته است: اولین دلیل تزریق تکنولوژی های جدید به چرخه ی صنایع تانک سازی ایران است و دومین عامل آن می تواند افزایش تهدیدها از جانب تسلیحات جدید ضدتانک باشد. به این معنی که ذوالفقار، برای مقاومت بهتر در برابر این نوع تسلیحات (که روز به روز هوشمندتر می شوند) به زره بهتر و بسیار زخیم تری با آلیاژهای بهتر مجهز شده است.


  مدلهای ابتدایی تانک ذوالفقار، نمایانگر نوع سمت گیری های نظامی ایران در همکاری های نظامی با کشورهایی نظیر کره ی شمالی و یوگسولاوی است. تانکهای ذوالفقار1 و 2 ، با استفاده از تکنولوژی روسیه و بلوک شرق ساخته شدند. اما ذوالفقار3 ، حاصل همکاری نظامی ایران با کشورهای خارج این حوزه است. برخی از منابع اطلاعاتی ، از همکاری نظامی ایران و برزیل خبر داده بودند و برخی دیگر احتمال خرید برخی تکنولوژی فاصله یاب دقیق لیزری از IAI (یا Israel Aircraft Industries) داده اند.
  این احتمال که ایران تکنولوژی های تازه ای را از برزیل و اسرائیل (با واسطه ی کشور رومانی) دریافت کرده باشد زیاد است. باید دانست که برزیل خود دارای تکنولوژی ساخت تانک است و تاکنون صنایع نظامی آن کشور ، چند تانک را برای ارتش برزیل طراحی کرده و به مرحله ساخت رسانده است. به همین دلیل ذوالفقار 3 ، شباهتهایی با تانک برزیلی اوسریو دارد.

  T-72Z  ایران به جز تانک ذوالفقار، تانک سفیر74 را نیز تولید می کند. (سفیر 74 ، همان تانک T-72S روسی است) صنایع دفاعی ایران همچنین زره پوش های تندر 1 و 2 و همچنين نفربری به نام براق را نیز به تولید رسانده است.

  براق


  این صنایع همچنین بر روی موشکهای ضدزره نیز کار می کند و تاکنون انواع مختلفی از موشک های هدایت شونده و غیرهدایت شونده را برای ارتش ایران تولید کرده است. (موشک ضدتانک طوفان و رعد 1 و 2) به نظر می رسد صنایع دفاعی ایران پس از هجوم امریکا به عراق و افغانستان، روند کار خود را شتاب بخشیده و به احتمال زیاد خط تولید تانک ذوالفقار نیز تقویت شده است. اکنون حدس زده می شود تانک ذوالفقار، تانکی بسیار مدرن و قابل اعتماد است و ارتش ایران می تواند به ساخت یک تانک ایرانی با استفاده از تکنولوژی داخلی افتخار کند. اگر شمار کشورهایی را که توانایی تولید تانک را دارند در نظر بگیریم، آنگاه اهمیت ساخت تانک ذوالفقار را برای ایرانیان بهتر درک می کنیم.
  Me encanta Barcelona


  ما یه مشت سربازیم جون به کف
 2. #2
  Hamid
  مدیر بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Oct 2006
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  5,300
  5,793
  10,081
  تانک ذوالفقار
  ذوالفقار" تانک ایرانی

  وقتی در سال 1994 برای اولین بار تصاویر تانک ذوالفقار از تلوزیون ایران پخش شد . گمانه زنی محافل اطلاعاتی غربی و کارشناسان نظامی در مورد توانایی ها و ویژگیهای این تانک آغاز و تا امروز که شاهد تولید نسل سوم تانک ذوالفقار هستیم ادامه دارد .اصولا تمامی اطلاعاتی که می توان از رسانه های گوناگون به دست آورد مبتنی بر حدث و گمان و برداشتهای اطلاعاتی است که از تصاویر و یا فیلمهای گرفته شده بدست آمده . طراحی و ساخت این تانک خود نمایانگر احساس نیاز واحدهای نظامی ایران به سخت افزارهای جنگی قابل اطمینان و بومی است . اندیشه ایی که بر پایایه تجارب زمان جنگ شکل گرفته است . بی شک ایران در ساخت این تانک از تجارب سایر کشورها نیز استفاده کرده است .با این حال هیچ کس و هیچ کارشناس نظامی ارزشهای این تانک را منکر نمی شوند و جالب است بدانید در برخی از سایتهایی که بازدید کرده ام تانک " ذوالفقار " را در رده تانکهای مدرن جهان قرار داده بودند و این خود نمایانگر ارزشهای فنی و نظامی این تانک ایرانی است . ذوالفقار گذشته از شباهتها و همسانیهایی که با برخی تانکهای آمریکایی و روسی دارد طرحی کاملا بومی است که بر پایه فن آوری موجود در ایران به نتیجه رسیده و این خود مهمترین نقطه قوت ذوالفقار به حساب می آید . بومی بودن یک فن آوری دارای ارزشهای فراوانی از جمله داشتن چشم اندازهای پیشرفت و افزایش توان مهندسی در واحدهای فنی است مسئله ایی که می توان آن را به عینه در روند تکامل تدریجی تانک ذوالفقار دید . از اولین نمونه های آن تا جدید ترین مدلهای ارائه شده جای پای نو آوری و ابتکار به خوبی دیده می شود . اگر در اولین نمونه ارائه شده می شد نشانه های تانک M60 آمریکایی را دید اما در نمونه ذوالفقار 3 این همخوانیها کمتر به چشم می آید . اگر در دو مدل قبلی ( ذوالفقار یک و دو ) برجک تانک رگه هایی از T72 روسی را در خود داشت اما در ذوالفقار سه مهندسین ایرانی این یکسانی و همخوانی را به کمترین میزان ممکن کاهش داده اند .

  تصویر بلائی متعلق به تانک ذوالفقار یک می باشد . آشکار است که بدنه این تانک و تانک آمریکائی ام 60 شباهت زیادی به یکدیگر دارند . البته درمدلهای بعدی این شباهت وجود ندارد .
  این تصویر متعلق به تانک ذوالفقار 3 می باشد . این تصویر را با تصویر بالائی مقایسه کنید . به تغییرات اعمال شده در برجک تانک و همچنین به زره بخش جلوئی تانک دقت کنید و آن را با ذوالفقار یک مقایسه نمائید . چه چیزهایی در دو تصویر تغییر کرده است ؟
  در اولین نمونه های ذوالفقار میشد احتیاط مهندسین و محافظه کاری کارشناسان ایرانی را به خوبی مشاهده کرد زیرا طراحی آن گرچه زیبا ولی ساده صورت گرفته بود. در مدلهای بعدی رفته رفته این طراحی شکل بهتری به خود میگیرد و به ویژگی تانک های معاصر جهان نزدیکتر می شود . منابع اطلاعاتی غربی بر این باورند که کارشناسان روسی و برخی کشورهای شرق اروپا از جمله لهستان ایران را در تکمیل این تانک یاری داده و فناوری مورد نیاز چنین کاری را فراهم ساخته اند . با توجه به آنکه کشورمان تانک T72S را تحت امتیاز روسیه در ایران تولید کرده ( T72S مدل بهینه شده و یا ارتقاء یافته تانک T72 محسوب می شود ) کارشناسان امور نظامی اعتقاد دارند که ذوالفقار وامدار تسلیحات این تانک از جمله سامانه کنترل آتش و توپ 125mm آن است .

  با توجه به آنکه گفته می شود ذوالفقار از تجهیزات تانک تی 72 استفاده میکند بنابراین تصویر بالایی ( متعلق به تانک تی 72 است ) می بایست تا حدود زیادی بیانگر ساختار کلی تانک ذوالفقار باشد . برای دیدن تصویر بزرگتر بر روی آن کلیک کنید .
  گرچه ایران این موضوع را رد و اعلام نموده در آخرین نمونه ذوالفقار این تانک از جنبه های فنی کاملا بهینه شده و دارای سامانه کنترل آتش پیشرفته رایانه ایی و مسافت سنج لیزری مدرن است و فن آوری ساخت آن کاملا بومی شده . با وجود تحریمهای آمریکا احتمالا ایران برخی از فن آوریهای نظامی مورد نیاز خود را از کشورهای شرق اروپا و همچنین کشورهای آمریکای جنوبی بدست آورده است ( ازجمله برزیل ) اولین گمانه زنیها در مورد ذوالفقار مبتی بر این بود که این تانک حاصل مهندسی معکوس تانکهای M60 / 2 و M48 و T72 می باشد . ارزیابیهای بدست آمده از تصاویر نمایانگر این است که بدنه ذوالفقار شباهتهایی به تانک M60 دارد که سالها در نیروی زمینی ارتش ایران مورد استفاده بوده و پیش از انقلاب خریداری شده . همچنین با توجه به شکل و ساختار برجک تانک گمان می رفت که ذوالفقار از تجهیزات تانک های روسی استفاده میکند .در مجموع این تانک را محصول آمیختگی تانکهای آمریکایی و روسی می دانند . ایران از کاربران تانکهای روسی T55 & T54 و T72 است . در کلاس تانکهای آمریکایی ایران انواع مختلفی از مدلهای ام را در اختیار داشته و دارد . به ویژه نیروی زمینی ایران از کاربران قدیمی تانک M60 محسوب می شود.تمامی تانکهای مدل تی روسی از موتور دیزل استفاده می کنند که اگزوز آن بالای بدنه و سمت چپ تانک قرار دارد .و احتمالا ذوالفقار نیز از یک موتور دیزل وی V شکل با توانایی تقریبی 1000 اسب بخار استفاده می برد . این میزان قدرت با توجه به وزن تانک که منابع ایرانی آن را چیزی در حدود 40 تن تخمین می زنند ، سرعتی معدل 70km (کیلومتر بر ساعت ) را به ذوالفقار میدهد . دریچه ورودی تانک بالای برجک و سمت راست بدنه قرار گرفته . برجک تانک دارای زاویه های هندسی مناسبی است که به خاطر نوع طراحی آن برخی از صاحب نظران نظامی را بر آن داشته تا ادعا کنند که تانک ذوالفقار تقلیدی ساده از تانک M1 ساخت امریکاست !

  این تصویر متعلق به تانک ام 1 است . به شما کمک میکند تا در ک بهتری از چگونگی قرار گرفتن پرسنل تانک داشته باشید . تانک ذوالفقار نیز دارای همین ویژگی است ( مانند اغلب تانکها )
  همانند سایر تانکها و بنابر عرف موجود راننده تانک ذوالفقار نیز در سمت چپ بدنه قرار میگیرد . راننده تانک می تواند با باز کردن دریچه دید بالای سر خود به سمت راست به هدایت چشمی تانک بپردازد و یا اینکه از پریسکوپ استفاده کند . ( تصویر بلا متعلق به تانک ام یک آمریکاست اما میتوان گفت ذوالفقار نیز از چنین ترکیبی استفاده میکند ) تانک ذوالفقار مجهز به سامانه دید در شب و سامانه تهویه هوا برای خارج کردن گاز ناشی از شلیک توپ است . با توجه به اینکه منابع اطلاعاتی گزارش داده اند که صنایع نظامی ایران کار مقاوم سازی تانکهای نیروی زمینی ارتش را در برابر حمله های میکروبی و شیمیائی آغاز کرده اند احتمالا این تغییرات و بهسازیها شامل حال مدلهای جدید ذوالفقار نیز شده است . توپ 125mm ذوالفقار همانند تانک تی 72 به صورت خودکار مصلح می شود و تانک مجهز به مسافت یاب لیزی است برجک تانک نیز دارای سامانه برقی می باشد .

  تصاویر بالا سامانه پدافند لیزری نصب شده بر روی تانک ذوالفقار را نشان می دهد . برای پی بردن به ویژگیهای این سامانه به متن مراجعه کنید .
  در تصاویر منتشر شده از ذوالفقار1 می توان سامانه هشدار دهنده و پدافند لیزری ساخت " موئسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاع ایران " را نیز دید . این سامانه می تواند کاربران خود را از تابش پرتوهای لیزر هدایت کننده ، جنگ افزارهای هدایت شونده ضد تانک آگاه کند . این سامانه می تواند سمت تابش پرتوهای لیزری را با دقت زاویه ای تا 15 درجه تعیین کرده و همچنین توانایی تشخیص پرتوهای مستقیم و یا غیر مستقیم مسافت یابهای لیزری را از نشانه گذارهای لیزری دارد . این سامانه قدرت واکنش پرسنل تانک را در برابر تهدیدها افزایش داده و حتی امکان فعال شدن خودکار و به موقع واحدهای پدافندی را در سمت زاویه تهدید فراهم می سازد . پدافند مورد استفاده این سامانه به صورت انتخابی ، می تواند ترکیبی از پرتاب کننده های نارنجک دودزا باشد . این کار باعث شکستن قفل لیزری پرتابگرهای دشمن می شود . گروه طراحی عنوان کرده اند که پوشش این سامانه هشدار دهنده 360 درجه در افق و 60 درجه در بلندا است و می تواند بر روی تجهیزات دیگری نیز نصب شود .

  دگرگونیهای ایجاد شده در برجک مدلهای مختلف تانک ذوالفقار را نمایش می دهد . از پائین به بالا ذوالفقار 1و2و3
  عمده تغییرهایی که بر روی مدلهای ذوالفقار اعمال شده بیشتر در قسمت برجک تانک بوده است . آنچه که از تصاویر ذوالفقار3 به دست می آید آن است که بدنه ذوالفقار 3 با اسکلت بندی پیشینیان خود تفاوت دارد . بدنه تانک ذوالفقار 1 شباهت زیادی به تانک ام60 آمریکایی داشت و زنجیر چرخهای آن نیز احتمالا مشابه همان تانک بود . امادر ذوالفقار سه بدنه تانک دچار تغییرات زیادی شده ( به ویژه در بخش روبرویی تانک ) این تغییرات شامل افزایش قطر زره بدنه عقبی و همچنین تغییراتی در زره برجک تانک می شود . زره بخش جلویی تانک نیز بر خلاف شباهتهای قبلیش به زره ام 60 این بار بخش بالایی آن با زاویه دید راننده تانک برابر شده و صاف به نظر می آید . احتمالا این تغییرات به چند دلیل صورت پذیرفته است . اولین احتمال آن تزریق فن آوریهای جدید به چرخه صنایع تانک سازی ایران است و دومین عامل آن میتواند افزایش تهدیدها از جانب تسلیحات جدید ضد تانک باشد به این معنی که ذوالفقار برای مقاومت بهتر در برابر این نوع تسلیحات ( که روز به روز هوشمندتر می شوند ) به زره بهتر و زخیمتری ( با آلیاژهای بهتر ) نیاز دارد. به نظر من مدلهای مختلف تانک ذوالفقار نمایانگر نوع سمت گیریهای نظامی ایران در همکاریهای نظامی با دیگر کشورهاست . به نظرم تانکهای ذوالفقار 1و2 با استفاده از فن آوری روسی و بلوک شرق ساخته شده اما ذوالفقار 3 حاصل همکاری نظامی ایران با کشورهای خارج این حوزه است . برخی از منابع اطلاعاتی از همکاری نظامی ایران و برزیل خبر داده بودند و این احتمال که ایران فن آوریهای تازه ایی را از برزیل دریافت کرده باشد زیاد است . باید دانست که برزیل خود دارای فن آوری ساخت تانک است و تاکنون صنایع نظامی آن کشور چند تانک را برای ارتش برزیل طراحی کرده و به مرحله ساخت رسانده اند . به همین خاطر من بر این عقیده هستم که ذوالفقار 3 شباهت هایی به تانک برزیلی اوسریو دارد . برای مقایسه بهتر می توانید بر روی تصویر پائین کلیک کنید .

  تصویر بالائی متعلق به تانک برزیلی اوسریو می باشد . من در این تصویر شباهتهای این تانک و تانک وطنی خودمان را مقایسه کرده ام به نقاطی که با فلش مشخص شده توجه نمائید .
  ایران به جز تانک ذوالفقار تانک سفیر 74 را نیز تولید میکند ( سفیر 74 همان تانک T72S روسی است ) صنایع دفاعی ایران همچنین زره پوشهای تندر1و2 و نفربری به نام براق را نیز به تولید رسانده . این صنایع همچنین بر روی موشکهای ضد زره نیز کار میکند و تا کنون انواع مختلفی از موشکهای هدایت شونده و غیر هدایت شونده را برای ارتش ایران تولید کرده است.( موشک ضد تانک توفان و رعد 1و2 ) به نظر می رسد صنایع دفاعی ایران پس از هجوم آمریکا به عراق و افغانستان روند کار خود را شتاب بخشیده و به احتمال زیاد خط تولید تانک ذوالفقار نیز تقویت شده است . تانک ذوالفقار تانکی مدرن و قابل اعتماد است و ارتش ایران میتواند به ساخت یک تانک ایرانی با استفاده از فن آوری داخلی افتخار کند . اگر شمار کشورهایی را که توانایی تولید تانک را دارند در نظر بگیریم آنوقت اهمیت ساخت تانک " ذوالفقار " را بهتر درک میکنیم .
  Me encanta Barcelona


  ما یه مشت سربازیم جون به کف
 3. #3
  s.HOSSEIN.m
  مدیر بازنشسته انجمن نظامی و جنگ افزار
  تاریخ عضویت
  Nov 2008
  محل سکونت
  اراک
  نوشته ها
  3,449
  4,119
  12,133
  ممنون حمید جان..
  فکر کنم یکی از بهترین تاپیک ها بشه..
  منم در این زمینه کمکت میکنم...
  آنچه ما را نمی کشد ، ما را قوی تر می سازد !

  اشک
  هایی که پس از هر شکست میریزیم همان عرقیست که برای پیروزی نریخته ایم!
  سرباز : گروهبان از 4 طرف محاصره شدیم !
  گروهبان : خوبه حالا از هر طرفی که بخوایم میتونیم حمله کنیم !

 4. #4
  Hamid
  مدیر بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Oct 2006
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  5,300
  5,793
  10,081
  ممنون حسین جان
  من عاشق تانکهای تو کلاس ذوالفقار و مرکاوا و ... هستم
  Me encanta Barcelona


  ما یه مشت سربازیم جون به کف
 5. #5
  s.HOSSEIN.m
  مدیر بازنشسته انجمن نظامی و جنگ افزار
  تاریخ عضویت
  Nov 2008
  محل سکونت
  اراک
  نوشته ها
  3,449
  4,119
  12,133
  اول یه لیست از تمامی تانک های کشور های مختلف میزارم تا مشکلی نداشته باشیم در مورد اینکه تانک برای کدوم کشور هست..
  آنچه ما را نمی کشد ، ما را قوی تر می سازد !

  اشک
  هایی که پس از هر شکست میریزیم همان عرقیست که برای پیروزی نریخته ایم!
  سرباز : گروهبان از 4 طرف محاصره شدیم !
  گروهبان : خوبه حالا از هر طرفی که بخوایم میتونیم حمله کنیم !

 6. #6
  s.HOSSEIN.m
  مدیر بازنشسته انجمن نظامی و جنگ افزار
  تاریخ عضویت
  Nov 2008
  محل سکونت
  اراک
  نوشته ها
  3,449
  4,119
  12,133
  اینم لیستی از تانک های مختلف که یکی یکی به طور کامل توضیح میدم..

  Osorio-Brazil

  Leopard c2-Canada

  Type-99-China

  Type-90-China

  M-95 Degman-Croatia

  Leclerc-France

  AMX-40-France

  Leopard 2A6-Germany

  Leopard 2A5-Germany
  Leopard 2-Germany

  Leopard 1-Germany

  Tank EX-india

  Arjun-india

  Merkava 4-Isarel

  Merkava 3-Israel

  Sabra-Israel
  آنچه ما را نمی کشد ، ما را قوی تر می سازد !

  اشک
  هایی که پس از هر شکست میریزیم همان عرقیست که برای پیروزی نریخته ایم!
  سرباز : گروهبان از 4 طرف محاصره شدیم !
  گروهبان : خوبه حالا از هر طرفی که بخوایم میتونیم حمله کنیم !

 7. #7
  s.HOSSEIN.m
  مدیر بازنشسته انجمن نظامی و جنگ افزار
  تاریخ عضویت
  Nov 2008
  محل سکونت
  اراک
  نوشته ها
  3,449
  4,119
  12,133
  اینم ادامه لیست که چون نمیشد در یه پست بفرستام در تو پست متوالی ارسال میکنم..


  Ariete-Italy

  TK-X-Japan

  Type-90-Japan

  M-60 Phoneix-Jordan

  Al Khalid-Pakistan

  PT-91 Twardy-Poland

  TR-85M1-Romania

  TM-800-Romania

  Black Eagle-Russia

  T-90-Russia

  T-80U-M1 Bars-Russia

  T-80U-Russia

  T-80B-Russia

  T-80-Russia

  T-72-Russia

  Olifant Mk.2-South Africa

  TTD-South Africa

  Olifant Mk.1-South Africa

  K2 Black Panther-South Korea

  K1-South Korea

  NKPz-Switzerland

  T-84 Yatagan-Ukraine

  T-84 –Ukraine

  T-80UD–Ukraine

  Challenger 2-United Kingdom

  Vickers Mk.7- United Kingdom

  M1A2 Abrams-USA

  M1A1 Abrams-USA

  M1 Abrams-USA

  M60A2-USA

  M60 Patton-USA

  M-84-Serbia
  آنچه ما را نمی کشد ، ما را قوی تر می سازد !

  اشک
  هایی که پس از هر شکست میریزیم همان عرقیست که برای پیروزی نریخته ایم!
  سرباز : گروهبان از 4 طرف محاصره شدیم !
  گروهبان : خوبه حالا از هر طرفی که بخوایم میتونیم حمله کنیم !

 8. #8
  s.HOSSEIN.m
  مدیر بازنشسته انجمن نظامی و جنگ افزار
  تاریخ عضویت
  Nov 2008
  محل سکونت
  اراک
  نوشته ها
  3,449
  4,119
  12,133
  Osorio


  اين تانك ساخت برزيل بوده و از سال 1980 توسط Engesa ساخته و تكميل شده است . اين تانك در ابتدا قرار بود به سفارش ارتش برزيل (با مدل EE-T1 ) و تعدادي از كشورهاي مشتري خارجي (با مدل EE-T2 ) ساخته شود و در اختيار آنها قرار گيرد اما با وجود طراحي موفق به دليل وجود برخي مشكلات هيچ وقت از اين تانك به تعداد قابل توجهي ساخته نشد و فقط تعداد بسيار كمي از اين تانك در اختيار ارتش قرار گرفت و به هيچ يك از مشتريان تحويل داده نشد.ارتش برزيل تصميم گرفت تا ستون فقرات نيروي زرهي خود را بر پايه تانك هاي M60 و Leopard 1 بجاي Osorio بنا كند.
  مدل EE-T1 داراي يك توپ 105 ميلي متري است.
  مدلEE-T2 داري يك توپ 120 ميلي متري ساخت فرانسه است.
  اين تانك از يك موتور ديزل آلماني MWM TBD 234 با قدرت 1040 اسب بخار استفاده مي كند. همچنين شني اين تانك متعلق به تانك آلماني Leopard 2 است.
  مشخصات كلي تانك برزيلي Osorio
  تعداد تانك وارد خدمت شده : ؟
  خدمه : 4 نفر
  وزن : 43.7 تن
  طول : 9.99 متر
  عرض : 3.26 متر
  ارتفاع : 2.37 متر
  توپ اصلي : 120 ميلي متري با 38 گلوله
  ساير تسليحات : يك تيربار 12.7 ميلي متري
  زره محافظ : شامل كامپوزيت-آلومينيوم-فولاد-فيبرهاي كربني و سراميك
  موتور : MWM TBD 234 diesel
  قدرت : 1040 اسب بخار
  حداكثر سرعت در جاده : 70 كيلومتر در ساعت
  برد : 550 كيلومتر
  مدل ها :
  EE-T1 به سفارش ارتش برزيل
  EE-T2 به سفارش مشتريان خارجي


  تصاويري از اين تانك

  برگرفته از سایت میلیتاری..
  آنچه ما را نمی کشد ، ما را قوی تر می سازد !

  اشک
  هایی که پس از هر شکست میریزیم همان عرقیست که برای پیروزی نریخته ایم!
  سرباز : گروهبان از 4 طرف محاصره شدیم !
  گروهبان : خوبه حالا از هر طرفی که بخوایم میتونیم حمله کنیم !

 9. #9
  s.HOSSEIN.m
  مدیر بازنشسته انجمن نظامی و جنگ افزار
  تاریخ عضویت
  Nov 2008
  محل سکونت
  اراک
  نوشته ها
  3,449
  4,119
  12,133
  Leopard C2  تانك كاناداييLeopard C2 در واقع نمونه بهينه سازي شده تانك آلمانيLeopard 1A3 است. كانادا در سال 1970 تعداد 127 دستگاه تانك Leopard 1A3 را از آلمان خريداري كرد. كانادا ابتدا اين تانك ها را با اعمال تغييراتي به استاندارد C1 رساند سپس در سال 2000 تعداد 114 دستگاه از تانك هاي را با انجام بهينه سازي هاي گسترده به استاندارد C2 رساند.كانادا بعد از تجربه استفاده از Leopard C2 تصميم به مونتاژ و ساخت تحت امتياز اين تانك زير نظر وزارت دفاع آلمان در خاك خود گرفت. گفته مي شود با توجه به اينكه كشورهاي قدرتمندي نظير ايالات متحده- آلمان- انگلستان و حتي فرانسه در ناتو حضور دارند و كشورهاي مذكور داراي تانك هاي بسيار پيشرفته تر و مدرن تري نسبت به Leopard C2 هستند و به نوعي غول زرهي محسوب مي شوند كانادا قرار است استفاده خود را از تانك بسيار كم و محدود كند واستفاده و درگيري با تانك ها را به عهده ساير اعضاي ناتو قرار دهد و خود به كار پشتيباني بپردازد. به همين منظور قرار است كانادا تا سال 2015 تمام Leopard C2 هاي خود را از خدمت خارج كند و بجاي آنها از خودروي زرهي چند منظوره Stryker Mobile Gun Systems به عنوان نيروي پشتيباني استفاده كند.

  Stryker Mobile Gun Systems  جدي ترين تجربه رزمي اين تانك حضور در جنگ افغانستان است كه در سال 2006 تعدادي از اين تانك به افغانستان اعزام شد.
  تانك Leopard C2 از يك زره محفاظ قوي و زره انعطاف پذير (Modular Expandable Armor System (MEXAS براي محافظت در برابر تهديدات عليه تانك استفاده مي كند. اين تانك به فيلترهاي ضد مواد شيميايي ميكروبي و راديواكتيو (ش.م.ر) مجهز است و به گونه اي عايق بندي شده است كه مي تواند در محل هاي آلوده به مواد راديواكتيو (بيشتر مكان هاي بعد از بمباران اتمي) به راحتي تردد كند.
  اين تانك مجهز به سيستم كنترل آتش كامپيوتري و سيستم مهار آتش و تجهيزات ديد در شب و دوربين هاي حرارتي است. تانك از توپ 105 ميلي متري ساخت كمپاني رين متال آلمان استفاده مي كند و توانايي شليك در حركت را با دقت بسيار بالايي دارد.
  اين تانك توانايي عبور از رودخانه (بطور كلي عبور از ميان حفره اي از آب با حداكثر ارتفاع 4 متر) را دارد. اين تانك را به راحتي مي توان با هواپيماي ترابري روسي Il-76 و يا هواپيماي ترابري آمريكاييC-17 جابجا كرد.

  مشخصات كلي تانك
  تعداد تانك وارد خدمت شده : ؟
  سال ورود به خدمت : 2000
  خدمه : 4 نفر
  وزن : 42.5 تن
  طول : 9.5 متر
  عرض : 3.37 متر
  ارتفاع : 2.48 متر
  توپ اصلي : 105 ميلي متري با 51 گلوله
  ساير تسليحات : 2 مسلسل 7.62 ميلي متري
  موتور : MTU MB 838 Ca M500 diesel
  قدرت : 830 اسب بخار
  حداكثر سرعت در جاده : 65 كيلومتر بر ساعت
  برد : 600 كيلومتر


  تصاويري از اين تانك


  آنچه ما را نمی کشد ، ما را قوی تر می سازد !

  اشک
  هایی که پس از هر شکست میریزیم همان عرقیست که برای پیروزی نریخته ایم!
  سرباز : گروهبان از 4 طرف محاصره شدیم !
  گروهبان : خوبه حالا از هر طرفی که بخوایم میتونیم حمله کنیم !

 10. #10
  s.HOSSEIN.m
  مدیر بازنشسته انجمن نظامی و جنگ افزار
  تاریخ عضویت
  Nov 2008
  محل سکونت
  اراک
  نوشته ها
  3,449
  4,119
  12,133
  تانکهای سری M-1


  تانک M1 ابرامز M-1 Abrams
  کشور سازنده امریکا
  خدمه 4 نفر
  سال ورود به خدمت 1980
  وزن نهایی با کلیه ملزومات 54 تن
  طول کلی 9766 mm
  طول شاسی 7918 mm
  عرض 3656 mm
  ارتفاع 2375 mm
  تفنگ اصلی 105-mm rifled gun M68E1
  تیربار 2 x 7.62-mm, 1 x 12.7-mm
  گردش برجک 360 درجه
  ظرفیت گلوله های توپ 55 گلوله
  ظرفیت تیربار 11 400 x 7.62-mm, 1 000 x 12.7-mm cartridges
  قدرت موتور 1500 hp
  حداکثر سرعت در جاده 72.4 km/h
  شعاع عملیاتی با یک سوخت گیری 498 km
  در دهه 70 ارتش ایالات متحده امریکا طرح فشرده ای را برای ساخت یک تانک مدرن برای ارتش خود با همکاری المان غربی اغاز کرد . و در نهایت در رقابت چند شرکت برای تولید ان شرکت کرایسلر پیروز شد chrysler
  این شرکت اولین مدل ازمایشی تانک را با نام xm803 ساخته و تست کرد .
  پس از توسعه و تحقیقات بیشتر روی این پروژه نام ان به xm1 و در نهایت این سری به m1 نامگذاری شدند .
  تولید سری این تانک در سال 1980 در ایالت اوهایو در کارخانجات صنایع ملی تانک امریکا ساخته شد . سپس در 1982 در میشیگان در شرکت دترویت ارسنال و در سال سال 1985 در جنرال داینامیک ساخته شد .
  از این سری ( تانکهای m1a2 & m1a1 نیز جزو این سری محسوب میشوند ) تاکنون 3236 دستگاه ساخته شده است که در نیروهای مختلف امریکا در حال خدمتند .
  M-1 ABRAMS

  M1A1 "Abrams"

  خدمه 4 نفر
  وزن نهایی با کلیه ملزومات 67.5 تن
  سال ورود به خدمت 1986
  طول کلی 9 828 mm
  طول شاسی 7 918 mm
  عرض 3 657 mm
  ارتفاع 2 438 mm
  تفنگ اصلی 120-mm
  تیربار 2 x 7.62-mm, 1 x 12.7-mm
  گردش برجک 360 degrees
  ظرفیت گلوله های توپ 40 گلوله
  ظرفیت تیربار 12 400 x 7.62-mm, 1 000 x 12.7-mm cartridges
  قدرت موتور 1500 hp
  حداکثر سرعت در جاده 66.7 km / h
  شعاع عملیاتی با یک سوخت گیری 465 کیلومتر
  در طی تولید ساخت M-1 در سال 1984 تصمیم به مدرنیزه تر کردن این تانک شد ودر نتیجه در ادامه ساخت این مدل به M1A1 ارتقا پیدا کرد .
  این ارتقا شامل توپ قدرتمند تر و برخی تجهیزات بیشتر بوده است .
  M1A1
  M1A2 ABRAMS
  خدمه 4 نفر
  تاریخ ورود به خدمت 1992
  وزن نهایی با کلیه ملزومات 68.7 تن
  طول کلی 9 826 mm
  طول شاسی 7 918 mm
  عرض 3 479 mm
  ارتفاع 2 438 mm
  تفنگ اصلی 120-mm M256 smoothbore gun
  تیربار 2 x 7.62-mm, 1 x 12.7-mm
  گردش برجک 360
  ظرفیت گلوله های توپ 40 گلوله
  ظرفیت تیربار 12 400 x 7.62-mm, 1 000 x 12.7-mm cartridges
  قدرت موتور 1500 hp
  حداکثر سرعت در جاده 67 km / h
  شعاع عملیاتی با یک سوخت گیری 450 km


  .............................
  آنچه ما را نمی کشد ، ما را قوی تر می سازد !

  اشک
  هایی که پس از هر شکست میریزیم همان عرقیست که برای پیروزی نریخته ایم!
  سرباز : گروهبان از 4 طرف محاصره شدیم !
  گروهبان : خوبه حالا از هر طرفی که بخوایم میتونیم حمله کنیم !

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 18

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •