ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1
 1. #1
  dafer
  کاربر سایت
  تاریخ عضویت
  Jun 2009
  محل سکونت
  زمین خدا
  نوشته ها
  268
  75
  548

  30 افزايش قيمت ماهي هاي تزييني از ۴۰۰ تومان تا بيش از ۱۲۰ هزار تومان

  از زمان معرفي و گسترش ماهيان زينتي در آكواريوم ها سال ها مي گذرد، ماهيان زينتي از ديرباز مورد توجه علاقه مندان به طبيعت به خصوص در شهرها و زندگي هاي شهري بوده اند. سكوت آبزيان و به خصوص ماهي ها براي انساني كه از زندگي مدرن و ماشيني مملو از سر و صدا فرار مي كند، آرامش بخش است.

  در اين ميان، آبزيان زينتي در مقايسه با ساير آبزيان دريايي، به دليل امكان زندگي شان در محيط هاي مصنوعي، بيش تر مورد توجه مردم شهرنشين قرار گرفته اند.

  تاريخچه آبزيان تزييني

  اگرچه اطلاعات دقيقي از اولين مورد نگه داري انواع ماهي تزييني توسط انسان در دست نيست، با وجود اين مي توان گفت كه از هزاران سال قبل در چين، ماهي ها را به عنوان يك حيوان خانگي نگهداري مي كردند. اولين كتاب درباره ماهي به نام كتاب «ماهي هاي قرمز» در قرن 16 ميلادي توسط Chanqchi-en نوشته شده كه بيش تر در مورد زيبايي اين نوع ماهي ها و عكس العمل آن ها نسبت به تغييرات حرارت بحث كرده است.

  اولين آكواريوم عمومي نيز در سال 1853 در شهر لندن گشايش يافت و يك سال بعد از آن، كتابي به عنوان نگه داري آكواريوم در منزل توسط موسس آكواريوم عمومي لندن به نام فيليپ به رشته تحرير درآمد.اولين سري ماهي هاي تزييني زنده استوايي نيز در سال 1863 به اروپا صادر شد. اولين ماهي صادر شده ماهي بهشتيMocropodus Opercalaris) ) بوده است.

  براساس اطلاعات به دست آمده، آلمان ها اولين كساني بودند كه به جمع آوري ماهي هاي زينتي، طبقه بندي و تكثير آن ها به صورت علمي و صنعتي اقدام كردند، اما امروزه شاهد حضور گونه هاي ماهيان زينتي مختلفي در كشورهاي آسيايي، اروپايي و آمريكايي هستيم.

  انواع ماهي آكواريومي

  فرهاد قاسم پور، يكي از فعالان بازار ماهي هاي آكواريومي، در گفت وگو با خبرنگار ما، ماهي هاي آكواريومي را از نظر محيط زيست، دماي محيط، تغذيه، زندگي اجتماعي و توليدمثل با هم متفاوت دانست و گفت: «ماهي ها از نظر محيط زيست به دو گروه آب شور و آب شيرين، از نظر دماي محيط به گرم آبي و سرد آبي، از نظر تغذيه به گوشتخوار و گياه خوار، از نظر زندگي اجتماعي به مسالمت جو و مهاجم و از نظر توليدمثل به زنده زا و تخم گذار تقسيم مي شوند.»

  وي افزود: «براي جمع آوري ماهي ها در يك آكواريوم بايد به ميزان همزيستي آن ها توجه كنيم. به عنوان مثال ماهي هايي كه از نظر تغذيه با هم فرق دارند را نبايد در كنار هم قرار داد، زيرا بعضي از ماهي هاي گوشتخوار از ماهي هاي كوچك و گياه خوار تغذيه مي كنند.»

  وي افزود: «در حال حاضر بيش تر ماهي هاي زينتي موجود در بازار از كشورهاي آلمان، هلند، فرانسه، ژاپن، چين، سنگاپور و كشورهاي آسياي جنوب شرقي هستند. زيباترين ماهي هاي تزييني نيز متعلق به سنگاپور هستند و امروزه سنگاپور به مركز خريد و فروش اين كالا تبديل شده است.»

  وي گفت: «ماهي ها انواع مختلفي چون آنجل، اسكار، گورامي ها، تايگو، پلاتي، گلدن فيش ها، سيجلايدها، كوپي، مولي، سرماري ها، پنگوسي ها، پلاتي ها، پيرانا، لجن خوارها (كت فيش)، تتراها و... دارند. اكثر ماهيان زينتي در ايران از نمونه هاي گرم آبي هستند و ضعيف ترين ها در اين ميان، گلدن فيش ها هستند. همچنين ارزان ترين ها تترانئون ها و تتراكاردينال ها بوده و گران ترين ها نيز گوشتخواران و ماهي هاي آب شور هستند. زيباترين ماهيان تزييني نيز ماهي هاي دسيكاس هستند.»

  وي گفت: «بيش ترين استقبال از ماهي هاي دسيكاسي و پنگوسي مي شود و آماتورها بيش تر به دنبال كوپي ها هستند. ماهي هاي دسيكاسي و پنگوسي چون وارداتي هستند عقيم اند و نمي توانند بارور شوند.»

  قاسم پور، از ساختمان پلاسكو واقع در خيابان جمهوري به عنوان بورس خريد و فروش انواع ماهي هاي آكواريومي نام برد. ساسان ولياني، يكي ديگر از فعالان بازار ماهي هاي تزييني در مورد چگونگي نحوه قيمت گذاري بر اين ماهيان به خبرنگار ما گفت: «در تعيين قيمت ماهي، علاوه بر سايز آن رنگ ماهي هم نقش تعيين كننده دارد. ماهي هايي كه تنوع رنگي بيش تري دارند و رنگ آن ها زيباتر است گران تر هم هستند. امروزه رنگ هاي سبز، قرمز خوني، زرد و قهوه اي پرطرفدارترين رنگ هاي ماهي هستند.»

  وي يكي ديگر از عوامل تعيين كننده در قيمت ماهي را مكان عرضه و فروش آن دانست و گفت: «دو قيمت ماهي هاي آكواريومي در مناطق شمال شهر بيش تر از مناطق ديگر است.»

  وي افزود: «امسال نسبت به سال گذشته قيمت انواع ماهي هاي زينتي با افزايش 10 درصدي روبه رو بوده است.»

  وي از گران تر بودن ماهي هاي آب شور نسبت به انواع ديگر آن خبر داد و گفت: «ماهي هاي آب شور به علت تنوع رنگ و شرايط سخت نگه داري نسبت به انواع ديگر آن گران تر هستند. ولي ماهي هاي آب شور خليج فارس نسبت به نوع خارجي آن از قيمت كم تري برخوردارند.»

  وي از صيد غيرقانوني برخي ماهي ها از آب هاي خليج فارس خبر داد و افزود: «برخي از ماهي هاي خليج فارس در دنيا بي نظير بوده و همين امر برخي از افراد سودجو و دلالان را وسوسه مي كند تا به طور غيرقانوني به صيد اين ماهي ها مشغول شوند و آن ها را از طريق قاچاق به دست مشتريان در سراسر دنيا برسانند.»

  وي همچنين در مورد راه تشخيص ماهي هاي زينتي سالم و خوب از انواع بيمار آن گفت: «توجه به رنگ ماهي ها و وجود نداشتن رنگ پريدگي در آن ها، توجه به بال ها و نبود خون مردگي در باله و دم آن ها، نبود دانه هاي سفيدرنگ بر روي بدن ماهي از جمله نشانه هاي تشخيص اين امر است، علاوه بر اين موارد در موقع خريد بايد به بدن ماهي هم توجه كنيم و از نبود خش بر روي بدنش مطمئن شويم، زيرا برخي ماهي ها در هنگام دعوا با هم، به هم آسيب مي رسانند و بدن يكديگر را زخمي مي كنند.» وي راه تشخيص نر و ماده بودن ماهي را نيز توجه به ظاهر ماهي ها مخصوصاً باله و دم آن ها دانست و گفت: «ماهي هاي نر معمولاً كشيده تر هستند و ماهي هاي ماده شكم توپري دارند.»

  قيمت ها در بازار ماهي هاي آكواريومي

  تنوع قيمت در بازار ماهي هاي آكواريومي جالب است. انواع اين ماهي ها از قيمت هايي بين 400 تومان تا 120 هزار تومان به فروش مي رسند.

  به گزارش خبرنگار ما، انواع ماهي هاي كوپي و مولي قيمتي بين 400 تا 1500 تومان دارند و ماهي هاي پلاتي با قيمتي بين 400 تا 500ر2 تومان فروخته مي شوند.

  براساس اين گزارش، قيمت انواع ماهي هاي دلقك لوچ بين 1000 تا 000ر4 تومان در نوسان بوده و ماهي هاي لجن خوار (كت فيش ها) با قيمتي بين 1000 تا 000ر5 تومان عرضه مي شوند.

  اين گزارش مي افزايد: «ماهي هاي آنجل در دو نوع كوچك و بزرگ نيز قيمت هايي بين 500 تا 000ر3 تومان دارند و ماهي هاي گلدن فيش با قيمتي بين شش تا هشت هزار تومان به فروش مي رسند. همچنين ماهي مرواريدي كوچك كه يك نوع گلدن فيش است و طرفدار زيادي هم دارد با قيمت 500ر2 تومان فروخته مي شود.»

  بر اساس اين گزارش، قيمت انواع دسيكاس هاي كوچك بين هفت تا هشت هزار تومان و قيمت انواع بزرگ آن بين 70 تا 120 هزار تومان است. گورامي ها نيز با قيمت يك هزار تا سه هزار تومان، فايتر 600 تا 800 تومان و پنكوسي ها با قيمت 1500 تا 150 هزار تومان عرضه مي شوند. همچنين، انواع ماهي اسكار قيمتي بين 1500 تا 15هزار تومان دارند.»

  اين گزارش مي افزايد: «ماهي هاي آب شور (ماهي هاي دريايي) با قيمتي بين هشت هزار تا 120 هزار تومان عرضه مي شوند و ماهي هاي آب شور خارجي معمولاً با قيمتي بالاتر از 80 هزار تومان فروخته مي شوند.» همچنين، قيمت انواع شقايق هاي دريايي بين 10 تا 150 هزار تومان است. ستاره هاي دريايي نيز با قيمتي بين هفت تا 30 هزار تومان فروخته مي شوند. انواع خرچنگ ها با قيمتي بين چهار هزار تا پنج هزار تومان و انواع لاك پشت ها با قيمتي بين دو تا 10 هزار تومان به فروش مي رسند.»

  در ميان انواع غذاهاي ماهي نيز قيمت ميگوي زنده بين يك هزار تا دو هزار تومان، قيمت كرم خوني خشك شده بين دو تا هفت هزار تومان است.

  اين گزارش مي افزايد: «انواع كرم خوني فريزر شده قيمتي بين دو تا دو هزار و 500 فروخته مي شوند. همچنين، انواع غذاهاي شناور پولكي ايراني قيمت بين 800 تا يكي هزار تومان و نوع خارجي آن قيمتي بين پنج تا هشت هزار تومان دارند. انواع غذاهاي دانه اي ايراني نيز با قيمت 1500 تا چهار هزار تومان و نوع خارجي آن با مارك تترا و سرا با قيمت پنج تا 10 هزار تومان عرضه مي شوند.»

  بر اساس اين گزارش، بيومار فرانسوي كيلويي چهار هزار تومان فروخته مي شود و قيمت آن به درجه ريزي و درشـتــي آن بـستگـي دارد. ايـن گـزارش مي افزايد: «قيمت انواع ويتامين هاي ايراني با مارك خزر، پارس و كيش، بين 400 تا دو هزار تومان وضعيت انواع خارجي آن با مارك تترا و سراي آلماني، بين هفت تا 9 هزار تومان است. همچنين انواع مولتي ويتامين انساني ايراني با قيمت 600 تا 400 تومان و نوع خارجي آن با قيمت 1500 تا سه هزار تومان فروخته مي شوند.»
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •