ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1
 1. #1
  yalda saadaat
  اخراج شده
  تاریخ عضویت
  Dec 2010
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  4,229
  5,733
  11,008

  30 تفاوت داستان كوتاه و قصه

  - تفاوت داستان كوتاه و قصه
  « در قصه « آدم ها» به صورت كلي تر مطرح شده اند، اما در « داستان» آن كليات با « شخصيت پردازي دقيق تر» به تكامل رسيده اند.
  رابطه هاي علي و معلولي و عناصر ديگر داستان نويسي را گسترده تر، بهتر و دقيق تر مي توان در داستان – داستان كوتاه- يافت. به عبارت ديگر « چيزي كه دنيا الان دارد به آن مي پردازد داستان است»، زيرا قصه، قالب كلي تري دارد و متعلق به قبل است.
  « توصيف» در قصه، توصيفي است بي توجه به كليت داستان؛ مثلا جايي كه در و ديوار اتاقي اصلاً در برداشت خواننده از شخصيت يا فضا تأثيري ندارد – و گاهي حتي در تضاد با آن است- نويسنده جملات بسياري را به توصيف گل، بوته، رنگ، لباس و چهره اختصاص داده و اگر كساني هم براي اين توصيف حدي معين در نظر گرفته اند، به توصيف عيني پرداخته اند. حال آن كه درداستان، توصيف ذهني اهميت و نمودي بسيار دارد و توصيف عيني هم اگر هست- كه هست- درچارچوب مشخص مي گنجد.
  تفاوت ديگر اين دو، از جهت «زبان» مي باشد؛ زبان قصه روايتي و گزارشي است، ولي زبان داستان تصويري و حسي.
  در قصه « كلمات» فقط براي تشكيل جمله و رساندن پيام جمله آمده اند، ولي در داستان هركلمه نقش تصويري و القايي ويژه اي دارد، كه نه تنها جمله را مي سازد، بلكه برداشتي از شخصيت، نگاه نويسنده، كنش ها و احتمالاً فضا و مانند آن را در ذهن خواننده حك مي كند.»
  وحيد باقرزاده خالصي دربيان ويژگي هاي قصه و داستان مي گويد:
  « محور ماجرا در قصه بر حوادث استوار است و قهرمان ها درآن كمتر دگرگوني مي يابند و بيشتر دستخوش حوادث و ماجراهاي گوناگون اند. درحقيقت در قصه ها" قهرمان" وجود دارد و در داستان ها " شخصيت".
  خصوصيات عمده ي قصه بدين قرار است:  1- مطلق گرايي: قهرمانان قصه يا خوب هستند يا بد. 2- نمونه ي بارز: قهرمان ها از انسان هاي عادي جدا هستند. 3- شخصيت ايسنا: قهرمانان هيچ گونه دگرگوني را قبول نمي كنند. 4- زمان و مكان فرضي اند. 5- همساني قهرمان ها: در قصه هاي مختلف، قهرمان ها اعمال و رفتار همساني دارند. 6- تقدير و سرنوشت دركار آن ها نقش اساسي دارد. 7- شگفت آوري: حوادث خيالي و خرق عادت وارد قصه مي شوند تا شنونده را بيشتر به اعجاب وادارند.

  براي رسيدن به نقاط افتراق داستان كوتاه و بلند، مي توان با توجه به نظرات جمال ميرصادقي اظهار كرد:
  « در داستان كوتاه اغلب فرصتي براي پرداخت و تكوين شخصيت ها و گسترش درون مايه وجود ندارد، اما در داستان بلند و ناولت ورمان كوتاه " امكان گسترش شخصيت ها و درون مايه ها به طور محدود" وجود دارد.»
  داستان بلند از داستان كوتاه بلندتر واز رمان كوتاه تر است، اما از نظر كميت و تعداد كلمات، داستان بلند بين پانزده تا سي هزار كلمه است و اين نوع داستان از نظر ساختاري آميزه اي از خصايص داستان كوتاه و رمان را دارد.

  چنان كه درمباحث پيشين در تعريف داستان كوتاه و رمان گفته شد اين دو نوع ادبيات داستاني درمورد درون مايه، كانون تمركز، پيرنگ، كشمكش، هول و ولا يا حالت تعليق، نقطه ي اوج، گره گشايي و زاويه ي ديد، اشتراك و مشابهت هاي عمده و اساسي دارند، اما درهمين نقاط مشترك نيز اختلافات و افتراقي وجود دارد.
  دركتاب « ادبيات داستاني» از جمال ميرصادقي در جواب اين سؤال كه، « داستان كوتاه چه فرقي با رمان دارد؟» گفته شده:« رمان قطورتر و مفصل تر از داستان كوتاه است.»
  سعيد الياسي بروجني در تفاوت اين دو گونه ي داستاني مي گويد:
  « طرحي يك رمان نسبت به يك داستان كوتاه وقايع بيشتري را طلب مي كند وبه رمان نويس اجازه مي دهد تا پيچيدگي هاي گوناگون طرح را در ذهن خود بيشتر بياورد و حتي طرح هاي فرعي را نيز پي ريزي كند، كه آرايه و تركيب تعارض اصلي هستند.
  يك رمان با ظرافت بيشتري پيش مي رود و عناصر خويش را با سرعت كمتري- نسبت به داستان كوتاه- عيان مي كند. معمولاً خوانندگان خيلي زود متوجه ي پيشروي طرح در داستان كوتاه مي شوند، اما در يك رمان اتفاق وقايع و واژگوني و آشكارسازي ناگهاني يك شخصيت روند حركت را پيچيده مي كند و نمي توان به سادگي گفت كه روند حركت وقايع از كجا شروع شده است.
  صحنه پردازي- يا زمان و مكان- در رمان نيز متنوع تر است. اعمال در فاصله ي زماني طولاني تر و در مكان هايي به مراتب بزرگ تر و متنوع تر اتفاق مي افتند. داستان كوتاه كشمكش خود را در يك نقطه ي مشخص در يك زمان و مكان و طرح و شخصيت خلاصه مي كند، در صورتي كه رمان، شخصيت ها و اعمال و ارزش هاي آن ها در طيف گسترده اي پيش مي برد.
  معمولاً شخصيت هاي يك رمان از يك داستان كوتاه بيشترند. داستان كوتاه اغلب يك شخصيت گسترده و كامل را ترسيم مي كند و شخصيت هاي ديگر، شخصيت هاي كم اهميتي هستند.
  در بيشتر مواقع رمان چند شخصيت مختلف را عميقاً مد نظر قرار مي دهد، شخصيت هايي كه با آدم هاي بيشتري- كه پوشالي هم نيستند- سروكار دارند.
  در رمان شخصيت پردازي مهم ترين نقش را دارد، كه براي بيان پيچيدگي هاي داستان و اعمال شخصيت هاي اصلي بايد با تفصيل بيشتري بيان شوند.
  تفاوت عمده ي رمان و داستان كوتاه در قابليت رمان براي بيان بيشتر درباره ي اشخاص، صحنه پردازي، وقايع و درون مايه نهفته است. اما داستان كوتاهي كه خوب پرداخته شده باشد، با فشردن اين عناصر براي رسيدن به يك تأثير همانند مي تواند به اندازه ي يك رمان مؤثر باشد.»
  « در رمان به دليل حجيم و مفصل بودن و هم چنين بلند بودن آن، به رمان نويس اين امكان را مي دهد كه شخصيت هاي بيشتري بيافريند، آنان را با حوصله وعمق بيشتري درون كاوي كند ونشان بدهد كه تقدير و منش و انديشه ي آنان چگونه در نتيجه ي برخورد با زير وبم زندگي و كسب تجربه دگرگون مي شود. درحالي كه نويسنده ي داستان كوتاه به دليل كوتاه بودن فرصتي كه در اختيار دارد ناچار است بيشتر به آشكار كردن درون پوشيده ي يكي دو قهرمان داستانش بسنده كند، گرچه عملاً قادر است، اگر مايل باشد، در همين فرصت كوتاه نيز دگرگوني هاي تقدير و منش و انديشه ي قهرمانش را تصوير كند.»
  « در رمان ضرورتاً تحول و تكوين شخصيت ها و برد عاطفي و گسترش معنوي آن ها رعايت شده و به فضا و رنگ- اتمسفر- داستاني آن نيز توجه شده است. از اين رو، مفاهيمي كه از آن ها مي توان داستان كوتاهي ساخت، تاب گسترش مفاهيم رماني را ندارد و در قالب رمان نمي گنجد.
  در داستان كوتاه، شخصيتي با شخصيت هاي ديگر با شخصيتي با خودش يا شخصيتي با فكر و انديشه اي درگير است ، يا جهان بيني و بينشي با جهان بيني و بينش ديگر تلاقي مي كند.
  در رمان، شخصيت يا شخصيت هاي داستان با تماميت زندگي مقل اغلب رمان هاي كلاسيك، از جلمه " ديويد كاپرفيلد" اثر" چـارلز ديكـنز"، يا دوره اي از زندگي رو در روست، مثل رمان هاي " چشم هايش" از " بزرگ علوي" و " همسايه ها" از" احمد محمود".« به همين دليل شخصيت هاي رمان درآخر، آن نيستند كه در اول بوده اند وبه كلي تحول ودگرگوني پذيرفته اند و شخصيت هاي رمانف تصوير روشني از فرديت و ويژگي هاي خود خلق مي كنند، به طوري كه خوانندگان رمان اغلب احساس مي كنند كه با واقعيتي واقعي روبه رو مي باشند.
  بنابراين در رمان مي توان برخوردها، و رفتارهاي اجتماعي ، و رواني، رؤياها، خاطرات، نگراني ها، اميدها، شكست ها و پيروزي هاي هر كدام از شخصيت ها را منعكس كرد. همان طور كه « ويرجينيا وولف» نويسنده ي انگليسي مي گويد:
  « در رمان، شخصيت ها، دوره ي جواني را شروع مي كنند وبه تدريج پير مي شوند. آن ها از رويداد و صحنه اي، به رويداد و صحنه ي ديگر و از جايي به جاي ديگر مي روند؛ اما در داستان كوتاه، شخصيت احتياج ندارد با زمان پيش برود و احتياجي ندارد كه پير شود.»رمان نويس شخصيت يا شخصيت هايي را انتخاب مي كند و آن ها را در موقعيتي از اجتماع قرار مي دهد؛ بعد در نتيجه ي درگيري اين شخصيت ها با هم و بر اثر برخورد و اصطكاك آن ها با افراد آن اجتماع، وقايع رمان به وجود مي آيد؛ اما در داستان كوتاه، شخصيت قبلاً تكوين يافته و قوام گرفته است و پيش چشم خواننده ي منتظر، درگير و دار كاري است كه آن كار محتملاً به اوج و لحظه ي حساس و بحراني خود رسيده يا در جريان كاري است كه قبلاً وقوع يافته اما به نتيجه ي نهايي خود نرسيده است.
  هر رمان بايد ضرورتاً از ابتداي كودكي، زندگي شخصيت يا شخصيت هاي خود را بازسازي كند. يعني رمان وقتي آغاز مي شود كه شخصيت هاي داستاني در موقعيت مكاني و زماني خاصي متولد مي شوند. رمان يك قسمت يا همه ي دوره ي زندگي آن ها را درپيش چشم خواننده مي گذارد و چشم انداز وسيع تر و گسترده تري از زندگي يكي يكي شخصيت ها را نشان مي دهد؛ حال آن كه داستان كوتاه مثل دريچه يا دريچه هايي است كه به روي زندگي شخصيت يا شخصيت هاي داستان براي مدت محدود و معيني باز مي شود و به خواننده فقط امكان مي دهد كه از اين دريچه يا
  دريچه ها، به چشم انداز وقايع در حال وقوع نگاه كند.»
  « تفاوت عمده ي بين داستان كوتاه و رمان- يعني دو " نوع" تخيلي مهم- در طول و تفصيل پيرنگ- شالوده – است. رمان شخصيت هاي بيشتري دارد. " پيرنگ" آن با موقعيت هاي گوناگون پرداخت شده است. داستان كوتاه با شخصيت هاي كمتري سروكار دارد؛ حتي گاه يك شخصيت دارد و فقط با يك موقعيت اصلي مهم كه به " نقطه ي اوج" و " گره گشايي" داستان منجر مي شود؛ بنابراين به طرزي مرتب به پايان داستان مي انجامد. داستان كوتاه از نظر حوزه ي ديد نيز محدود است.»
  « رمان با " برشي طولي" از زندگي سروكار دارد، اما داستان كوتاه به « برشي عرضي» مي پردازد. رمان بر سر آن است كه درابعاد زمان درنگ كند، ولي داستان كوتاه سرآن دارد كه ابعاد روح را كشف كند. ديگر اين كه " طول رمان" كه قالب آن را مشخص مي كند، قالب داستان كوتاه نيز مشخص كننده ي طول آن است، اما فرق ميان رمان و داستان كوتاه- چنان كه" فرانك اوكانر" مي گويد- اساساً فرق در طول نيست، بلكه در " داستان هاي خالص" و "داستان هاي كاربردي" است.»
  « داستان هاي كوتاه فارسي غالباً باز نماي نكته و مطلبي از حريم مسايل احساسي، تأملي يا زندگاني شخصي فردند و ربط آن ها با مسايل اجتماعي غيرمستقيم است.
  در رمـان فارسي خواننده با پيچيدگي بيشتر و دامنه ي گسترده تري از مسايل زندگي روبه رو است.»
  نويسنده ي داستان كوتاه در « انتخاب شخصيت»، « حادثه و گفت و گو»، « اوج و بحران» آن گونه عمل مي كند كه حقيقت واقعي و معيني را روشن سازد، فكر و نتيجه ي مشخص و مثبتي را برساند، و يا اين كه احساسي خاص را منتقل كند و با بر عاطفه ي واحدي متمركز باشد. اما رمان نويس با يك ديد و فكر كلي تر به زندگي، حوادث و اتفاقات گذشته و جاري و هم چنين به جنبه هاي مختلف زندگي نگاه فراگير و عميق مي اندازد به طوري موشكافانه و دقيق به نقل وبيان حوادث و همه ي آن جنبه ها مي پردازد و روابط اجتماعي مختلفي را در خاطره ي خواننده زنده مي كند و آن را به نمايش مي گذارد. علاوه بر ويژگي هاي مذكور، داشتن پيام واحد، داستان كوتاه را از رمان متمايز مي سازد.
  2- تفاوت داستان كوتاه و داستان بلند 3- تفاوت داستان كوتاه ورمان
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •